Sağlık Rehberi

Akupunktur İle Tüp Bebek Destek Tedavisi

Son yıllarda dünyada tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarına akupunktur tedavisi uygulanmaktadır. Bir çok araştırma akupunktur tedavisi eşliğinde tüp bebek tedavisi (İVF) yapılmış anne adaylarının hamile kalma ve hamileliklerin devam etme oranlarının kontrol grubuna (kontrol grubu-akupunktursuz tüp bebek tedavisi yapılan anne adayları) göre  daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı bir çocuğun dünyaya gelmesine kadar geçen sürede, bir çok ailede tüp bebek tedavisi defalarca tekrarlanması gerekiğini düşünürsek eğer, akupunktur ile deneme sayısının ve bundan dolayı harcanan zaman ve masrafın da düşürülebildiği bir gerçeği göz ardı etmemek lazım.

Akupunktur tüp bebek tedavisini nasıl etkiler ? 

Akupunktur rahimin iç tabakasının (endometrium) yeterli kalınlığa ulaşmasını sağlamaktadır ve transfer sonrası döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasını kolaylaştırmaktadır. Akupunktur çevresel sinir sistemin çalışmasını dengeleyerek hormonal dengenin oluşmasına ve yumurta kalitenin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Akupunktur vücudumuzda bulunan doğal ve yan etkisiz sakinleştirici özelliğe sahip maddeleri ve keyif verici maddeleri (serotonin) salgılatarak anne adayların sterse karşı dayanıklığını artırabilir ve gebelikle ilgili endişelerini azaltabilir.

Akupunktur tedavisi embriyon transfer öncesi başlar ve transfer sonrası devam ettirilir.

Dr. Orhon UZEL
Medikal Estetik Uzmanı