Sağlık Rehberi

Cogniboard nedir?

CogniBoard, nörolojik veya ortopedik yaralanma ve hastalık geçiren hastalarda iyileşme sürecine yardımcı olan, çoklu egzersiz sağlayan ve çoklu mod içeren; sağlıklı birey ve sporcularda ise kognitif ve motor performansı geliştiren ve ölçen bir cihazdır.

CogniBoard, bireyin boyuna göre ayarlanabilir panoya yerleştirilmiş 64 ışıklı butondan oluşur. Tuşların yerleşimi özel olarak tasarlanmış 5 halkayı meydana getirir. Birey ışıklı yönergelerle egzersiz çalışırken sesli uyarılar da eşlik eder. Böylece dokunsal, görsel, proprioseptif ve işitsel geri bildirim sağlanmış olur. Eğlenceli sesler modu ile çocukları egzersizlere motive eder.

  • Fizik Tedavi ve nöroloji kliniklerinde hastaların terapötik egzersiz ve değerlendirmesinde.
  • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde öğrencilerin değerlendirme ve rehabilitasyonunda.
  • Spor kulüplerinde ve spor merkezlerinde sporcu performansını ölçme ve geliştirmesinde.
  • Güvenlik görevlilerinin dikkat, farkındalık ve karar verme yeteneğinin ölçme ve geliştirilmesinde.
  • Göz kliniklerinde görme alanlarının değerlendirilmesinde.

CogniBoard  gittikçe zorlaşan, her biri vücudun ayrı bölümüne yönelik çalışan, tuşların çeşitli kombinasyonlarla yanıp söndüğü 8 mod içermektedir. CogniBoard kontroy paneli modların hastaya uygulanması ve hastanın ilgili durum karşısındaki motor cevaplarını işleyerek belirli hesaplamalar yapmaktadır. Modların hastaya uygulanması ile çoklu egzersiz yapılmaktadır.

1. Tepki Süresi Modu

Bu modun amacı bireyin el-göz koordinasyonu, üst ekstremite kaba ve ince motor yeteneği, görsel dikkat, farkındalık, çeviklik ve kognitif işleme yeteneğini değerlendirmek ve geliştirmektir. CogniBoard kontroy paneli ile aktif bölgeler ve zorluk ayarı yapılarak egzersize başlanır ve egzersizin sonunda kişiye özel performans raporu alınır.

2. Omuz makarası modu

CogniBoard, akıllı range arttırma özelliği ile üst ekstremite hareket açıklığını arttırılmasını sağlamaktadır. Ünitelerde kullanılan klasik omuz makarasından çok daha aktif ve verimli şekilde eklemlerin hareket açıklığını ve kuvvetini arttırmaktadır.

3. Resiprokal hareket Modu

Üst ekstremite rehabilitasyonunda kullanılan resiprokal hareket egzersizlerini hedefe yönelik, anlaşılır ve çok daha verimli şekilde bireye uygulamaktadır.

4. Farkındalık Modu

Bu modda CogniBoard, hastanın dikkat, görüş açısı, farkındalığını geliştirmektedir.

5. Uzanma-denge Modu

Bu mod bireyin denge ve uzanma yeteneğini geliştirmek için tasarlanmıştır. Denge tahtası, denge yastığı, pilates topu veya elastik bantlar ile kombine edilebilmektedir.

6. Saccadic fiksasyon Modu

CogniBoard bir saccadic fiksatöre dönüşerek dengenin önemli bir komponenti olan görme duyumuzu ve gözün saccadic hareketlerini değerlendirip tedavi etmektedir.

7. Multi tasking Modu

Bu mod beyindeki sinaptik bağlantıları ve beyin sinyallerini uyarmada fayda sağlaması amacıyla, beynin çok yönlü ve aynı anda birden fazla görev yapmasını sağlamaktadır.

CogniBoard ile hız, doğruluk ve verimlilik artışı gibi görsel bilgilerin verilebilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca nörolojik yaralanma ve hastalıkların yol açtığı motor, kognitif ve duyusal bozuklukların görme bozukluğunun telafi edilmesine yardımcı olabilen statik ve dinamik ortamlarda görsel algıların geliştirilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında el-göz koordinasyonunun gelişimi, hastanın tepki zamanının gelişimi, çeşitli zihinsel tepkiler altında, görsel bilgilerin alınması sağlanmaktadır.