Sağlık Rehberi

Bel çevresi kalınlığı neden olur, nasıl önlenir?

Bel çevresi kalınlığının nedenleri nelerdir?

Bel çevresi genişlemesini şişmanlıkla ilgili olarak ele aldığımızda, armut tip ve elma tip olmak üzere 2 tip şişmanlık vardır. Genelde elma tip kilo almada bel çevresi genişlemesi görülür. Bu tip kilo almalar şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalığıyla ilişkilidir. Yani belden kilo alınıyorsa bu hastalıkların meydana gelme ihtimalini düşünmek gerekir. Nedenleri hormonel olabileceği gibi beslenme şekli veya genetik nedenlere de bağlı olabilir.

Özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olabilecek besinler var mı?

Fruktoz ve glikoz açısından zengin beslenmek, basit karbonhidrat açısından zengin beslenmek bu durumu tetikleyebilir.

Bel çevresi kalınlığına yol açabilecek beslenme hataları nelerdir?

Çok uzun süre aç kalmak , yüksek kalorili yağ ve şeker açısından zengin beslenmek yapılabilecek hatalar arasındadır.

Bel çevresi kalınlığına sadece yağlı yiyecekler mi neden olur?

Hayır sadece yağlı yiyecekler neden olmaz. Yağ içeriği yüksek besinlerin obeziteye etkisi vardır. Kilo alma tipine göre bel çevresinde de yağlanma olabilir. Basit şekerli besinler daha etkilidir. Fruktoz şekeri içeren asitli içecekler, şerbetli tatlılar, işlenmemiş tahıllar yani beyaz pirinç gibi besinler bel çevresi kalınlığına neden olmaktadır.

Özellikle hangi besinleri tüketirken dikkatli olunmalı?

Fruktoz ve glikoz şurubu içeren tüm besinleri, hazır kek, bisküvi, şekerli tatlılar, asitli içecekler gibi yiyecek içecekleri tüketirken dikkatli olunmalı.

Bel çevresi kalınlığından nasıl kurtulabiliriz?

Abdominal obezite (bel çevresinde ve karında yağlanma)  olan kişiler, diyet uzmanı kontrolünde bireysel ve zayıflamaya yönelik diyet yapmalıdırlar.  Diyet sürecinde kazanılan sağlıklı beslenme davranışını tüm yaşamlarına uygulamalıdırlar.

Bel çevresi kalınlığı genetik bir problem midir?

Genetik olarak tip 2 yatkın bireyler özellikle bel ve karın bölgesinden (santral obezite) kilo alma eğilimindendirler. Eğer ailesel öyküde diyabet ve şişmanlama tipi armut şekilde ise bir dahiliye uzmanı veya endokrin uzmanı ve diyet uzmanına başvurmak yararlı olur. Genetik yatkınlıktan, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenerek korunulabilir.

Egzersiz ne derece önemli? Hangi egzersizler yapılabilir?

Egzersiz günlük alınan fazla kalorinin yağ ve ağırlık olarak depolanmasını önler. Aynı zamanda kanda  bulunan fazla şekerin kas ve hücre içinde kullanılmasını sağlayarak insülin direncinin düzelmesinde yardımcıdır. Bel çevresine yönelik egzersizler ve uygun diyet ile bel çevresindeki kilolar verilebilir.