Sağlık Rehberi

Akupunktur İle Fibromiyalji Tedavisi

Yaşam kalitesini bozan fibromiyalji, kronik ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu veya tükenmişlik sendromu olarak bilinir. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen spastik kolit de eşlik etiği kronik hastalıktır.

Fibromiyalji kadınlarda ve genç erişkinlerde sık görülür. Kadınlarda menopoz döneminde artış gösterir.

Fibromiyalji nedeni tam olarak bilinmemektedir. Daha çok hassas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilerde, mükemmeliyetçi kişiliğe sahip olan kişilerde ve yoğun çalışan kişilerde görülmektedir. Ev işi yaparken aşırı vücuduna yüklenen, aşırı temizlik yapanlarda, çok sık ev eşyaların yerlerini değiştiren hanımlarda da görülmektedir.

Fibromiyalji belirtileri: Hasta ağrının bütün vücuda yayıldığını ifade eder. Ağrı yanıcı ve sızlayıcıdır. Uyku bozukluğu vardır, çok uyuma, uykusuzluk veya derin olmayan dinlendirmeyen uyku, dengesizlik hissi, karın ağrısı ve tuvalete çıkma alışkanlığında değişiklikler.

Fibromiyalji teşhisi koymak için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. En az 12 noktada ağrıya hassas olunması temel şarttır.

Kliniğimizde yapılan muayene sonucu hastalarımızın tedavi planını oluşturuyoruz.
Akupunktur ile fibromialji tedavisi 10 -15 seanslık halinde devam ediyor.

Dr. Orhon UZEL
Medikal Estetik Uzmanı