Sağlık Rehberi

Bebek mi bekliyorsunuz ?

Kordon kanı ve Kordon Dokusu Saklama Hizmeti hakkında bilgi aldınız mı?

Neden Kordon Kanı ve Kordon Dokusu Birlikte Saklanmalıdır? 

Kordon kanı ve kordon dokusu,vücutta farklı dokulara dönüşebilen, farklı kök hücreleri içerir.
Kök hücreler, vücudumuzdaki farklı hücre tipleri dönüşebilme ve kendini yenileyebilme özelliğine sahip hücrelerdir. Bu kapasiteleri ile organ ve dokuları oluşan hasarları oradaki hücre tipine dönüşerek onarırlar.

Kordon kanında bulunan kök hücreler,kan hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabilirken;
Kordon dokusunda bulunan kök hücreler,pek çok farklı dokudaki hücrelere dönüşebilmektedir.Devam eden çeşitli klinik çalışmalarda geniş hastalık yelpazesine olan etkinlikleri araştırılmaktadır.

Bebeğimizin kordon kanı ve kordon dokusu kök hücrelerinden sadece bebeğinizin kendisi değil,kardeşleri ve hatta tüm aile fertleri faydalanabilir.
Kordon kanı ve kordon dokusu alım işlemi cerrahi bir işlem olmayıp,anneye ve bebeğe herhangi bir acı ve zarar vermez.

Neden Bebeğin Kordon Kanını Saklamalıyım?

Kök hücreler bilindiği üzere vücudumuzun temel yapı taşlarıdır.Bebeğinizin kordon kanı,oldukça zengin bir kök hücre kaynağıdır. Kordon kanında bulunan kök hücreler kan hastalıklarının tedavisinde kullanılma özellikleriyle eşsiz bir kaynaktır.

Bilim adamları bugüne kadar
• Lösemi(Kan Kanseri),
• Talasemi(Akdeniz anemisi),
• Lenfoma(Lenf Kanseri),
• Kemik İliği Kanseri,
• Kalıtsal Metabolik Hastalıkları,
• Bağışıklık Sistemi Hastalıkları gibi hayatı tehdit eden 80’den fazla hastalıkta kordon kanı kök hücreleri ile nakil gerçekleştirmiştir.

Kordon kanı yeni doğmuş bir bebeğin kök hücrelerini içerdiğinden çoğalma ve farklılaşma kapasiteleri en üst düzeydedir.

Neden Bebeğimin Kordon Dokusunu Saklatmalıyım?

Göbek kordonunda bulunan kök hücreleri kordon kanı kök hücrelerinden farklı olarak,kemik,kas,kıkırdak,yağ,sinir,karaciğer hücreleri gibi farklı dokulardaki hücrelere dönüşebilirler.

Çeşitli hücrelere farklılaşabilen kordon dokusu kök hücreler,
• Tip 1 Diyabet,
• Kalp ve Damar Hastalıkları,
• Felç,
• Kemik Ve Kıkırdak Hasarı,
• Yara ve Yanık Tedavisi,
• Alzheimer gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilme olanağı sağlanmaktadır.

Günümüzde teknolojik koşullarında,kordon dokusu kök hücreler kültür ortamında çoğaltılabilmektedir.Bu da ailelere,gerektiğinde yeterli miktarda uygulama ve birden fazla kullanma şansını sunmaktadır.

Kordon Kanı ve Kordon Dokusu Nasıl Alınır ve Saklanır?

Kordon kanı ve dokusu alım işlemi,bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez.Bebek dünyaya geldikten sonra ilke olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı,içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan kan torbasında alınır.Daha sonra yaklaşık 10-15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesilir ve içinde serum fizyolojik,antibiyotik ve antifungal maddeler bulunan ayrı bir kaba konulur.Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz.

Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuarda işlenir ve dondurulur.Kordon kanı ve dokusu aynı ayrı kök hücrelerinde ayrılaştırılarak saklanır. Özel Laboratuar tetkiklerinden geçirilir ve daha sonra – 196 derecelerindeki azot tanklarında saklanır.