Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Beyin ve Sinir Cerrahi

Beyin ve Sinir Cerrahi

BEL FITIĞI
OMURGA KIRIKLARI (BEL-BOYUN-SIRT)
BOYUN FITIĞI
OMURGA EĞRİLİKLERİ (SKOLYOZ)
DOĞUM ANORMALLİKLERİ(HİDROSEFALİ-MENİNGOSEL)
BEYİN KANAMA AMELİYATLARI
BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATLARI

Beyin Cerrahisi özellikleri son 30 yılda ülkemizde MR ve Tomografinin kullanıma başlamasıyla ilerlemiş bilim dalıdır.Dünyaca ünlü beyin cerrahisinin önemli taşarından biri olan Gazi Yaşargil’in Türk olması Türk hekimlerinin bu alana ilgisini arttırmıştır.
Ülkemizde yetişmiş beyin cerrahları yaptıkları bilimsel çalışmaları Dünyada Beyin Cerrahisi alanında söz sahibi olmuştur.
Beyin Cerrahisi sinir sisteminin vücutta olduğu tüm alanların tanı ve tedavisi ile ilgilenmektedir.Beyin,omurilik ve el,kol,bacak ve ayaklara kadar uzanan sinir sisteminin ameliyat gerektiren hastalıkların tedavisini yapmaktadır.
Günümüzün en önemli sorunlarından olan bel,boyun,sırt ağrılarının nedenlerini araştırmakta ve cerrahi tedavilerini yapmaktadır.
Bununla birlikte beyin kanamaları,doğumsal anomaliler,beyinde su toplamaları,omurga eğrilileri,sinir sıkışmaları,kronik ağrıların  tedavisinde başarılı sonuçlar olmaktadır.

BEL FITIĞI

Vücudumuzu dik tutmamızı sağlayan omurganın sırttan kuyruk sokumuna kadar olan bölümünü bel olarak isimlendiririz. Bu arada 5 kemik ve bunların arasında 5yumuşak yastıkçık bulunur.Bu  yastıkçıkların zaman ağır iş yapma,kilo alma,sigara kullanımı ve genetik faktörler gibi bir çok faktörle yıpranıp oldukları yerden dışarı taşmaları sonucu bel fıtığı gelişir.Bel fıtıkları belden bacağa doğru uzanan sinirlere baskı yaparak hem belde hem bacakta ağrı uyuşukluk kuvvetsizlik oluşturabilir.Yine toplumda çok sık atlanan idrar ve cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIZ?

Bel ağrısı çok sık izlenen bir durum olarak karşımıza çıkar ve önemli bir kısım birkaç günlük yatak istirahati  ile geçer.Bu tip ağrılar genellikle bel fıtığından ziyade bel kaslarından dolayı meydana gelen ağrılardır.Eğer ağrılar çok şiddetliyse,birkaç günlük istirahate rağmen geçmiyorda,bacaklarda ağrı,uyuşma,kuvvetsizlik hissediliyorsa,bel ağrısı ile beraber idrar ve büyük abdest tutamayıp altına kaçırma durumu varsa,yine bel ağrıları ile beraber cinsel işlev bozuklukarı mevcutsa bunlardan herhangi birinin varlığında vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

BEL FITIĞI TANISI NASIL KONUR?

Bel fıtığı tanısı iyi bir muayene sonucu hekim tarafında konulabilir.Fıtığın büyüklüğü,cerrahinin gerekliliği ek hastalık varlığı MR ile belirlenir. Unutulmaması gereken husus her bel ağrısı bel fıtığı değildir.Belde kayma, kanserler,kanal damarları,kemik ve eklem bozuklularına belde ağrı yapar.

NE ZAMAN AMELİYAT OLMALI?

Ameliyat olacağınızı beyin cerrahisi uzmanımız karar vermelidir.Eğer idrar kaçırma,bacakta kuvvetsizlik,dayanılmaz ağrı durumlarında ve MR da saptanmış fıtığınız varsa ameliyat geciktirilmeden yapılmalıdır.Ameliyat gelişmiş teknolojik imkanlarla mikro cerrahi yöntemlerle hastanede bir gece kalmayı gerektirecek kadar rahat yapılabilmektedir.Hatta spinal anestezi dediğimiz hastayı uyutmadan sadece belden aşağı verilen anesteziyle anestezik riskler ortadan kaldırılarak yapılabilinir.Ancak fıtığınız küçük ve siniriniz çok yıpranmamışsa hastalığın şiddetine göre istirahat tedavisi,ilaç tedavisi,belden iğne uygulamaları, fizik tedavi gibi yöntemleri uygulanmaktadır.

BEL FITIĞI AMELİYAT EDİLMEZSE NE OLUR?

Tedavi edilmemiş bel fıtıklarında zarar görmeye başlamış olan sinirde harabiyet kalıcı olmaya başlar.Hastanın ayağında şiddetli kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı kalıcı olur.İdrar ve büyük abdest kaçırma şikayeti olmuşsa maalesef bu şikayetler devamlı olur.Daha sonra uygulanacak tedavilerden de sonuç alınmayabilir.

Bölüm Doktorları

Tıbbi Bölümlere Geri Dön