Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Son Yazılar

Anoreksiya Nervoza Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Güncelleme Tarihi: 16.05.2018
Anoreksiya Nervoza Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Yeme bozukluğu kategorisinde olan anoresiya  nervoza, aşırı zayıflama tutkunu olan her bireyde özellikle de genç kızlarda görülebilen, kişinin şişman olduğu takıntısına saplanarak belirgin bir şekilde yemek yememek ile  beliren psikolojik bir rahatsızlıktır. Anoreksiyalı bir kişi, kilo almaktan aşırı derece de korkar.  Normal  miktarda  yemek tüketseler bile  şişlik hissederler. Mideleri bulanır ve çok yediklerini düşünürler.  Ufak, küçük porsiyonlar tüketmeye çalışırlar.Sürekli kilo alma ve kilo ile ilgili takıntıları vardır. Kendilerini kilolu hissederler. Sürekli zayıflamak için çaba gösterirler.  Diyet, spor ve ağır egzersizler yaparlar. Bu durumdan kaynaklı sosyal çevreleri ile iletişimini azaltırlar. Anoreksiya nervoza hastalarının büyük bir kısmı kendini ile ilgili değersizlik duyguları olan, kendilerini ve fiziksel görünüşlerini eleştirmeye  eğimli kişilerdir. Genellikle bu hastalığa anksiyete bozukluğu, panik bozukluk gibi diğer psikiyatrik rahatsızlıklar da  eşlik etmektedir.

ANOREKSİYA NERVOZUN NEDENLER NELERDİR? 

Anoreksiya nervoza hastalığı mükemmelliyetçi kişiliğe sahip kişilerde sık görülmektedir. Şişmanlık ve kilo alma ile korkuları olan, gelişim sorunları yaşayan, özellikle de genç kızlarda özenti ile ( manken, aktör vb gibi olma), psikolojik etmenler, genetik(ailesinde anorekisya nervoza vakası olan kişilerde), kişilik türü, sosyal baskı  anoreksiya nevrozanın nedenleri arasında görülebilir.

ANOREKSİYA NERVOZUN BELİRTİLERİ?

 - Kişinin kendisinin zayıf olmasına rağmen  kilolu olduğunu düşünmesi

-Kilo vermek için gereğinden fazla spor ve ağır egzersizler yapma.

-Aşırı derecede kilo alma kaygısı.

-Kişi de değersizlik hisleri

-Kalorisi yüksek besinlerin  tüketimi  azaltma.

-Fiziksel görünümü ile ilgili rahatsızlık duyguları

-Adet  kanamasının kesilmesi.

-Soluk bir ten rengi.

-Kişinin davranışlarında değişiklikler.

-Sosyal  çevreden ve faaliyetlerden uzaklaşma.

-Kısa sürede çok fazla kilo verme.

-Sürekli kusma isteği

-Mide ağrıları,saç dökülmeleri, baygınlık ve baş dönmeleri,

-Uykusuzluk ve yorgunluk hissi.

ANOREKSİYA NERVOZADA  HANGİ FİZİKSEL SORUNLAR GÖRÜLÜR?

Anorekisya nervozada yeme bozukluğuna bağlı olarak şu fiziksel sorunlar görülebilmektedir;  adetten kesilme,kemiklerde zayıflama,vücutta kas kaybı, soluk bir ten ), kansızlık,halsizlik, saç dökülmeri, saç kırılmaları, tırnaklarda kırılmalar, kabızlık, nabız ve solunum problemleri, kalp sorunları görülebilmektedir.

ANOREKSİYA NERVOZA DAHA ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Anoreksiya nevroza  genellikle 15-25 yaşları arasında  daha çok genç kızlarda görülmektedir.  Her 100 genç kız ve kadından birinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.Fakat mankenlik, aktörlük vb.. gibi dış görüntüsü ön planda olan mesleklere özenti ile  son zamanlarda erkeklerde de görülebilmeye başlamıştır.

ANOREKSİYA NERVOZANIN   TEDAVİSİ?

 Anoreksiya nervoza hastalığının  tedavisi hastanede ve ayakta tedavi şeklinde olmaktadır. Tedavide amaç ilk olarak kişinin kilosunun sağlıklı düzeye getirilmesini sağlamaktır.  Sağlıklı yeme alışkanlıklarını geri kazandırmak ve kendi fiziksel görünümü ile  ilgili yanlış yargıları yok etmeye çalışmaktır. Kişi hastalığı kabul etmiyor ve kişi de metobolik sorunlarda var ise kişinin hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerebilir. Ayakta tedavi aşamasında uygulanacak, hastane yatışı tedavisinde de uygulanacak psikiyatrik tedavinin yanında  psikoterapi yardımı da alınması hastalığın tedaviisni olumlu yönde etkiler. Uzman yardımı ile uygulabilecek bilişsel davranışçı terapi( BDT) tedavinin seyrini olumlu yönde etkiler. Tedavi aşamasında hasta yakın psikiyatrik takibi gerekmektedir. Hastanın beslenme danışmanlığı alması da önerilebilir.

 

ANOREKSİYA NERVOZA HANGİ HASTALIKLARLA KARIŞABİLİR?

Kişi de kilo kaybı depresif bozukluklarda da görülebilir..  Depresif rahatsızlıklarda iştah azalır ve kilo kaybı olabilir. Ama anoreksiya nervoza da kişi iştahın varlığını hissetmek istemez. Hastalığın ileri safhalarında iştahı iyice gider.  Şişmanlama korkusu, kilo ile takıntılar, besinlerin kalori ile ilgili takıntılar, özel yemek yeme şekilleri, kusma gibi belirtiler  depresif hastalarda görülmez. Depresif hastalarda şişmanlama korkusu yoktur. Anoreksiya nervoza daki  hasta gibi aşırı hareketlilik hali de görülmez.

Bölüm Doktorları

Diğer Yazılar