Sağlık Rehberi

Lazerle Genital Estetik Uygulamaları

LAZER İLE VAJİNA DARALTMA, GENİTAL BÖLGE SIKILAŞTIRMA, İDRAR KAÇIRMA, GENİTAL BÖLGE RENK AÇMA VE BEYAZLAŞTIRMA NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Kadın ‘cinsel organ estetiği’ ameliyatları artık bir tabu olmaktan çıktı. Lazer ile vajina daraltma, idrar kaçırma, sıkılaştırma ve vajina yenileme ameliyatları son yıllarda oldukça rağbet görmekte, vajinanın lazerle daraltılması; ameliyatsız, anestesisiz, dikişsiz bir şekilde; vajinanın sıkılaştırılması, vajina iç dokunun yenilenmesi ve gençleştirilmesi hastalar açısından cazibe oluşturmaktadır. Vajinal genişlik, belki de son yıllarda en önemli genital estetik sorunlarının başında gelmektedir. Bu fonksiyon bozukluğu cinsel ilişkiden alınan zevkin azalması ya da tamamen ortadan kalkması ile karakterize bir durumdur. Doğal olarak bazı kadınların vajen genişlikleri fazladır. Bunun dışındaki vajinal genişlik nedenleri arasında çok fazla doğum yapma; doğum sonrası yırtıklar ve bu yırtıkların güzel onarılmaması, zaman içerisinde yaş ilerledikçe ortaya çıkan vajen mukoz altındaki dokularda kolojen kaybı gibi sebepler sayılabilir.

1-Lazerle Vajina Daraltma Ne Amaçla Yapılır?

Vajinanın sıkılaşması, yenilenmesi ve gençleşmesi amaçlarıyla yapılır. Hedef vajinanın sıkılaşması ve böylelikle hem kadın hem de erkek partnerde mekanik etkiyle cinsel hazzın arttırılmasıdır.

2-Lazer ile Vajina Daraltması Kimlere yapılır?

Vajinanın lazerle yenilenmesi daha sıklıkla cinsel hazzın artırılması ve cinsel doyumun sağlanması amaçları ile her kadına uygulanabilir.

Diğer taraftan:

 • Vajina içi kolojen bağ dokusunun zayıflığı nedeni ile idrar kaçırma şikâyeti yaşayanlarda,
 • Vajinalarında gevşeme hissi yaşayan ve ameliyat olma kaygısı yaşayan kadınlarda,
 • Vajinadaki gevşeme nedeni ile partneri ile ilişkilerinde zevk alamayan, partnerleri ile sorun yaşayan, orgazm olamayan ve ameliyat olup günlük hayatından uzak kalmak istemeyen kadınlarda,
 • Cinsel hayatında ağrı sorunu yaşayan belli grup hastalarda,
 • Sık sık vajinal enfeksiyonlarla (vajinit problemi ) karşılaşan kadınlarda,
 • Menopoza veya menopoz haricinde vajinal ıslanma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlarda uygulanmaktadır.

3- Lazer ile Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazer vajinoplisti uygulamalarında vajinal prob (cihaz başlığı) ile vajen içerisine girilir ve lazer atışları başlatılır. 360 derece dönülerek atışlar devam eder ve atışlar devam ederken yavaş yavaş dışarı çıkarılır.

4- Lazer ile Vajina Daraltma Ağrılı mıdır?

Hayır. Hastalar tarafından işlem sırasında vajina içinde hafif bir ısınma, hafif bir batma haricinde hiçbir his yaşanmaz, hasta konforu oldukça yüksektir. İşlem ortalama 20 dk sürmektedir.

5- Lazer ile Vajina Daraltma İşlemi sonrası ağrı oluşur mu?

İşlem sonrası oldukça rahat geçmektedir. Hafif yanma, sulu akıntı olabilir. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla ufak tefek şikâyetler giderilecektir.

6- Uygulamanın etkileri ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra vajina içinde sıkılaşma başlamakla birlikte etkilerin tam olarak hissedilmesi 1 ayı bulabilir.

7- Dış Bölge Estetiği de Lazerle Aynı Seansta Yapılabilir mi?

Evet, Lazerle vajina yenileme sıkılaştırma uygulaması ile aynı seansta labioplasti (iç dudak estetiği) lazerle genital alan renk açma lazerle dış dudaklara dolgunluk verme gibi işlemler de yapılabilir.

8- Vajinanın Lazerle Daraltılması Sonrası Tekrar Genişleme Olur mu?

Etkileri uzun süre devam eder vajinanın hem uzunlamasına hem de enlemesine daralması lazerin avantajı yönündedir. Diğer taraftan daha iyi sonuç elde etmek için işlemin iki yılda bir tekrarı da önerilmektedir.

9- Vajina Daraltma Ameliyatına Göre Lazer Daha mı Üstün?

Vajina daraltma ameliyatı sırasında vajina girişi 3-4 cm’lik daraltılırken lazerle vajenin tümü hem enine hem boyuna sıkılaştırılmaktadır. Lazerde dikiş izi kalmamakta her kadın bu uygulamayı yaptırabilmektedir.

10- Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma kadınların korkulu rüyasıdır. İstemedikleri bir ortamda istemsiz bir şekilde idrar kaçırma sosyal problem haline gelmiştir. İdrarlarını tutamadıkları için sıvı alımını kısıtlarlar, dışarıya çıkmaya çekinirler. Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırdıkları için cinsel isteksizlik olamaya başlar. Ped kullanırlar veya evde kalmayı tercih ederler. İdrar kaçırma kadınların bütün yaşamları boyunca karşılaştıkları sık bir sorundur. Öksürme, hapşırma, gülme, gibi karın içi basıncın arttığı zamanlarda istemsiz idrar kaçırma olabilir. Bazen de tuvaletinizin geldiğini hissedersiniz tuvalete yetişemeden idrarınızı tutamazsınız.

Son yıllarda uygulanmakta olan jinekoloji de lazer uygulamaları ile hafif ve orta derecede idrar kaçırma ve mix tip idrar kaçırma tedavisinde ağrısız, anesteziye gerek duymadan ayrıca kesi, dikiş ve kanama olmadan ayaktan gelinip, istenildiği zaman uygulanabilecek bir yöntemdir.

Lazer uygulamasında hasta jinekolojik masaya alınır, kullanılacak özel bir spekulum ile pozisyon verilir ve uygulanacak lazer foto termal etkiyle kolojen dokularda üretimi artırarak idrar torbasını yerinde tutan destekleyen vajen ve pelvik kaslarda sıkılaştırma yapar. Böylece idrar kaçırma ve idrar tutamama şikâyetleri tedavi edilmektedir.

11- İdrar kaçırma da lazerle tedavinin hasta yönünden avantajları nelerdir?

 • Ameliyat ve anesteziye gerek yoktur, kesi ve dikiş izi olmaz. Ağrı ve acı yapmaz.
 • Yapılacak işlem öncesi ve sonrası özel hazırlığa gerek yoktur hasta gelip istediği zaman yaptırabilir.
 • İşlem süresi 20 veya 25 dakika sürer. Dokularda hasar yapmaz.
 • Bazı hastalarda 1 ay sonra ikinci bir uygulama gerektirebilir.
 • Hasta hemen günlük işlerine dönebilir.
 • Komplikasyon ve yan etki yapılan çalışmalarda bildirilmemiştir.
 • Uygulama sırasında yapılacak vajen gençleştirme, yenileme ile vajen bölgesinde darlık oluşturulabilir.
 • Cinsel hayatı normale döner.

Özetlemek gerekirse; vajinasında bolluk, idrar kaçırma, genişleme buna bağlı cinsel his kaybı ve orgazm problemi yaşayan kadınlarda öncelikle iyi bir öykü, iyi bir jinekolojik muayene, hastanın beklentileri iyice öğrenilerek bunun sonucunda seçilecek en iyi yaklaşım ile çözüm yolu aranmalıdır.

Lazerle vajinanın daraltılması, sıkılaştırılması, yenilenmesi hem kadında hem de erkekteki cinsel haz ve doyumu oldukça olumlu düzeyde etkilemektedir. Çiftlerde psikolojik anlamda da pozitif yönde bir rahatlama sağlamaktadır. Fakat seçilecek tedavi yöntemi, tecrübe sahibi hekim tarafından tamamen kişiye özel kılınmalıdır.

Op. Dr. Semra AKHAN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı