Sağlık Rehberi

Cilt Kanserinden Korunmak için Güneşten Korunun!

Cilt kanseri sık rastlanan kanser tipidir. Vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabileceği gibi %80 baş-boyun bölgesindedir. Vücudun güneş gören bölgeleri deri kanserlerine daha çok adaydır. Özel  Çorlu Vatan Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm.Dr.Elona TULA cilt kanserleri hakkında bilgiler verdi.

Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken, güneşten korunulmasıdır. Güneşe aşırı maruz kalma bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıklığı, deri kanserinin temel sebebidir.

Cilt kanseri için risk faktörleri nelerdir? 

  • Açık, beyaz tenliler,
  • Ciltlerinde kolayca çillenme olanlar, çok sayıda çili olanlar
  • Çok fazla sayıda “ben”i   olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta olması,
  • Ailesinde cilt kanseri hikayesi bulunanlar,
  • Açık havada çalışmak ve eğlenmek için çok fazla zaman geçirenler,
  • Herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi uygulamaları,
  • Uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar,
  • Katran, zift, arsenik gibi kimyasal karsinojen maddelere uzun süre  maruz kalma,
  • Uzun süreli mikro travmalara maruz kalma gibi nedenlerle de deri kanserleri gelişebilir.

Kaç çeşit deri kanseri vardır?
Bazal hücreli karsinoma: Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmaz. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

Squamöz Hücreli karsinoma: Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir.

Malign Melanom: Bütün deri kanserleri içinde en tehlikeli ve en öldürücü olanıdır. Erken yakalandığında tamamen tedavi edilebilir. Hızla tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılır ve sıklıkla öldürücüdür. Melanoma aniden normal olan derinin üzerinde koyu siyah ya da mor bir lekelenme şeklinde ortaya çıkabilir ya da bir benden ya da derideki koyu lekelerden gelişebilir. Bu sebeple vücudumuzdaki benlerin değişimini fark etmek önemlidir.

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir? Cilt kanserleri nasıl anlaşılır, nasıl tanı konulur?
Deri biyopsisi deri  kanseri  tanısını koydurur. Erken tanı ve cerrahi tedavi şansını arttırır.
Cildiye  uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Cildiye  Uzmanına başvurunuz.

Cilt kanseri tedavisi nasıl yapılır? Cilt kanserinin belirtileri tedaviye nasıl yönlendirir?
Cilt kanseri tedavisi (deri kanseri tedavisi )   kanserin tipine, büyüme evresine, yerleşim yerine göre değişmektedir. Eğer deri kanseri küçük ise işlem ayaktan, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bu küçük ve az tehlikeli tiplerde kazıma veya elektrik akımı ile kanser hücrelerini yok etme işlemleri de yapılabilir. Ancak bu metotların tedavi açısından güvenilirliği az, iz bırakma ve deformasyon yapma ihtimalleri fazladır. Cilt Kanseri büyükse, lenf nodlarına veya vücudun başka bir bölgesine yayılmışsa büyük cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilir. Cilt kanserlerinde diğer alternatif  tedavi seçenekleri kriyoterapi, radyoterapi ve kemoterapidir.