Sağlık Rehberi

GENÇLİK AŞISI (Otolog Fibroblast + PRP)

Zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı, genç ve güzel olmak en önemlisi doğal görünmek herkesin arzusudur.

Fakat insan yüzü zamanın etkilerini yansıtır. Bu etki insanoğlunun gerçek biyolojik saatidir. Bu saat ilerledikçe yüzümüz değişir, yıpranır ve gençliğini kaybeder. Yerçekiminin etkisi,dokuların elastikiyetinin azalması, kollojen elastin liflerinin azalması ve hücre yenilenme döngüsünün değişmesi ile birlikte alında, göz çevresinde kırışıklıklar,ağız çevresindeki çizgilerin derinleşmesi, elmacık kemiklerinin üzerindeki yumuşak dokuların yanaklara doğru sarkması gibi tipik yaşlanma izleri ortaya çıkar. Cildin gerginliği ve parlaklığı azalır.

Cildin tüm katmanlarını ilgilendiren ve tedavi edilemez olduğu düşünülen bu yaşlanma problemi, artık doku mühendisliği alanındaki gelişmeler sayesinde kısmen önlenebilir hale gelmiştir.

Bu işlem Otolog Fibroblast Enjelsiyonu ya da Gençlik Aşısı olarak adlandırılır.

Neden Otolog Fibroblast ?

Otolog Fibroblast uygulamasındaki en önemli ayrıcalık kişinin doğal hücreleri ile cildin temel dokusu olan kolajenin üretimi ve yenilenme aşamasının tetikleniyor olmasıdır. Kişinin kendi hücreleri sadece yeni kolajen üretmekle kalmaz aynı zamanda cildin yenilenmesine ve tamirine de katkıda bulunur.

Diğer Yöntemlere Göre Üstünlükleri Nelerdir ?

Otolog Fibroblast Enjeksiyonu dolgu malzemelerinin uygulanmasındaki kısa vadede sağladığı çözümlerden ziyade,cilt kırışıklıklarının yok edilmesinde ve tedavisinde kullanılan ve uzun vadede etkisini devam ettiren faydalı bir yöntemdir.

Alerjik Değildir

Dolgu malzemelerinin bu probleminden ziyade Otolog Fibroblast enjeksiyonunda vücut kendi hücrelerini tanıdığı için yabancı maddelere karşı yaptığı reaksiyonları göstermez, onları yok etmeye veya vücut dışına atmaya çalışmaz. Kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler kullanıldığı için alerjik reaksiyon göstermez.

Hayvansal Hastalık Riski Yoktur

Bu uygulamada Otolog Doku kullanıldığı gibi, bu dokudan elde edilen hücrelerin gelişimi ve çoğaltılması aşamasında kişinin kendi kanından elde edilen serum kullanılır. Hücre Kültürleri için ticari olarak satılan hayvansal serumlar kullanılmaz.

Kalıcı ve Uzun Etkilidir

Bu yöntemde sayısal olarak çoğaltılan canlı otolog fibroblastlar hastanın direk olarak tedavisi hedeflenen bölgeye enjekte edilerek burada sürekli bir protein tamir sistemi oluştururlar. Son bulgular en az 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kolajen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kolajenin yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır.

Pek Çok Alanda Uygulanabilir

  • Yüzdeki Kırışıklıkların Giderilmesinde
  • Dudakların Dolgunlaştırılmasında
  • Yanık, Geçirilmiş Cerrahi ya da Travmaya Bağlı Oyukluk Tedavisinde
  • Mezoterapi ile yapılabilecek Yüz Yenileme ( Facial Rejuvenation ) Uygulamalarında
  • Akne veya Suçiçeği gibi Rahatsızlıklar Sonrası Oluşan Deformasyonların Giderilmesinde
  • Kapanmayan Kronik Yaraların Tedavisinde
  • Uzun Süreli Cilt İzlerinin Tedavisinde

Kimler Otolog Fibroblast Enjeksiyonu Yaptırmalı

Uygulama 30-45 yaş arası uygulamalar için sonuç olarak en verimli dönemlerdir, 45 yaş üstü uygulamalar da yapılabilir fakat etki süresi 30-45 yaşa göre biraz daha uzundur. Bunun dışında cildin doğal deformasyonu harici gelişmiş olan bozulmalarda yaş sınırı gözetmeksizin her hastaya uygulanabilir.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Bu uygulamada Otolog ( Kişinin kendi Hücreleri ) Hücrelerin gelişiminde de otolog serum kullanıldığı için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Uygulama sonrası günlük yaşama devam edilebilir. Alternatif tedavilerde olduğu gibi yüzde ödem,ağrı vb unsurlar olmaz. Uygulamanın yapıldığı gün yoğun makyaj ve uygulamanın yapıldığı bölgeyi uzun süreli gün ışığına maruz bırakmak tavsiye edilmez.

Yurt Dışından Hizmet Alınabilir mi?

Otolog Fibroblast uygulaması kişinin kendi doku örneği ve kanından hazırlandığından ötürü örneklerin alınıp yurt dışına gönderilmesi gerekir, fakat doku canlılığı ve işlemin verimli olması açısından bu pek mümkün değildir. Bu durumda kişinin kendisinin yurt dışına çıkıp örnek verip uygulama sayısına göre belirli aralıklarla yurt dışına giriş – çıkış yapmalıdır. Bu yöntem hem çok zahmetli hem de çok masraflı olacaktır ayrıca tedavinin seyri de uzman hekim tarafından periyodik olarak izlenmesi mümkün olamayacaktır.

Neden PRP ile Uygulanmalı

Otolog Fibroblastlar PRP ( Platelet Rich Plasma ) ile kullanılarak etkinliğinin artması sağlanabilir.

Plateletler içerdikleri yoğun miktardaki büyüme faktörleri sayesinde doku iyileşmesini hızlandırırlar. Otolog Fibroblastların PRP ile birlikte verilmesi ile uygulama bölgesine kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla plateletin taşınması sağlanır.

Hizmet Alımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Otolog Fibroblast ve PRP uygulamaları kişinin kendi dokusu ve kanından elde edildiği için tehlikesiz de olsa doğru ellerde uygulanmadığı zaman olumsuz sürprizlerle karşılaşılabilinir. Ürünler mutlaka GMP standartlarında ve GMP donanımına sahip Laboratuarlarda hazırlanmalı ve uzman hekim tarafından ya da gözetiminde uygulanmalıdır.

Dr. Orhon UZEL
Medikal Estetik Uzmanı