Sağlık Rehberi

Neden Mevsimine Göre Beslenmeliyiz?

Nasıl ki her şeyi zamanında yapmak gerekiyorsa besinleri de zamanında tüketmemiz gerekiyor. Bedenizimiz mevsimlerle muhteşem bir uyum içerisindedir. Meyve ve sebzeleri zamanında tüketmek hem alacağımız besin değerini maksimum seviyeye ulaştıracak.

Kış aylarına ait meyve ve sebzelerden alınması gereken vitamin ve mineraller; yazın tüketilirse aynı miktarda alınmamış olacaktır.

Kışın en çok ihtiyacımız olan ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek olan C vitamini kış mevsimine ait meyve ve sebzelerde daha yüksektir. Serada yetişen her an elimizin altında ancak zamanında olmayan meyve ve sebzeler için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Yazın kilosunu 2 liraya aldığınız domates kışın yaklaşık üç dört katını bulacak olup hem pahalı hem de besin değeri en düşük halini almış olacaksınız. Bunu sadece besin değeri açısından da düşünmemek gerekiyor. Zamanında alınan besinlerin aynı zamanda içerdikleri su miktarı da değişiklik gösterecektir. Yaz aylarında kaybedilen su miktarını geri kazanmak için en büyük destekçilerimizinden biri de zamanında tüketilen besinlerdir. Kış aylarında ise ısınmak için enerjinin dönüşümünü sağlayacak olan besinler ortaya çıkmaktadır. Kök sebzeler… Daha çok nişasta içerir daha çok vücut ısımızı yükseltir.

Farkında olmadan aslında doğa bize, vücut dengemizi kontrol altına alabilmek için destek veriyor. Mevsim ne zaman kışsa üşümeyelim diye kök sebzeler yetişiyor, mevsim ne zaman yazsa bol sulu, lifli meyve sebzeler yetişiyor.

Doğa böylesine mucizevi bir ışık tutuyorsa sağlığımıza bize de o ışıktan yol almak kalıyor ve böylelikle de doğru yoldan ilerleyenler kazanıyor, sağlıklı ve zinde oluyor.

Şimdi yolunu seç, pazara veya manava uğra ve aşağıda yer alan mevsim meyvelerini alıp tüketmeye başlayın.

Hiçbir şey için geç değil ama sağlığın için daha da geç kalma.