Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Nöroloji

Nöroloji

EPİLEPSİ(SARA),
UYKU  HASTALIKLARI (UYKUSUZLUK,AŞIRI UYKU,UYKU APNESİ, UYKUDA HAREKET BOZUKLUKLARI),
BAŞ AĞRILARI (GERLİM TİPİ,MİGREN,DİĞER),
BEYİN DAMAR HASTALIKLARI (BEYİN DAMAR TIKANMALARI,KANAMALARI),
MULTİPLE SKLEROZ,
DEMANS (BUNAMA),
HAREKET HASTALIKLARI (PARKINSIN HASTALIĞI,DİĞER),
PERİFERİK SİNİR HASTALIKLARI,
KAS HASTALIKLARI,
MYASTENIA GRAVİS,
VESTİBULER SİSTEM HASTALIKLARI

Sinir sistemi ( beyin,beyin sapı,beyincik,omurilik,periferik sinirler ve kaslar) hastalıklarının tanı,takip ve tedavisiyle ilgili bilim dalıdır.Bu hastalıkların tanısında kullanılan EEG,EMG VE PSG uygulamaları da Nöroloji uzmanlarımızca yapılmaktadır.


Nörofizyolojik değerlendirme; sinir sisteminin elektrik  aktivite ve fonksiyonlarını değişik yöntemlerle ölçerek tanı,tedavi ve takip bilgilerini veren bir bölümdür.PSG ile Uyku hastalıklarını,EGG ile epilepsi ve bunun ayrıca tanısına giren bilinç kaybı ile giden hastalıkların  tanısı konulabilir. EMG;çevresel  sinirlerin,sinir kas bileşiminin,kas hastalıklarının,sinir kökleri ve omurilik hastalıklarının; uyarlanmış potansiyeller ise omurilik ve beynin çeşitli bölgelerinin bütünlük ve işlevini değerlendiren bir  testtir. PSG (Polisomnografi) tetkiki uyku bozukluklarının değerlendirilmesinde,tanı konulmasında kullanılan,bilgisayarlar ve gelişmiş teknolojik cihazların kullanıldığı,tim gece boyunca kayıtların yapıldığı,takip edildiği bir incelemedir.Hekim tarafından yakınmaları değerlendirilen hasta tetkik için uyku laboratuarına yönlendirilir,tüm gece uykusunda polisomnografi kaydı alınır.Sabahleyin kayıtlar değerlendirilerek tanı konur ve uygun tedavi yöntemleri seçilir.


Nöroloji  servisimiz,yataklı bölüm,poliklinik, elektroansefalografi (EEG), EMG uyku laboratuarı(PSG)ile uzman personel denetiminde,modern tıbbın gerektirdiği hizmetleri bünyesinde barındırmaktadır.


Nöroloji bünyemizde;2 adet Alice-5 polisomnografi cihazı mevcuttur. Bu cihazlarla rutin EEG,uyku EEG,video takipli monitör ize EEG tetkikleri ile Uyku tetkikleri (Polisomnografi, PSG) yapılabilmektedir.


Hastanemizdeki EMG cihazı ile kas ve periferik sinir hastalıklarının tetkiki yapılabilmekte,tanısı konulabilmektedir.

Bölüm Doktorları

Tıbbi Bölümlere Geri Dön