Sağlık Rehberi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi 

Dermatoloji Uzmanımız Uzm.Dr. Filiz ERDEM BAYRAM Behçet Hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

Behçet Hastalığı nedir?
Behçet Hastalığı, 1937 yılında ünlü Türk doktoru Ord.Prof.Dr. Hulusi BEHÇET tarafından tanımlanan ve tıp dünyasının ‘Behçet Hastalığı’ olarak kabul ettiği bir hastalıktır. Behçet Hastalığı, bütün sistemleri tutabilen, hastalığın seyri sırasında iyileşme ve kötüleşme dönemleri olan ve zaman ilerledikçe giderek ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığın olağan başlangıcı, 20-40 yaşları arasındadır ve kalıtım yoluyla bir kuşaktan diğerine geçebilmektedir.

Belirtileri nelerdir?
Ağızda tekrarlayan ağrılı, kızarık, zımba ile delinmiş gibi şekli olan ‘Aft’ denilen bazen çok sayıda olabilen yaralar meydana gelir ve büyüklükleri 1-2 mm’den 1-2 cm çapına kadar değişebilir.

Genital bölgede, ağızdaki yaraların benzeri yaralar da görülür. Bu belirti, hastaların %80-90’ında vardır; ancak iyileşme sırasında iz bırakırlar ve daha uzun sürede iyileşirler.

Gözün değişik tabakalarını tutan iltihaplı oluşumlar ise, üveit hastalığın en ciddi belirtileridir. Bu oluşumlar hastaların %50’sinde bulunmaktadır. Bu aşamada, hastalık optik siniri tutabilir ve bu da körlüğe neden olabilir.

Tekrarlayıcı bir karaktere sahip olan Behçet hastalığı, yetişkin erkeklerde, kadın ve yaşlılara göre daha ağır seyretmektedir. Hastalık yalnız bu 3 belirti ile kalmaz, hemen hemen bütün vücut sistemlerini tutan pek çok belirtiyle çok daha önemli bir hastalıktır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yapılan birçok çalışmaya rağmen, hastalıkta kesin çözüm sayılabilecek bir tedavi henüz tam olarak bulunamamıştır. Ancak hastalığın belirtilerini engelleyen, ilerleyişini durdurmaya yönelik birçok ilaç ve tedavi yöntemi de geliştirilmiş ve kullanılmaya devam edilmektedir.

 

Uzm.Dr. Filiz ERDEM BAYRAM

ÇORLU VATAN HASTANESİ

DERMATOLOJİ UZMANI