Sağlık Rehberi

Boşanan Kim?

Boşanma, iki taraf için de karşılıklı sevgi, saygı ,mutluluk ve huzur beklentisinin  artık olmadığı sona erdiği bir durumda ,birbirlerinden yasal olarak ayrılmak istemeleri ve yasal olarak bu evliliğin sona erdirmeleridir. Boşanma ile gelen değişikler çoğu zaman çocukları olumsuz etkiler. Çocukların davranış bozuklukları göstermelerine  neden olabilir. Fakat güvenin, sevginin, mutluluğun ve huzurun olmadığı bir ailede de çocuklar olumsuz etkilenirler. Bu yüzden boşanma öncesi, boşanma sürecinde ve boşanma sonrasında çocuk yada çocuklarla  konuşularak , gerçekler onların anlayabileceği bir şekilde anlatılırsa durumu kabullenmeleri ve bu durumdan daha az etkilenmeleri sağlanabilir.

Boşanma haberi çocuğa  ne zaman ve nasıl verilmelidir? 

Anne ve baba, boşanmaya kesinlikle karar vermeden  önce bu konuyu çocuk ile konuşmamalıdırlar. Kesin karar verdikten sonra konuşmalıdırlar. Anne baba bu konuyu birlikte beraber açıklamalıdırlar. İlk olarak yapabileceğiniz şey,detaya girmeden boşanmanın nedeni (birbirini kötüleyen sözlerden kaçınarak, senin annen şöyle, senin baban şöyle o yüzden boşanıyoruz gibi) birbirlerini suçlayıcı cümlelerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.Daha sonra yapabileceğiniz şey, bundan sonra neler olacağını anlatarak çocuğu hazırlamaktır. Bundan sonra kimin nerede yaşayacağı, ne sıklıkla görüşüleceği çocuğa net bir şekilde anlatılmalıdır. Bu konu hakkında çocuğun aklında hiçbir soru işareti kalmamalıdır. Çocuğun suçun kendisinde olup olamadığına dair kuşkuları olabilir. Bu yüzden çocuğun soru sormasına izin vermeli, aklında ki soru işaretlerinin gitmesine yardımcı olunmalıdır. Sorular onun anlayacağı bir dil de  cevaplanmalıdır. Anne ve babanın üzerinde durulması gereken en önemli şey, boşansalar ve ayrı evlerde yaşalar bile, hala onun annesi ve babası olmaya devam ettiklerini ve bunun  hiçbir zaman değişmeyeceğini söylemektir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu ve istediği zaman anne ya da babasını görebileceğini, konuşmak istediği zaman konuşabileceğini ve ayrı evlerde de yaşasalar da hep onun hayatında olacaklarını çocuğa söylemelidirler. Bu güveni çocuğa vermelidirler. Anne ve babası boşanan çocuğun, yaşayacağı en büyük psikolojik  sorunlardan biri terk edilme korkusudur. Evden ayrılan anne yada babanın onu unutacağını, artık sevmeyeceğini sanır. Bu da çocuğun iç dünyasında sorunlar yaşamasına neden olabilir. Anne babanın ayrılmasını kabullenmek istemeyebilirler.

Çocukların yaş gruplarına göre boşanmaya karşı gösterdikleri tepkiler şu şekilde olabilir:

0-1 yaş dönemindeki bebekler:  Anne baba ayrılık sürecini anlamazlar . Ancak anne babanın kendilerinde yaşanan duygu durumundaki değişikliklerden etkilenebilirler.İştah problemleri görülebilir.

2-4 yaş dönemindeki çocuklar: Anne yada babanın gittiğini anlarlar. Ancak neden gittiği bilemezler. Bu dönemde anne baba ayrılığı yaşamış çocuklarda, uyku bozuklukları, saldırganlık, mutsuzluk, hayal kurma ve hayali arkadaşlar yaratma ve suçluluk duyguları belirgin olabilir. Bu dönemde çocuklar boşanma sürecinde anne baba arasında yoğun bir tartışma içinde kaldıysa çocukta saldırganlık, hırçınlaşma gibi davranış bozuklukları görülebilir.

5-6 yaş dönemindeki çocuklar: Anne yada babanın gittiğini anlarlar. Ancak boşanmanın ne anlama geldiğini bilmezler. Bu dönemde anne baba ayrılığı yaşamış çocuklarda, kendilerini güvende hissetmezler ise kendi emniyetleri ile ilgili ciddi kaygıları oluşabilir. Çocuğun duygu durumunda değişiklikler yaşanabilir. Sürekli anne baba ile birlikte olmak isteyebilirler. Sinirli, agresif ve saldırgan davranışlar gösterebilirler.

7-8 yaş dönemindeki çoçuklar:  Anne babanın artık birlikte olmak istemediğini ve boşanmanın ne demek olduğunu anlamaya başlarlar.  Bu dönemde anne baba ayrılığı yaşamış çocuklarda, evden ayrılan anne yada babayı göremeyeceğine ilişkin endişeleri, gelecek ile ilgili endişeleri, uyku problemleri, iştah problemleri, okul ve arkadaşlarıyla iletişim problemleri görülebilir.

9-12 yaş dönemindeki çocuklar: Anne baba boşanmasını anlayabilirler. Fakat kabullenme konusunda sorunlar yaşanabilir. Bu dönemde anne baba ayrılığı yaşamış çocuklarda, anne babaya karşı öfke duyguları, kendi benlik saygılarında düşüşler olabilir. Olumsuz davranışlar gösterebilirler. Sosyal yaşamında değişiklikler olabilir. Okul ve arkadaşlarıyla iletişim problemleri yaşabilirler. Bu dönem  ergenlik dönemi başlangıcı da olabilir. Bu dönemde çocuğa biraz daha anlayış gösterilmesi beklenir.

Boşanma sonrası çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Boşanma sonrası evden ayrılan anne ya da babanın, çocuk ile iletişimini kesinlikle koparmaması gerekmektedir. Boşanmadan çocuğun sorumlu olmadığını her fırsatta söylenmelidirler.  Boşanma ile ilgili çocuğun yanında konuşulmamasına dikkat edilmelidir. Anne yada baba birbirleri hakkında çocuğu kesinlikle kötü şeyler söylememelidir. Çocuğun artık aynı evlerde yaşamayan anne ya da babasıyla, sık sık ve kaliteli zaman geçirmesi gerekmektedir.  Çocuğun anne babası çocuğun bundan sonraki yaşam planını beraber yapmalı ve gereken disiplini vermek için bazı kararları ortak almalı ve uygulamalıdırlar. Boşanan anne baba, genellikle  çocuğun disiplin durumu ihmal edilmektedir. Eğer disiplin konusunda beraber bir yöntem uygulayamazlarsa çocukta otorite sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Çocuğun birlikte yaşamadığı anne ve babayla görüşmelerinde  kurallar, uyku düzeni, yemek düzeni, okul düzeni mümkün olduğunca aynı olmalıdır. Görüşmelerin belli bir düzende olması ve birlikte yaşamadığı anne ya da babanın verdiği sözleri tutması çocuk için çok önemlidir.  Çocuğun güven ilişkisinin zedelenmemesi için çok önemlidir. Anne ve babanın  çocuk için özel sayılan günlerde ( doğum günü, bayramlar, karne günü, vs.)  yanında olmalıdırlar.

Yukarıda  yaş dönemlerine göre anne baba ayrılığı yaşayan çocuklarda görülebilecek sorunlardan bahsettik. Anne baba ayrılığı yaşayan çocuklarda saldırgan ve hırçın davranışlar, okul ve arkadaşlarıyla iletişim problemleri, anne ya da baba ile yada anne ve baba ile ile iletişim problemleri, uyku ve iştah problemleri, gelecek ile ilgili kaygı problemleri,iç dünyasında sorunlar ve çocuğun benlik saygısının düşmesi gibi sorunlar yaşayabileceğini belirttik.Böyle durumlarda anne baba olarak onları her zaman sevdiklerini ve seveceklerini, istedikleri her zaman yanlarında olacaklarını söylemeli ve hissettirilmelidirler. Anne baba çocuklarıyla konuşurken onları dinlemeli, sorunlarıyla, bir şeyler paylaşmak istediklerinde onlarla ilgilenmelidirler. Çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olmalıdırlar. İstedikleri zaman onlarla konuşulmalıdırlar. Kendilerini yalnız hissetmemeleri sağlanmalıdır. Boşanmadan çocuğun sorumlu olmadığını her fırsatta söylenmelidirler. Çocuğun bu süreci kolay atlatamayacığını düşünen anne babalar,  çocuk için bir uzman yardımı almalarında fayda vardır.