Sağlık Rehberi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi  

Tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir yeri vardır. Tuvalet alışkanlığı, çocuğun bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan, kendi başına bu beceriyi kazanmasıdır. Çocuklara tuvalet alışkanlığını kazandırmak için ilk olarak anne ve babanın hazır olduğu bir dönemde başlanması büyük önem taşır. Çocuğun da tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış ve gelişimsel olarak da kendini ifade becerilerinin kazanılmış olması ve de psikolojik olarakta sağlıklı bir döneminde olması gerekir.  Çocuğun tuvalet eğitimi için en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. 48 aya kadar verilmesi gerekir. Çocuğun ve anne babanın kendini hazır hissetmediği bir dönemdenden önce başlanması ve çocuğun fizyolojik olarak yapamayacağı bir şeyi yapılmasını istemek ilerde gelişebilecek bazı ruhsal sorunların başlamasına neden olabilir. Aynı şekilde çocuğun tuvalet eğitimi için, zamanı gelince kendi söyler diye bırakmak da hem çocuğun tuvalet eğitiminin gecikmesine hem de ruhsal açıdan sorunlara neden olabilir. Bu yüzden çocuğun tuvalet eğitimine başlayabilmek için, çocuğun yürüyor olabilmesi, isteklerini kelimelerle anlatabilmesi, söylenenleri az da olsa yerinde getiriyor olabilmesi ve günde çocuğun altının 2-3 saat kuru kalıyor olması ve çocukta fiziksel bir rahatsızlık olmaması  ( kabızlık, vb. ) durumunda tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülebilir.  Fakat  çocuğun sosyal yaşamında önemli bir değişiklik var ise (yeni kardeş, yeni ev, yeni bakıcı, vb.) anne ve baba  kendisini gergin ve hazır hissetmiyorsa, yeterli zaman ayıramayacağını ve ilgi gösteremeyeciğini düşünüyorsa tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman olmayabilir.  Bu durumda beklenmesi daha uygun olabilir.

Tuvalet eğitim süreci başlıyor… 

 • Tuvalet eğitimin  başlangıcında çocuğun anne-baba ile birlikte tuvalette bulunmasına oyun oynamasına izin  verilmelidir. Tuvalette çocuğun oyuncağını tuvaletini yaptırması gibi oyunlar oynamasına izin verebilirsiniz.
 • Bu dönemde çocuğa bol, kolay ve rahat çıkartılabilen giysiler giydirilmelidir.
 • Çocuğun odasına  yada tuvalete oturak konularak incelemesine ve oturağın kendine ait olduğunu anlamasına yardım edilmelidir.
 • Çocuğun günde bir kez giyinik olarak oturağa  oturması sağlanmalıdır.Oturağa bu şekilde alıştırılmalıdır. Çocuk bu şekilde oturağı tanıdıktan sonraki günlerde,  çocuğun giysilerini çıkartarak oturağa  oturması sağlanmalıdır. Bu aşamalarda korkuları varsa, oturağa  oturmak istemiyorsa, kesinlikle zorlanmamalıdır, kendi isteğiyle oturması çok önemlidir. Eğer oturmuyorsa biraz daha zaman verilmelidir.
 • Çocuğa kakasının veya çişinin nereye gideceği anlatılmalıdır. Bu konu hakkında çocukla açıklayıcı ve rahat konuşulmalıdır.
 • Çocuk oturaktayken anne-baba çocuğun yanında olmalıdır. • Çocuk, çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir. Çocuk ile konuşarak çocuğun hoşuna giden masallar, hikayeler  anlatılabilir. Bu şekilde çocuğun  kaygıları korkuları azaltılmaya çalışılmalıdır.
 • Çocuk gündüz genellikle altı kuru kalıyorsa altına yapmıyor ise, evin içinde bezsiz alt çamaşırlarıyla dolaşmasına izin verilmelidir.
 • Çocuk, her gece yatağa girmeden önce tuvalete götürülmelidir. Gece kuruluğu nadiren gündüz kuruluğu ile aynı anda başlayabilse de, çoğunlukla gerçekleşmesi daha geç olabilir. Sabırlı olunmalıdır.

Tuvalet eğitiminin tamamlanması çocuktan çocuğa değişir. Fakat  çocuğun 5 yaşına kadar altını ıslatmamayı, 4 yaşına kadar da altını kirletmemeyi öğrenmesi beklenir.

Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Bu durumda eğitime bir süre ara verilmelidir. Ama bu süre çok uzun olmamalıdır. Endişelenmeyin.Sabırlı olunmalıdır.

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılırken anne- babaya öneriler;

 • Tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya başlamadan önce, anne-baba hazırlıklı olmalıdır. Tuvalet eğitimine ne zaman, nasıl başlanacağı, ne gibi malzemelerin gerekli olduğu vb. konularda konuşmalı ve bu malzemeler ve çocuk için almalıdır.
 • Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşulmalıdır ve yanında olduğunuzu bilmelidir.
 • Tuvalet eğitiminin her olumlu aşamasında çocuk takdir edilmelidir.
 • Tuvalet alışkanlığı kazandırırken  çocuk ara sıra altını ıslatabilir. Çocuk kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar normaldir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı ve ceza kesinlikle verilmemelidir.
 • Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından ve  ya çişinden nefret etmesine neden olunmamalıdır. Ay ne pis, koktu vb kelimeleri asla kullanmayın !
 • Çocuk tuvaleti geldiği zaman haber verdiğinde ya da kendisi gidip oturağına yaptığı zaman çocuğunuzu ödüllendirin. Bu illaki maddi bir ödül olmayabilir. Bu bir öpücük bir gülümseme güzel bir söz  olabilir. Çünkü ödüllendirilen davranışların tekrarlandığını unutmayalım!
 • Tuvalet alışkanlığı kazandırmak için bu dönemde çocuğa anne-babanın ilgi ve sabır göstermesi gerektiğini bilmelidir.