Sağlık Rehberi

Hamilelik Döneminde Bulantı ve Kusma

Hamilelik döneminin en büyük kabusu mide bulantısı ve kusmalardır. Uzun yıllardır bilinen ve günlük esprilere de konu olmuş hamilelik dönemindeki bu bulgu, bilimsel gerçek olma özelliğini yıllardır korumaktadır. Bu bilimsel gerçek üzerine yapılan araştırmalar, her 2 hamile bayandan 1′ inin mide bulantısı ve kusma şikayetleri nedeniyle doktora başvurduklarını göstermektedir. Bu bulantılar bazen basit şikayetlere neden olurken bazen de ciddi tedavi gerektiren hastalıklara dönüşebilmektedir. Annenin sağlığını ciddi derecede etkileyebilecek bulantı ve kusma, anneden beslenen bebeği de olumsuz etkiler. Özellikle annenin kaybettiği aşırı su, bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Hamilelik döneminde görülen bulantıya Emesis Gravidarum ismi verilir. Hamilelik bulantısı diğer bulantılara oranla karakteristik özellikler taşır. Genellikle şikayetler sabah saatlerinde başlar ve bulantının şiddeti oldukça fazladır. Anneyi uykusundan uyandıracak kadar rahatsızlık verebilir. Annede görülen her bulantıya Emesis Gravidarum teşhisi koymak doğru değildir. Emesis Gravidarum, basit bulantılardan ziyade ağır seyreden bulantılar için koyulan bir teşhistir.

Hamilelik döneminde görülen bulantının ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genellikle Emesis Gravidarum hamileliğin 4. ila 7. haftaları arasında başlayıp, ortalama olarak 5 hafta kadar sürer ve kendiliğinden azalarak kaybolur. Fakat bazı durumlarda bulantı ve kusma rahatsızlığı hamileliğin sonuna kadar devam edebilir.

Anne, hamilelik döneminde herzamankinden daha dikkatli beslenmek zorundadır. Hem annenin hem de bebeğin ihtiyacı olan kalori, protein, vitamin ve suyun, bu dönemde yeterli oranda alınması gerekmektedir. Ancak annenin yaşadığı bulantı problemi ve dolayısıyla yetersiz beslenmesi, bebeğin gelişiminde de önemli sorunlara neden olabilmektedir. Annenin sağlığı, rahatsızlığı ve hatta psikolojik durumu, içinde taşıdığı bebeğinin de hayatıdır.

Emesis Gravidarum döneminde bayanlar kendilerini dikkatli izlemek zorundadır. Annenin bu dönemde kaybettiği kilo oldukça önemlidir. Ciddi kilo kayıpları bebeğin özellikle susuz kalmasına neden olabilir.

Hamilelik döneminde görülen bu bulantının en önemli nedeni kanda yükselen hCG ve östrojen hormon miktarıdır. Bunun yanı sıra çoklu gebelik durumlarında bulantı ve kusma şikayetlerinde artış görüldüğü tespit edilmiştir.

Annenin psikolojik durumu bulantı ve kusma şikayetlerini tetikleyen diğer önemli bir husustur. Özellikle istenmeyen gebeliklerde bulantı ve kusma şikayetlerinin artış gösterdiği belirtilmiştir. Bulantı şikayetlerini arttıran diğer bir husus ise kadınların hamilelik dönemlerinde kokulara karşı hassasiyetlerinin artmasıdır. Özellikle yaz aylarında et ve süt ürünlerinden oluşan besinlerin daha fazla koku üretmesi, bulantı ve kusma şikayetlerinin şiddetinin artmasına neden olur.

Yapılan bir araştırmada doğum kontrol hapı kullanan ve hap nedeniyle mide bulantısı şikayeti yaşayan bayanların hamilelik dönemlerinde de benzer şikayetleri daha fazla yaşadıkları belirtilmiştir. Bunun nedeni ise vücudun östrojen hormonuna karşı gösterdiği aşırı duyarlılık sendromudur.