Sağlık Rehberi

Gebe Kalmayı Kolaylaştırmanın Püf Noktaları

Hamile kalmayı planlanlayan çiftlerin dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir? Hamile kalmayı kolaylastırabilecek faktörler ve bir süre denemelerine rağmen neden çocuk sahibi olamayan çiftlerin merak ettikleri soruların temeli bu şekildedir.

Düzenli ve korunmasız olarak iliskiye girdiği halde 1 yıl içerisinde beklenen hamilelik gercekleşmemişse genellikle çiftlerden birisinde kısırlık bulunmaktadır. Çiftler doktora baş vurmalı ve tedavi olmaları gerekmektedir. Ayrıca kadının yaşına bağlı olarakta hamile kalınmamasıyla karşı karsıya kalınabilir.35 yaş ve üstü kadınlarda östrojen hormonundaki azalmaya bağlı olarakta doğurganlık azalmaktakdır. Hamılelik için en ideal yaş 20 ile 30 yaş aralığıdır.
1.YUMURTLAMA DÖNEMİDE İLİŞKİYE GİRİN 

Kadınlarda hamilelik durumu erkekteki spermin kadın yumurtalıklarındaki yumurtalar ile birleşip döllenmesi ile gerçekleşmektedir.Bunun için özellikle kadınların iki adet dönemi arasınada doğurganlık ve cinsel isteklerinin arttığı dönemde çiftlerin iliskiye girmeleri gerekir.Kadının son adet gününden geçen 11 ile 16. günler arasındaki doğurganlığın zirve yaptığı dönemlerdir.Fakat her kadındaki yumurtlama dönemi farklılık gösterebilir. Yumurtlama gününün hasaplanabilmesi için evde yumurtlama (ovulasyon) testleri kullanabılırsınız.

2.DÜZENLİ CİNSEL İLİŞKİ

Çiftlerin haftada en az iki yada üç kez düzenli olarak cinsel ilişkide bulunması hamilelik şanslarını arttıracaktır. Her gün ilişkide bulunmak hamilelik şansını arttırmaz. Çünkü sperm rahimle buluştuktan sonra orada 3 gün kadar yasayabilmektedir. Hafta iki yada üç kez cinsel ilişkide bulunmak daha yararlıdır. Böylelikle erkekteki sperm miktarında azalma olmaz.Her gün ilişkiye giren erkeklerin sperminde ve sperm uretiminde ciddi oranda azalma yaşanabilir.

3.STRESTEN UZAK DURUN

İki yada üç birlesme sonucu hamilelik hemen gercekleşmeyebilir. Çiftlerin bu dönemde yaşadıkları kaygıların sebeblerinin nedeni stresli olmalarıdır. Stres hamileligi olumsuz yönde etkiler.

4.SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURULMALIDIR

Sigara icmek ve aşırı alkol tüketilmesi erkek spermlerinde ciddi oranda azalma meydana getirebilmektedir.Erkek spermlerinin azalması durumunda sperm yumurtalıkla buluşsa bile yetersiz sperm miktarından dolayı tutunamayabilirler. Bu durumda hamilelik Şansı azalabilir.

5.KAFEİNİ AZALTIN

Kafeinli ürünlerin özelliklede kahvenin direkt olarak hormonlara etkisi olabildiği icin çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir süre uzak kalması gereken ürünlerdir.

6.İLAÇ KULLANIMI

Bu dönemde çiftler kullandıkları ilaclara dikkat etmelidir.Kadının veye erkeğin kullandığı ilaçlar çiftlerin çoçuk sahibi olmasını engelleyebilir. Örneğin anne adayının kullandığı bir ilaç yüzünden yumurtlama gerceklesmeyebilir. Erkeğin kullandığı ilaç iktidarsızlık erken boşalma sperm sayısında azalmaya neden olabilir .Bu dönem kullandığınız tüm ilaçları kadın doğum uzmanı doktorunuza gösterin.

7.AĞRI KESİCİLERE DİKKAT

Kadınların yumurtlama döneminde kullanacağı ağrı kesici kadındaki üreme hormonlarına olumsuz yönde etki edebilmektedir.Ağrı kesici kullanımına bu dönemde çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Muhakkak doktorunuza danışarak kullanılması önerilmektedir.

8.BESLENMENİZE DİKKAT

Anne adayı diyet yapmamalı çünkü kadın vücuduna giren kalori alımı düstüğü zaman üreme hormonlarında aynı oranda düşüş yaşanmaktadır. Fakat bu aşırı kalori alın ve üreme hormonlarınız artsın demek DEĞİLDİR.Düzenli ve dengeli beslenme yeterlidir .
Özellikle A ve D vitamini içeren yiyecekler tüketilmesi önerilir.

9.DOKTOR GÖZETİMİNDE OLUN

Birden fazla iliskide bulunulmasına rağmen çiftler çocuk sahibi olamadılar ise hemen korkulacak ve umutsuzluğa kapılacak bir durum yoktur. Böyle durumlarda bir kadın doğum uzmanına baş vurulabilir.Doktorunuzdan alacağınız tavsiyeler, hamilelik yolunda çiftlere önemli avantajlar sağlayacaktır.