Sağlık Rehberi

Diz Protezi Ameliyatından Korkmayın!

Hayat standartlarını büyük ölçüde düşüren diz ağrılarına ameliyat korkusu nedeniyle katlanmak zorunda kalıyoruz. Özel Çorlu Vatan Hastanesi Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Aydın GÜRBÜZ, diz ameliyatlarının hangi durumlarda gerçekleştirildiği konusunda bilgi verdi. 

Diz eklemi vücuttaki en büyük ve karmaşık eklemlerden biridir. Diz, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında olan menteşe tarzı bir eklemdir. Uyluk ve kaval kemiğine bağlı geniş bağlar dengeyi sağlar. Uzun uyluk kasları dize kuvvet verir.

Diz Protezi ameliyatı nedir? 

Aşınmış ve bu nedenle ağrıya neden olan diz ekleminin değiştirilmesidir. Uyluk kemiğinin en altı ve kaval kemiğinin üstü çıkarılarak metal bileşenler ile yeni bir diz eklemi yapılır. Yani aşınmış olan eklem çürük bir dişteki kaplama gibi değiştirilir.

Bu ameliyat sayesinde hastalar aylar hatta yıllardır çekmiş oldukları ağrıdan çok kısa bir süre içinde tamamıyla kurtulurlar. Ameliyat aynı zamanda dizin hareket kabiliyetini de artırabilir. Böylece hastalar ağrı duymaksızın daha rahat yürüyebilirler.

İki çeşit diz eklemi ameliyatı vardır:

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı

Kısmi diz eklemi ameliyatı dizin aşınmış ve yıpranmış bölgelerini kaplamayı içerir. Bu ameliyat genellikle dizin yalnızca bir bölümü aşınmışsa yapılır.

Tam Diz Protezi Ameliyatı

Tam diz protezi dizin sakatlanan ya da hasar gören parçalarını yapay parçalarla değiştirmeyi içerir. Yeni diziniz, uyluk kemiğinizin sonundaki bir metal parçadan, kaval kemiğinin üst bitiminde bir metal ve plastik ara parçasından ve eğer gerekliyse diz kapağında bir plastik butondan oluşacaktır.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa, lütfen doktorunuz veya ortopedik cerrahınızla konuşun.

Ameliyat ve iyileşme dönemi

Ameliyat genellikle 1-2 saat arasında sürer ve hasta genellikle 3-10 gün arası hastanede kalır. Ameliyat dizin ön tarafında 10-12 cm uzunluğunda bir kesik yoluyla gerçekleştirilir. Dikişler kendiliğinden düşebilir ya da emilmeyen tipte dikişler ise 2-3 hafta arasında alınır. Hastalar ameliyattan hemen sonra oturabilirler. Ameliyatın hemen ertesi günü ayağa kalkabilirler. İkinci gün koltuk değnekleri ile yürür merdiven inip çıkarlar. Ortalama 1 haftada tek koltuk değneği ile yürüyebilir hale gelir ve ikinci hafta sonunda desteksiz sorunsuz ağrısız bir şekilde yürürler.

Sadece aşırı zorlama gerektiren aktivitelerden uzak durmalıdırlar. Örneğin; yüksekten atlama, hızlı koşma yapmamalı, alaturka tuvalette oturmamalıdırlar. Normal hayatta yaptıkları zorlama gerektirmeyen aktiviteler dışında bütün faaliyetleri yerine getirebilirler.

Sonuç olarak hastalar bu ameliyat sonucunda yıllar önce sahip oldukları ağrısız bir diz eklemine kavuşur, rahat rahat yürüyüp gezebilir, geceleri ağrısız uyuyabilirler. Ayrıca mecburen kullanmakta oldukları ağrı kesici ilaçlar ve onların sayısız yan etkisinden (mide, böbrek vs.) de kurtulmuş olurlar.