Sağlık Rehberi

Çocuklarda Göbek Fıtığı nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genel Tanıtım

Ağlama ya da ıkınma sırasında göbekte oluşan şişlik ile kendini gösteren bir karın duvarı açıklığıdır. Görünen şişliğin büyüklüğü değil açıklığın çapı önemlidir. Açıklık (defekt) 1 cm’den ufak olanların % 80‘i ilk 8 ay içinde, % 90‘ı ise ilk 3 yıl içinde kapanır. Geri kalanların yarısı da 4-5 yaşına kadar kapanabilmektedir.

 

Tedavi Yöntemleri

Para veya flaster (bant) yapıştırma ya da kuşak bağlamanın iyileşmeye kolaylaştırıcı ya da çabuklaştırıcı bir katkı sağlamadığı gösterilmiştir. Aksine özellikle küçük bebeklerde yapıştırılan flasterler cilt erozyonu ve enfeksiyona neden olabildiğinden sakıncalı bulunmaktadır.

Cerrahi tedavi 4 yaşından büyüklerde düşünülmelidir. Ancak defekti büyük olanlar ile ağrı yakınması olanlar için 4 yaş beklenmeyebilir. Açıklığın tam göbek halkası içinde olmadığı hastalarda kendiliğinden kapanma gerçekleşmeyebilir.

Orta hatta göbek altı ya da üstü yerleşimli, adeta deri altında küçük bir yağ bezesi izlenimini veren oluşumların da göbek çevresi fıtığı (paraumblikal fıtık-epigastrik fıtık) olabileceği akla getirilmelidir. Bu fıtıklar genellikle kendiliğinden kapanmazlar ve ameliyatla tedavi edilirler.