Sağlık Rehberi

Akupunktur ile Zayıflama

(WHO)-Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı raporlara göre akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar grubunda obezite (şişmanlık) yer almaktadır. Kilo vermek beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkündür. Bu yeni alışkanlıkların edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar.

Akupunktur tedavi etkisi: 

  • Akupunktur beyinde, hipotalamus bölgesinde bulunan iştah merkezini etkileyerek iştahı düzenler ve kişinin yeni beslenme alışkanlıkları düzene girer.
  • Akupunktur mide asit salgısını dengeler ve açlığa bağlı mide kazıntıları ve mide yanmalarını engeller.
  • Akupunktur düşük kalorili beslenme sırasında halsizliği ve bitkinliği önler.
  • Akupunktur metabolizma hızını düzenler. Bundan dolayı akupunktur ile kilo vermeye çalışan kişi daha kolay kilo vermeyi başarır.
  • Akupunktur tedavisi vücutta serotonin, endorfin seviyeleri artırarak kişiye huzur verir ve sedasiyon sağlar.

Beden kitle indeksine göre fazla kilolu, 1. derece obez ve 2. derece obez grubunda yer alan kişiler, uzun bir zaman diyet yapmaları gerektiği için akupunktur tedavisi sayesinde hedeflerine daha kolay ulaşmaktadırlar.

Hastanemizde, Zayıflama tedavisi kulak akupunktur yöntemi ile yapılmaktadır. Başlangıçta haftada 1 seans yapılır. Sonra 2 haftada 1 seansla tedaviye devam edilir. Kişi sağlıklı kiloya ulaştıktan sonra kilo koruma programına katılır.

Hastanemizde, Obezite tedavisinde olan kişilere düzenli olarak, son teknoloji profesyonel vücut analizi yapılmaktadır.

Dr. Orhon UZEL
Medikal Estetik Uzmanı