Sağlık Rehberi

Akciğerin Yakın Dostu Bronkoskopi

Akciğerin Yakın Dostu Bronkoskopi

İnsanlar sık sık toplu iğne, kalem kapağı, takma diş, para, kolye, vida gibi maddeleri farkına varmadan yutmaktadır. Bu tür durumlarda tedavi amacı ile bronkoskopi işlemi uygulanmaktadır.

Endoskopi vücut boşluklarının (içi boş organların) küçük ısık kaynakları ile aydınlatılarak endoskop denen aletler ile gözle doğrudan incelenmesi işlemidir. Bu alet hem görüntülemeyi hem de biyopsi gibi bazı işlemleri yapmaya olanak sağlar.

Göğüs hastalıklarında vazgeçilmez bir tanısal işlem olan bronkoskopi sayesinde başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir.

Son derece güvenli bir işlem olan, kullanım alanı gittikçe artan bronkoskopi yardımı ile son yıllarda tümörler de yakalanabilmekte ve tedavi imkânı doğmaktadır.

Bronkoskopi işlemi, burun yoluyla havayollarına girmek suretiyle uygulanmaktadır.

Bronkoskopi Kimlere Uygulanmalı? 

  • Kanlı balgam çıkaranlara,
  • Akciğer grafisinde anormal bir görünüm saptanıp diğer yöntemlerle tanı konamamış hastalara,
  • Akciğer grafisi veya tomografisinde akciğer kanseri şüphesi olan, her türlü tetkik yapılıp (alerji, reflu, sinüzit vs. ) nedeni bulunamamış uzayan öksürük yakınması olan hastalara,
  • Balgamda tümör hücresi görülen hastalara,
  • Akciğer kanseri takibi yapılan hastalara,
  • Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçan hastalara,
  • 10 gün geçmesine rağmen düzelmeyen öksürük şikayeti olan hastalara,
  • Kalıcı ses kısıklığı olan hastalara,
  • Akciğerde sıvı birikmesi olan hastalara bronkoskopi uygulaması gerekmektedir.

Horlama ve Uyku Apneleri:

Horlama en basit düzeyde, daha çok sırtüstü yatarken ortaya çıkan ve yorgunlukla artan, kesintisiz bir gürültüdür. Solunum düzensizliğinin eşlik etmediği düzenli horlama, uykuda bölünme oluşturmuyorsa, hastaya herhangi bir zarar vermez. Bu tür horlama, yalnızca hastanın çevresini ve özellikle  de eşini rahatsız eder.

Bazen horlama düzensiz, zaman zaman da solunum güçlüğü ile birlikte olur. Bu düzensizlikler, uyanıklıklara neden oluyorsa, uykunun kalitesini bozar. Bazen uyanıklıklar fark edilir, gece sık sık uyanma veya uykusuzluk şikayetiyle hekime başvurulur. Bazen de uyanıklıklar çok kısa (5-10 sn) sürdüğünden fark edilmez, hasta bu kez de yorgunluk ve gündüz uyku hali yakınmasıyla hekime başvurulur.

Uyku Laboratuvarımız ile Horlama ve Uyku apneleri tedavi edilmektedir.