Sağlık Rehberi

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid, son derece yaygın görülen bir hastalıktır. Öyle ki araştırmalar, her 4 kişiden birinin bu hastalıkla tanıştığını gösteriyor. Özellikle 30 yaşını geçmiş kişilerde daha sık karşılaşılıyor. Diyet ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanlışların hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu belirtiliyor.

Uzun süre tuvalette oturmak, fazla ıkınmak, kabızlık, stres ve düzensiz yaşam hemoroidi tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Yaşlılık, karın içinde basıncın artması, gebelik hatta obezite de hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabilecek diğer faktörlerdir. Kabızlığa yakalanmamak için bol meyve ve sebze tüketilmesi, bol su içilmesi, düzenli yemek , uyku ve tuvalet alışkanlığının hastalığın önlenmesinde etkili olduğu söyleniyor.

Hastalık anal bölge iç kısımda varolan damar yasıkçıklarının şişmesi, sarkması ve bunun sonucunda kanamaya eğilimiyle ortaya çıkıyor. Oluşum yerine göre iç (internal) ve dış (eksternal) hemoroidler olarak ikiye ayrılıyor. Perianal bölgede kaşıntı, yanma, ağrı, şişlik ve kanama ile kendini gösteriyor.

Hemoroid tanı yöntemleri neler?

Tanı için fiziki muayene önemli olmakla beraber bazen de anoskop ve endorektal ultrason gibi cihazlardan da yararlanılıyor. Anoskopi; anal kanalın görüntülenmesini sağlayan bir çeşit endoskopik cihaz. Anal ultrason ile perianal bölge hastalıklarının ayırıcı tanısı yapılabiliyor. Gerek anoskopi gerekse de endoanal ultrason anestezi gerektirmeyen poliklinik koşullarında kolayca uygulanabilecek tanı yöntemleridir.

Hemoroid nasıl tedavi ediliyor?

Hemoroid tedavisinde genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmuyor, ameliyatsız yöntemler tercih ediliyor. Hemoroid çoğunlukla medikal tedavi ve önerilerle geriliyor. Yüz hemoroid hastasının ancak ikisinde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyuluyor.
İç ve dış hemoroid olarak sınıflandırılan bu hastalıkta tedavi seçimi genelde fiziki muayene ve gerekirse anoskopi sonrası belirlenen hemoroid yerleşimine ve derecesine göre belirleniyor.

Hemoroid pakelerinin band, infrared lazer ve ultrasonik cihazlarla koagulasyonu veya pakelerinin klasik yöntemle eksizyonu seçilecek cerrahi tedavi teknikleri arasında yer alıyor. Son yıllarda popüler olan longo tekniği ile hemoroidektomi, ameliyat sonrası düşük ağrı düzeyi ve yüksek konfor sağlaması ile seçilecek cerrahi yöntemlerin başında yer alıyor. Tromboze hemoroid gibi hemoroid hastalığının sıkça görülen ağrılı şişlik ile seyreden komplikasyonu lokal anestezi ile kolayca tedavi edilebiliyor.