Sağlık Rehberi

Göz Alerjisine Dikkat!

Bahar aylarında havadaki polen ve tozlar çiçekler ile birlikte alerjik hastalıklar başlar. En sıkta alerjik göz nezlesi bilinen sulanma, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı, ışıktan ve güneşten rahatsız olma ve hassasiyet belirtileri olmaktadır.

Göz Nezlesi ve Alerjisi Geç Teşhis Edilir ise;

Kapaklarda düşme, kısılma ve en önemlisi korneada yaralar ve kalıcı göz hasarlarına neden olmaktadır. Bahar ile beraber artan göz alerjisi (nezlesi) çok artmaktadır. Korumasız olan gözlerimiz tozlar, polenler ve yeni açan çiçekler alerjik Göz Nezlesi “Atopik Konjoktivit” adını almaktadır. Genelde çocuklarda rastlanan göz alerjisi 15 yaşından sonra azalmaktadır ve tüm yaşlarda olabilmektedir. Bazı kişilerde daha sık olabilir ve sık sık kendini hatırlatır. Hastalar gözlerini kaşır ve ovalar. Bunu çok sık yaparlar. Kaşıdıkça daha kaşımak ve ovalamak isterler. Buda saydam tabakada (kornea) yapısının bozulmasına neden olmaktadır. (Keratokonüs)

Ayrıca bulaşıcı göz nezlesi ve viral göz nezlesi baharda ve diğer aylarda olabilmektedir. Viral veya mikrobik göz nezlesi el teması, öpüşme, havadan, paralardan, havludan, yakınlaşmaktan kolayca bulaşabilir. Yaz aylarında ve sıcakta daha çok görülür. Kanlanma, kaşıntı, aşırı sulanma, irinli akma ve batma şikayeti ile beraber bazen gözlerde kanama ve kulak çevresinde beze tarzında lenf bezlerinde şişme olabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Doktora gidilmesi gerekir. Aksi takdirde gözlerini kayıp etmek ile sonuçlanabilir. Erken teşhis ve tedavi çok önem arz etmektedir.