Sağlık Rehberi

Nasır Nedir? Nasıl Geçer?

NASIR

Günümüzde birçok yetişkin insanda “CALLUS” adı verilen nasır bulunmaktadır. Nasır oluşumu bebeklikten yetişkinliğe doğru devam eden süreçte organların kullanım sıklığına bağlı olarak artış gösterir. Kullanım sıklığı diyoruz çünkü bir bebekte nasır oluşumu gözlenmez. Aslında nasır, her hastalıkta olduğu gibi vücudumuzun kendini korumak için verdiği bir tepkidir. Nasıl ki vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen arıza kendini, ağrı, sızı ya da ateş gibi belirtiler veriyorsa derimizin de kendini korumak için oluşturduğu yapılardan biridir nasır.

NASIR NEDİR?
Fazlaca kullanılan, daha çoğunlukla el ve ayak gibi organlarda görülen sarımsı renkli kalınlaşmış, genellikle tepe şeklinde kendini belli eden deri çıkıntılarıdır. Bazen ağrılı bazen de ağrısız şekilde olabilir. Ayaklarda nasırlar genellikle ağrılıdır. Hatta insanı ciddi şekilde rahatsız edebilir, travmalara neden olabilir. Nasırların bazen üstleri soyulabilir.

NASIR NASIL OLUŞUR?
Nasır, derinin ilgili bölgesine yapılan basınç ya da sürtünmeden dolayı oluşur. Basınç uygulanan bölgedeki hücreler zamanla hayatiyetlerini kaybetmeye başlarlar. Bu kayıplar sonucu deri, ilk önceleri su toplayarak kendini ve alttaki dokuları koruma altına almaya çalışan deri, daha sonraları kalınlaşma yoluna gider. Kalınlaşmış deri keratin adı verilen protein tabakasından oluşmaktadır. Bu protein aynı zamanda saç ve tırnaklarımızın da ham maddesidir.

Bazen nasırlaşmış dokunun altındaki hücreler enfeksiyon kapması yani iltihaplanması sonucu ağrılı olabilmektedir.

NEDENLERİ NELERDİR?
Nedeni, hep aynı deri bölgesinin kullanılmasıdır. Mesela, kürek tutan bir inşaat işçisinde avuç içi ve başparmak ile işaret parmağı arası kalınlaşarak nasır oluşur.  Dar ayakkabı giyen birinde ise ayak parmak üstleri ya da ayak yanlarında nasır oluşmaktadır. Nasır, raket, çekiç gibi araçlar kullananlarda da görülebilir.  Bunların dışında ayağın fazla kemikli olması, yanlış yürüme alışkanlığı ve yalın ayak yürüme de nasır oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

NASIR TEDAVİSİ NASILDIR? NASIR NASIL GEÇER?
Nasır oluştuktan sonra değil de nasır oluşumundan önce tedbir almak daha doğrudur. Bunun için inşaat işçileri olsun ya da diğer sporcular olsun bu iş tasarlanmış özel ve rahat eldivenler bulunmaktadır. Ayaklarınız için ise ortopedik ve daha rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Nasırlarınız parmak arasında ise pamuk ya da özel silikon seperatörler kullanabilirsiniz.

Şayet nasır oluşmaması için geç kalınmışsa nasır inceltmek için çalışmalar yapılabilir. Banyo sonrası yumuşayan deri için ponza taşı (TOPUK TAŞI) kullanımı bunlardan bir tanesidir. Ponza taşı, kalınlaşmış derideki ölü hücreleri temizler.

Köklü nasırlar için kullanabileceğiniz özel nasır makasları da bulunmaktadır. Nasır kremleri de işlevsel özelliktedir. Bu kremlerin üre, salisilik asit ve laktik asit içermesine dikkat etmelisiniz. Nasırlarınız için nasır yakıları da kullanılabilir. Nasır yakıları nasırları yumuşatma özelliğine sahiptir. Fakat bazı durumlarda bir yakı tesir edemeyebilmektedir. Ancak ikinci bir yakıdan sonra yumuşayan nasırlar da bulunmaktadır. Nasırlarınız yumuşadıktan sonra ponza taşı ile bedeninizden uzaklaştırabilirsiniz. Ağırlaşan durumlarda bir dermatologa gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

NASIRINIZ VARSA;

  • Evde badem ağı ya da E vitamini içeren kremler kullanarak nasırlarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede ağrıyı azaltmak mümkündür.
  • Ayakkabının vurduğu nasırlı bölgeye bir yara bandı ya da pamuk takviyesi yapabilirsiniz. Bu basıncı emerek azaltacaktır.
  • El işçilerinin eldiven giymelerini öneririz.
  • Nasırlı alana sarımsak ve ya soğan uygulayabilirsiniz. Bu bitkiler nasırın yumuşamasına yardımcı olacaktır.
  • Ucu sivri burunlu ayakkabılar giymeyiniz. Bu tür ayakkabılar, süreç içerisinde parmakların deforme olmasını sağlar.
  • Ayakkabı alırken öğlen saatlerini tercih edin. Bu saatlerde ayaklarınız hacimli olacağı için doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.
  • Bir kova sıcak su içine deniz tuzu karıştırın.