Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları

KOAH TANI VE TEDAVİSİ
AKCİĞER KANSERİ TANI VE TEDAVİSİ
ASTIM TANI VE TEDAVİSİ
ALERJİ TANI VE TEDAVİSİ
BRONŞİT TANI VE TEDAVİSİ
PNÖMONİ(ZATÜRRE) TANI VE TEDAVİSİ
TÜBERKÜLOZ(VEREM)TANI VE TEDAVİSİ
AKCİĞER MESLEKİ HASTALIKLARI TANI VE TEDAVİSİ
UYKUDA SOLUNUM DURMASI(UYKU APNE) TANI VE TEDAVİSİ
AKCİĞER DAMAR HASTALIKLARI
(PULMONER EMBOLİ-PULMONER HİPERTANSİYONU)
PLEURA HASTALIKLARI TANI VE TEDAVİSİ
İNTERSTİSYET AKCİĞER HASTALIKLARI TANI VE TEDAVİSİ
SİGARA BIRAKMA KLİNİĞİ
 
 
GÖĞÜS HASTALIKLARI NELERDİR?

Göğüs hastalıkları;Akciğer Kanseri,Verem-Tüberküloz,KOAH,Astım,Bronşit,Zatülcenp,Zatürree gibi hasalıklar başlıca akciğer-göğüs hastalıklarıdır.
 
 
AKCİĞER VE GÖREVLERİ NELERDİR?

Solunum sistemi burun ve sinüslerden başlayıp,akciğerin en uç noktasına kadar devam eder.Akciğer yaşam için mutlak gerekli olan oksijenin vücuttan alınmasına ve vücutta oluşan karbon dioksitin dışarı atılmasını sağlar.İnsanda sağ ve sol olmak üzere 2 adet akciğer bulunmaktadır.Akciğerler göğüs kafesi içinde yer alırlar.Her iki akciğerin etrafı iki katlı plevra dediğimiz bir zar çevreler.
 
 
GÖĞÜS HASTALIKLARINDA YAKINMALAR NELERDİR?

Akciğer sistemik dolaşım geçtiği organlar olduğu için,sadece kendi hastalıkları değil diğer organlarla ilgili hastalıklar nedeniyle de yakınmalara neden olurlar.Bu yakınmaların en önemlileri şunlardır;
Nefes Darlığı-Hırıltılı Solunum-Göğüs Ağrısı-Öksürük-Balgam-Ağızdan öksürükle kan gelmesi

 
 
 
GÖĞÜS HASTALIKLARINDA KULLANILAN TANISAL GİRİŞİMLER; 

Solunum Fonksiyon Testleri(SFT) Ve Reverzibilite Tayini

Akciğer hastalıkların teşhisi,tedavi ve akabinde solunum laboratuar bünyesinde solunum fonksiyon testleri ve revizebilite tayin (spirometrik tetkikler) yapılmaktadır. Özellikle astım – KOAH ayrımında ve tanı tedavisinde,mesleki hastalıkların tanı ve takibinde,gerektiğinde operasyonlar öncesinde SFT yapılmaktadır. Sigara içen ve/veya bırakmak isteyen hastalara en az yıllık periyotlarla SFT yapılması önerilir.

Alerji Cilt Testleri(ACT)

Solunum Laboratuarlarında astım alerjik hastalıkların tanısında önemli yer alan Alerji Cilt Testleri(prick Test) yapılmaktadır.ACT kol cildine alerji ekstrelerinin damlatılarak,lanset veya ince çubuklarla dokunulmasıyla  yapılan bir testtir.
Çocuklarda 2 yaşında sonra yapılması önerilir ve çocukların tolere edebildiğimiz bir tanı aracıdır.Alerjik nezle,farenjit ve ciltte egzama gibi pek çok alerjik hastalığına astım eşlik edebilir.Son yıllarda yapılan çalışmalarda astımlı çocukların yarısına yanında gıda alejisi saptantığı
Bildirilmektedir.Alerji  Cilt Testi ile gerektiği elliye yakın gıda solunum  alerjenleri uygulanmaktadır.Bu testler saesinde öncellikle hastalıklardan korunmak mümkün olmaktadır.Gerekli olgularda aşılama(immünoterapi)planlanmaktadır.

Bölüm Doktorları

Tıbbi Bölümlere Geri Dön