Sağlık Rehberi

Böbrek, Mesane ve Kanal Taşlarının Tedavisinde Lazer Dönemi

Üriner sistem vücudumuzdaki filtre sistemidir. Böbreklerle başlar, kanallar ve mesane ile devam eder. Böbrekler kanı süzerler. İçindeki fazla sıvıyı, toksit maddeleri, elektrolitleri süzerler. Süzülen  maddeler idrarı oluşturur. İdrar iki tüple aşağı idrar torbasına iner ve buradan da dışarıya boşaltırız.

Yukarıda tarif ettiğimiz filtre ve boşaltma sisteminde en sık karşılaştığımız sorunlardan biri oluşan taşlardır. Etrafımızda yaklaşık 10 kişiden 2 sinde hayatının bir döneminde idrar yollarında taş sorunu görülür. Eğer taşlar ufak ise genelde kendi kendimize ağrılı veya ağrısız düşürme şansımız olabilir. Büyük iseler kanaldan geçemeyebilirler, kanal içinde sıkışabilirler ya da böbrek içinde kalarak büyüyebilirler. Böbrekte ciddi hasarlara neden olabilirler.

İnsanlık var olduğundan bu yana böbrek taşları sorun olmuştur. Tarih boyunca böbrek taşlarının tedavisinde çeşitli yöntemler denenmiştir.  Son 100 yılda, yakın zamana kadar çoğunlukla açık ameliyatlar ile tedavi edilmiştir. Fakat son 30 40 yıldır taş tedavisinde ciddi yol alınmış, önemli değişikler olmuştur. Günümüzde, özellikle öne çıkan yöntemler endoskopik yöntemlerdir. Son 10 yıldır teknolojik gelişmelerin bize sunduğu cihazlar sayesinde artık nerdeyse hiç açık böbrek taşı ameliyatı yapmıyoruz.

Taşlar; böbrekte veya kanalda olabilir. Bu taşlar ne kadar büyük olursa olsun, ameliyatlarımızı bir sorun yaşamadan kapalı olarak gerçekleştirebiliyoruz.

Birtakım özel optik görüntüleme sistemleri, endoskopi sistemleri ve kameralarla normal doğal yolları yani idrar kanallarına giriş yollarını kullanarak veya ciltten çok küçük delikler ile giriş yaparak, sistem içindeki taşlara ulaşabiliyoruz. Yeni teknoloji olan gelişmiş kırma yöntemleri ile özellikle bugün ön planda yer alan Lazer yöntemini kullanarak, taşları kolaylıkla ve organlara zarar vermeden kırarak toz haline getiriyor ve yıkayarak temizleyebiliyoruz.

Sizlere hastanemizde de olan sistemlerden biraz bahsetmek istiyorum.

Hastanemizde Mini endoskopi ya da mikro endoskopi denen üreteskop, nefroskop cihazlarını kullanıyoruz. Bunlar 3mm kalınlığında kamera sistemleridir. Bir tığ kalınlığındadır. Kadın, erkek, çocuk fark etmeden genel veya bölgesel aneztezi yöntemlerini kullanarak kamera sistemleri ile idrar yolundan giriş yapıyoruz.

Taş, böbrek kanalında ya da böbreğin içinde bir odacıkta olabilir. Kıvrılabilir (flexable) urs denilen özel sistemle gerekirse böbrek içine kadar girerek taşı olduğu yerde bulup holmium lazer denen taş kırma cihazı ile taşı orada ufalıyoruz kum haline getiriyoruz ve yıkayarak oradan alıyoruz. Bu işlem kısa sürüyor, hızlı oluyor ve genelde aynı gün içinde veya ertesi gün hastayı taburcu ediyoruz.

Bu yöntem ile vücuda hiçbir yara, kesik açmıyoruz. Bu işlemleri yaparken, bir genişletme yırtma yapmıyoruz ve çevre dokularına zarar vermiyoruz. Genelde hastayı aynı gün evine gönderiyoruz ve birkaç gün içinde işinin başına dönmesini sağlayabiliyoruz.

Bugün Endoskopik yöntemler; ses dalgaları ile kırma yöntemleri ve diğer ameliyat yöntemlerinin önüne geçmiş durumda ve konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir.

Dr.Öğr.Üyesi Halil İbrahim ÇAM
Üroloji Uzmanı