Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Son Yazılar

Orta Kulak Kireçlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Güncelleme Tarihi: 10.08.2020
Orta Kulak Kireçlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak kireçlenmesi, orta kulaktaki yapıların sertleşmesidir. Orta kulak, ses iletiminden sorumludur. Orta kulaktaki kemikçiklerin fonksiyonu sertleşmeye bağlı olarak azalacağından en sık belirti işitme kaybı olabilir. işitme kaybı zamanla artar. Özellikle ilerleyen dönemlerde iç kulak da tutulduğundan kulak çınlaması, baş dönmeleri de tabloya eklenir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı etkenler ortaya çıkabilir. Orta kulak kireçlenmesi için odyometri işitme testinde özel bir durum ortaya çıkabilir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtisi işitme kaybıdır. Orta kulak kireçlenmesi ile ortaya çıkan işitme kayıplarında, işitme kaybı zamanla artar. Özellikle ilerleyen dönemlerde iç kulak da tutulduğundan kulak çınlaması, baş dönmeleri de tabloya eklenir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı etkenler ortaya çıkabilir.

Orta kulak kireçlenmesi için odyometri işitme testinde özellikle 2000 Hz frekansında hava ve kemik yolu birbirine yaklaşır. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde kulak zarının üzerinde bir kırmızılık görülebilir. Bu flamingo kırmızısı olarak belirtilebilir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak kireçlenmesi tedavisi için kalsiyum, sodyum florid ve D vitamini takviyesi yapılması gerekir. Hastalığın gidişatını yavaşlatan çalışmalar da vardır. Bunun dışında bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur.Hastaların ya da birlikte yaşadığı kişilerin bilinçli olması, hastalığın erken teşhisinde önem taşır. Genelde, ağır işitmeye başlayanlar, durumu kolaylıkla kabullenmezler. Etraflarına siz kısık konuşuyorsunuz şeklinde serzenişte bulunurlar. Oysa ki durum kısa sürede fark edilse ve müdahale bu zamanda yapılırsa, gerçekleşecek işitme kaybı yavaşlatılabilir ya da engellenebilir. Görme, duyma gibi yetilerimizi kalıcı olarak engelleyecek hastalıkların, verdiği zararın geri alınamadığını, başlangıçta tespit edilmesi durumunda, hasarın önlenebileceğini unutmayınız.

Orta kulak kireçlenmesini önlemek için neler yapabiliriz?

Orta kulak kireçlenmesini önlemede tartışmalı bir durum söz konusudur. Özellikle florürden eksik beslenme durumunun yanı sıra eğer ailede orta kulak kireçlenmesi varsa bireylere florür tedavisi uygulanabilir. Bunun yanı sıra, genel sağlık durumunuzun vücudunuzun tamamını etkilediğini unutmayınız. Yani, düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek vücudumuzun tüm sağlığını kontrol altına almak için önemlidir.Eğer ailenizde, işitme sorunu yaşayan/yaşamış kişiler varsa, kulak burun boğaz doktorunuza mutlaka danışarak, durumu anlatın. Sizin ne kadar risk altında olduğunuzu ve hangi aralıklarla muayene olmanız gerektiğini, doktorunuz açıklayacaktır.

Diğer Yazılar

Bölüm Doktorları