Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Son Yazılar

Obezite Sorunu mu Yaşıyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 29.06.2018
Obezite Sorunu mu Yaşıyorsunuz?

OBEZİTE HAKKINDA

  • Aşırı kilolarımdan nasıl kurtulacağım?
  • Ne yapsam bir türlü kilo veremiyorum.
  • Su içsem yarıyor. 
  • Ben de herkes kadar yiyorum, ama daha kiloluyum.
Vücut Kitle İndeksinizi Öğrenmek için Tıklayınız!

 

Son yıllarda, özellikle son on yılda bu tür yakınmalarla çok daha fazla karşılaşır olduk. Toplumun refah seviyesinin artması, yüksek kalorili gıdalara çok daha ucuz ve kolay erişim imkanı, bunun karşılığında hareketsiz, az kalori tüketen yaşam tarzı, aşırı kilo alımını sağlık sorunları arasında öncelikli konuma getirmiştir. Marketten alacağımız 2 liralık bir çikolata ile nerdeyse günlük kalori ihtiyacının yarısı karşılanabilmektedir.

Problem sadece görünüm değil, beraberinde ortaya çıkan diğer hastalıklar obeziteyi sağlık sorunları arasında en öne koymaktadır. Obez hastalarda, şeker, tansiyon, iskelet sistemi hastalıkları, astım, uyku apnesi ve özellikle kanser hastalıkları çok daha fazla görülmekte ve obezite tedavi edilirse bu hastalıkların yaşamımıza oluşturduğu tehditler bariz şekilde azaltılabilmektedir.

GÜNÜMÜZDE MÜCADELE EDİLEREK YOK EDİLEBİLECEK EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNUDUR.

Eğer obezseniz, öncelikle bu durumdan kurtulmaya karar verdiğinizde neler yapmalısınız?

Tabiki daha az kalori alıp daha fazla hareket etmek, kalori tüketmek gerektiği malum.

  1. Öncelikle bu durumun sebebinin bir hastalığa mı bağlı, yoksa aşırı beslenmeye mi bağlı olduğunu anlamak için İç Hastalıkları veya Endokrinoloji uzmanına başvurun.
  2. Diyetisyene başvurup beslenmenizi ve aktivitenizi düzenleyin,
  3. Psikiyatri kontrolü ve desteği faydalı olabilir.

Bütün bunlara rağmen başarılı olamadıysanız diğer invazif yöntemlere, OBEZİTE CERRAHİSİNE başvurmalısınız. Bu konuyla ilgilenen cerrah size gerekli kontrolleri yaptıktan sonra en uygun ameliyat yöntemlerini anlatacak ve ne tür bir işlemin yapılacağına cerrahınızla beraber karar vereceksiniz.  Ameliyat aşamasında korkuların, endişelerin olması çok normal. Cerrahınızla konuşurken işlemin faydalarını ve risklerini her yönüyle sorgulayın. Bu konuyla ilgili yeterince eğitimli ve tecrübeli olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bütün kontrollerden sonra karar verin ve uygulayın.

Özetle obezseniz ve diğer tüm kilo verme yöntemlerini en az bir kere denediyseniz, bir şekilde kilolarınızdan kurtulamadıysanız, yandaş engel bir hastalığınız yoksa OBEZİTE CERRAHİSİ sizin için başvurulması gereken güncel bir alternatiftir.

Herkese ideal kiloya yakın, fit, sağlıklı, mutlu günler dilerim.

Op. Dr. Ferudun BIKMAZ

Genel Cerrahi Uzmanı

Bölüm Doktorları

Diğer Yazılar