Sağlık Rehberi

Kolposkopi Nedir ?

KOLPOSKOPİ
Günümüzde kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülenlerden biriside Serviks yani Rahim Ağzı kanserleridir.
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuzda da HPV enfeksiyonları gittikçe artmaktadır. HPV kadınlarda genital siğil, rahim ağzı kanseri yapabilen bir virüstür. Ancak, Rahim Ağzı kanserleri erken tanı ve tedavilerle önlenebilir kanserlerden birisidir. Önlenebilir olmasının temel nedenlerinden biriside düzenli yapılan SMEAR testleri ile serviks kanserleri ve neden olabilen öncü lezyonları (Rahim Ağzı Hücre Anomalileri) erken evrelerde taranmakta ve ameliyatsız basit operasyonel işlemlerle genellikle kesin tedaviler sağlanabilmektedir.
Smear testi sonucu anormal çıkan kadınlarda Rahim Ağzının daha detaylı değerlendirilmesi ve gerekirse biyopsi alınarak kesin tanı konması kolposkopi yardımı ile gerçekleştirilir.

KOLPOSKOPİ NEDİR?
Rahim Ağzı (Serviks) vagina ve vulva dokularının mikroskopi veya dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesi işlemine kolposkopi denir. Kolposkopi denilen bu ışıklı ve bilgisayarlı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür böylece rahim ağznının daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.

NEDEN VE KİMLERE KOLPOSKOPİ YAPILIR? 
Smear sonucu anormal gelen hastalarda (ASCUS, LSIL, HSIL, CIN gibi) yani şüpheli, hafif veya orta düzey displazi saptanan olgularda. Tekrarlayan smearlerde sürekli devam eden iltihap veya enfeksiyon olgularında. Jinekolojik muayene sonrası serviks (rahim ağzı) vulva ve vaginanın anormal bir şekilde görülmesi durumlarında (servikal erosion, servisitis, ilişki sonrası kanama durumlarında) kolposkopi yapılabilmektedir.

KOLPOSKOPİ HAZIRLAMA
Öncelikle şu bilinmelidir ki kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Aynı rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta muayene masasına yattıktan sonra spekülüm yerleştirilip daha sonra vagina içi ve serviks aydınlatılır.
Tuzlu su ıle rahım ağzı ve vajınadakı akıntılar giderilir ve özel sıvı ile rahım ağzı ıslatılır. Eger sorunlu bır doku hucre varsa sıvı etkısıyle beyaza dönecektir .Gerekirse bu bolgeden parca alınır. Serkiks içindeki Transformasyon zonu olan bölge incelemeye alınır. Kolposkopi inceleme sırasında gözlenen önemli noktalardan birisinde serviks (Rahim Ağzı) üzerindeki damarlanma yapısıdır. Bu damarlanmaların yapısı ve dağılımıda patolojik yönde pozitif bulgular vermektedir. Bu alanlardan smear ve biyopsi alınarak kesin tanı konur. Ayrıca yine jinekoloğun görüşü doğrultusunda serviks yüzeyine Lugol solüsyonu sürülerekte incelemeye devam edilebilinir. Lugol uygulama sonrası boya almayan yerlerden biyopsi uygulanarak kesin tanı konur.

BU İŞLEM ÇOCUK SAHİBİ OLMANIZI ETKİLER Mİ?
Hayır doktorunuz doku örneği alırsa bu cok küçüktür ve cocuk sahıbı olmanızı engellemez.

KOLPOSKOPİ İŞLEMİ AĞRILI MI?
Kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Kolposkopi ve biyopsi son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Kolposkopi sonrası koyu renkli bir akıntı ile birlikte hafif lekelenme tarzında bir akıntı olabilir. Hastaların ortalama 1 hafta süre ile cinsel ilişkiden uzak durmaları önerilir.
Eğer biyopsi alınmışsa ilişki yasağı 15-20 gün süreye uzatılır. Bu süre içerisinde havuza veya denize girmemeleri önerilir.
Biyopsi işlemi sonrası çok nadiren kanama ve enfeksiyon gelişebilir.