Sağlık Rehberi

ORTHOKİNE (A.C.S.) tedavisi

ORTHOKİNE (A.C.S.) tedavisi kas, tendon yaralanmalarında ,eklem kireçlenmelerinde son yıllarda sıkça uygulanan tedavi yöntemi olmaya başarmıştır.

Bu yöntem ile ilaçsız ve dışarıdan vücuda herhangi bir madde olmadan tedavi etmek amacına etkin bir yöntemdir.Vücudun kendi endojen proteinlerini ve iyileşme faktörlerini kullanarak tamamen biyolojik olup herhangi bir komplikasyonda söz konusu değildir.Tedavi sürecine hastadan kan alınması ile başlar.Alınan venöz kan incubator ve santrifuj cihazlarına verildikten sonra ilk enjeksiyon hastalıklı bölgeye 6 saat sonra uygulanır.Aynı prosedür en az 2 kez 3-4 gün arayla tatbik edilir.

Hastadan alınan kan tüpler sayesinde derin dondurucuda tutulur.

Elde edilen A.C.S.(Sarımtrak eksuda) eklemde kıkırdağın parçalanmasına neden olan İnterleuquin1 i durdurmaya yarayan ajanları içeren bölge olduğu bilinir.İnterlökin 1reseptör antigonisti doğal olarak kanda bulunur. Bu antagonist Orthokine uygulanmasıyla yüksek konsantrasyonda elde edilmiş olur. Tedavi genellikle 3-4 gün arayla 3-6 kez hastalıklı bölgeye uygulanır.
Orthokine ilk olarak Moleküler Biolog Dr.Julio Reineeke ve Dr.Peter Wekling tarafından Düsseldorf / Almanya ‘da kullanılmaya başlanmıştır.Diz osteoartritindeki 2 yıllık çalışma çeşitli makalelerde yayınlanmış ve metodun etkinliği ve etkisi ortaya konmuştur.

Konservatif tedavi ile düzelmeyen kronik tendon,bağ yaralanmaları ve bel ağrılarında tedavi mükemmeldir.

  • Osteoartrit sebebiyle meydana gelen eklem ağrılarında, (diz,kalça,omuz ayak bileği,küçük eklemle)
  • Tendon, kas, bağ yaralanmalarında,
  • Tenisçi dirseği, tendinit, rotator manşon yaralanmaları, Aşil tendiniti ve Aşil tendon yırtıklarının cerrahi onarımlarından sonra,
  • Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarından sonra,
  • Diz kıkırdak yaralanmalarında ağrıyı azaltır. Bu sebeple etkilenen bölgedeki mobilizasyon ve doğal işlev yeteneği artar ve Serumun içindeki rejeneratif faktörler ile iyileşme süreci hız kazanır.

Her hasta kendine özgüdür ve bu sebeple birbirinden farklıdır. A.C.S. tedavisinin faydalarının ne kadar süreceğini her hastada değişiklik gösterir.
Oldukça fazla tedavi avantajları mevcut olan bu tedavi yöntemi Çorlu Vatan Hastanesinde de uygulanmaktadır.

Yöntemin avantajları:

  • Yan etkisi ve alerji söz konusu değil
  • Anti-enflamasyon etkisi,
  • Rejeneratif özelliği,
  • Mobilasyonu artırma,
  • Uzun dönemli faydalar,

Orthokine tedavisindeki aşamalar Hastanemizde çekilen resimler ile gösterilmiştir.

Op.Dr. Aydın GÜRBÜZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı