Sağlık Rehberi

Gastroözefageal Reflü Hastalığı

Boğazımda yanma hissi var, devamlı gıcık  tarzı öksürüyorum,ağzıma özellikle geceleri midemden acı su geliyor, göğsümde yanma hissi oluyor, devamlı birşeyler içmek ihtiyacı hissediyorum.

Eğer bu tarz şikayetleriniz varsa gastroözefageal reflünüz, yani midenizden yemek borusuna asitli mide sıvısının geri gelmesi durumu olabilir. Büyük ihtimalle bunun sebebi mide kapağının gevşekliği veya değişik boyutlarda mide fıtığıdır. Gerçi gün içinde herkeste bir miktar şikayete veya yemek borusunda tahrişe neden olmayan fizyolojik reflü olabilir. Ama bu fark edilmeden olur geçer. Girişte örneklemeye çalıştığımız şikayetler ortaya çıkarsa gasroözegfajeal reflü, kısaca reflü hastalığından bahsederiz.

Bu durumun mevcudiyetini tespit etmek gastroskopi (mide endoskopisi) ile kolayca mümkün olmaktadır. Bazen de beraberinde özefageal manometri ve phmetri denen ek incelemeler gerekir.

Teşhisten sonra kullanılan mide asidini azaltıcı ilaçlar çoğunlukla şikayetlerin geçmesini sağlamakta ve genellikle ilaçlar kesildiğinde yakınmalar tekrar başlayabilmektedir.

Reflü yakınmaları kilo alımı, alkol tüketimi, aşırı çay kahve tüketimi ve sigara ile bariz bir şekilde artmaktadır.

Bu durumda özellikle yemek borusunda tahriş, iltihap  ve mukoza (iç yüzey) bozukluğu olan, beraberinde mide fıtığı bulunan hastalarda cerrahi tedaviyle bu durumun düzeltilmesini önermekteyiz. Yapılacak antireflü ameliyatı ile reflünün vucudunuza verdiği zarar ve yakınmalarınız önlenebilir.

Böyle bir durumda önemli olan doğru hastaya, doğru teşhis ve uygun tedavi yönteminin seçilebilmesidir. Öncelikle biraz kilo vererek, varsa alkol ve sigara tüketimini kısıtlayarak işe başlayabiliriz. Hala yakınmalarınız devam ediyorsa umarım yukarıda yaptığım kısa açıklamalar sizin için yararlı olur.

Herkese sağlıklı, mutlu günler dilerim.

Op.Dr.Ferudun BIKMAZ
Genel Cerrahi Uzmanı