Sağlık Rehberi

Omuz Kireçlenmeniz mi Var?

Vücudumuzda diz ve kalça ekleminden sonra en sık kireçlenme görülen üçüncü büyük eklem omuz eklemidir. Omuz bölgesinde iki eklem bulunmakla birlikte, asıl omuz eklemi kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklemdir. Bu eklem, bilye ve yuvası biçimindedir. Aynı zamanda vücudunuzun da en hareketli ve esnek eklemidir. Kol kemiğinin (humerus) bilye gibi olan yuvarlak başı, küçük bir yuvanın içine girer. Kaslar ve bağlar gibi diğer yumuşak dokular da kemik başını yuvanın içinde tutar ve kolunuzu aşağı yukarı,yana,vücudunuzun karşı tarafına ya da sırtınıza uzatmanızı sağlar. Normalde kemik başı bilye gibi yuvasında rahatça kayarak hareket eder. Bunun nedeni, eklemi oluşturan kol kemiklerin yumuşak kıkırdakla korunuyor olması ve eklemin sinovyum denilen bir dokuyla kaplanmış olmasından kaynaklanır.

Kireçlenme eklemin aşınmasıyla ortaya çıkar. Kıkırdak çatlar, yüzeyi pürüzlü bir hal alır ve kemik yuvası da yıpranır. Eklemin kayganlığı bozulur, hareketleri kısıtlanır. Sonunda kemik açığa çıkar ve üzerinde çıkıntı şeklinde büyümeler meydana gelir. Koruyucu kıkırdak tabakasının bozulması, ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Hastalar omuz hareketleri sırasında bir sürtünme hissi tarif eder. Bütün bunlardan ayrı olarak omuz ekleminde kıkırdak hasarı romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi travma ya da kemikteki beslenme bozukluklarına bağlı da gelişebilir.

FİZİK TEDAVİ

Eklem tutulmaları büyük oranda ilerleyici hastalıklardır. Diğer eklem kireçlenmelerinde olduğu gibi omuz eklemindeki hastalıklarda da ilk olarak uygulanan tedaviler benzerdir. Bu tedavi seçenekleri hastalığın evresine göre başarı şansı yakalar. Omuz egzersizlerine erken dönemde başlanması ve düzenli yapılması önemlidir. Fizik tedavinin amacı ağrı, ödem ve hareket kısıtlılığını azaltarak hareket açıklığını arttırmaktır. Bunun için ilk olarak istirahat tavsiye edilmektedir. Rehabilitasyonda fizyoterapistiniz size bir egzersiz programı çizer. Soğuk ve sıcak uygulama ağrı ve inflamasyonun azaltılmasında yardımcıdır. Kolu başın üzerine kaldırma ve diğer omuz hareket aralığını arttırıcı egzersizler verilir. Daha sonra, omuz çevresi kasların kuvvetini arttırmak için güçlendirici egzersiz programına geçilir. Fizik tedavi süreci 6 – 8 hafta devam edebilir. Duruş düzgünlüğü ve omuz dizilimi için egzersizler verilecektir. Rotator manşet grubunun gücünün arttırılması ve omuz çevresi diğer kaslar arası dengenin sağlanması çok önemlidir. Ayrıca omzunuzdaki problemlerin kötü yönde ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında eğitim almak önemlidir.

Omuz bölgesi problemlerinde sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerden birisi de bantlamadır. Omuz ve çevresine uygun gerginlik ve yönlerde yapıştırıldığında omuz çevresi kaslarını destekler, travmalara karşı korur ve omuz kaslarının güçlenmesini sağlar. Omuz bölgesine yapılacak olan mobilizasyon da eklemi rahatlatır ve hareket kabiliyetini arttırır.