Sağlık Rehberi

Kabızlık, Hemoroid ve Anal Fissürde Koruma Yolları İçin Öneriler

KABIZLIK, HEMOROİD VE ANAL FİSSÜRDE KORUMA YOLLARI İÇİN ÖNERİLER: 

1.Kabızlık ve ishal olmamak için dikkat ediniz. Kabızlıktan şiddetle sakının. Bunun için, tatil günleri dahil her sabah bir bardak ılık erik veya kayısı marmelat suyu veya soğuk süt içtikten ve gerekirse ardından kahvaltı yaptıktan sonra tuvalete çıkın. Bu işlemler barsaklarınızı, yani gastrokolik refleksi harekete geçirecektir. Gün boyu her fırsatta erik, kayısı ve benzeri meyve şurubu veya normal su içmeye devam edin. Çok su içiniz. Günde 1,5 – 2 litre su içmeye alışkanlık haline getiriniz.

2.Tuvalet ihtiyacını ve saati sakın tehir etmeyin. Tuvalete 5 dakikadan fazla oturmayın. Tamamen boşalmak için kendinizi zorlamayın. Kolitiniz, kabızlığınız veya çıkışta anatomik veya fizyolojik sorunlarınız varsa tamamen boşalamazsınız; ama oturdukça hemoroidleriniz daha fazla şişecek ve kalıcı torbalar oluşacaktır. Tuvaletten sonra mümkünse daima bol ılık su ile temizlenip gerekiyorsa yumuşatıcı bir krem sürüp hemen kalkın. Doktorunuzun onaylamadığı kremleri sürmeyin. Alerjik reaksiyon genişlemesini önlemek için aynı kremi 15 günden fazla kullanmayın.

3.Uzun süre ayakta veya hareketsiz oturarak durmayınız; aşırı yorulana kadar yürümeyin veya aşırı spor yapmayın.

4.Temizliğe özen gösterin. Tuvaletten sonra hemoroid bölgesi ılık su ile yıkanmalı, tuvalet kağıdı ile kurulanmalıdır. Tahriş edici özelliğinden dolayı temizlikte hemoroidli bölge için sabun kullanılmamalıdır. Tahriş yapabileceğinden taharetlenirken sabun veya şampuan kullanılmamalıdır. Tahriş yapabileceğinden taharetlenirken sabun veya şampuan kullanmayın. Kurulanırken sert kağıt veya bez yerine yumuşak tuvalet kağıdı tercih edin. Tahrişe sebep olabilecek acı, ekşi, turşu ve alkol tüketmeyiniz.

5.Dengeli besleniniz. Her gün meyve ve sebze yiyin. Sofraya oturduğunuzda önce meyve ve sebze yemeği tercih edin. Başta erik, incir, kayısı, kiraz, dut, kuşburnu gibi meyvelerin tazesi, kurusu veya hoşafı her türlü salata, ıspanak, marul, bamya, lahana, kereviz, havuç, taze bakla, taze fasulye, taze börülce, yeşil soğan, yeşilbiber, pırasa, domates, salatalık, patates, semizotu ve mantar gibi sebzeleri bolca tüketin. Kırmızı eti azaltın, beyaz etleri tercih edin. Çerez olarak ceviz, taze fındık ve badem yemenizin faydası olabilir.

6.Lifli, tahıl, kepek, sebze ve meyve açısından zengin gıdaları tercih ediniz. Kepekli ekmeği tercih edin. Her türlü çorba, pilav ve makarna vs. içine pişirirken kepek veya bol sebze ilave edin. Pasta, kurabiye, sandviç, kraker ve börek gibi rafine un mamulleri, yağlı kuruyemişleri az tüketin veya kepekli olmasını sağlayın.

7.Gün boyu tuvalet temizliğinize önem gösterin. En ufak anal kaşıntı ve kirlenme şüphesinde bol ılık su ile yeniden taharetlenin; hatta ılık suyu oturun. Günde 1 veya 2 kez tuvalete çıkın. 2 den fazla tuvalete çıkarsanız; ishal veya barsak enfeksiyonuz var demektir. İshalin, proktiti hemoroid veya fissürleri tahrik edeceğini unutmayın.

8Sigara, alkol, çay, kola, aşırı baharatlı aşırı kuru gıda aşırı yorgunluk aşırı uykusuzluktan sakının.

9Şişmanlık ve hareketsizlikten sakının. Şişman kişilerin hemoroid, proktit, fissür, mantarü, çamaşır kirletme gibi proktolojik rahatsızlıktan, yani anüs hastalıkları fazla olur.

10Dar iç çamaşırı ve giysileri giymekten kaçınınız.

11Egzersiz yapınız, ağır yükler taşımamaya çalışınız.