Sağlık Rehberi

Osteoartrit (Kireçlenme)

Osteoartrit nedir?

Osteoartrit orta ve ileri yaşlardaki kişilerin çoğunu etkileyen bir eklem hastalığıdır. Halk arasında eklemlerin aşınması veya kireçlenme olarak da bilinir. Yaşlı popülasyonda daha sık olmakla birlikte: bazı spor yaralanmalarında veya mesleki travmalar sonrası eklemlerde aşınmayla birlikte, daha erken yaşlarda da Osteoartrit gelişebilir. Genelde orta yaştan, yaşlıya doğru görülme sıklığı artar.

Osteoartrit nasıl oluşur?

Yavaş seyirli bir hastalıktır. Yaşlanmaya bağlı eklemin kıkırdak yapısı değişime uğrar. Fazla kilolu olmak, düşme veya diğer bazı mekanik travmalara bağlı kıkırdakta ezilme, parçalanma, ardından menisküs ve eklem bağlarında zedelenme, eklem aralığında daralma ve yeni kemik oluşumuna gider. Gut veya Romatoid artrit gibi eklemi tutan ve aşındıran hastalıklarda, Osteoartrit gelişimi daha sık görülür. Osteoartrit en sık diz, kalça, bel ve boyun ve el eklemlerini tutar; daha az oranlarda omuz ve ayak bilek eklemleri etkilenir. Osteoartrit, eklem ağrısı, tutukluk, sertlik, şişlik, eklemin hareketlerinde takılma ve kütleme hissi, eklem hareketlerinde kısıtlılık gibi yakınmalara neden olur.

Osteoartrit Kimleri Tutar?

Osteoartrit,yaşlılarda en sık görülen ve en fazla sakatlık nedeni olan bir eklem hastalığıdır.Direkt Röntgen grafilerinde,70 yaş üstündekilerin %70 inde Osteoartrit bulgusu vardır.Yapılan bir çalışmaya göre,bir kişide tüm hayatı boyunca Diz osteoartriti gelişme riski yaklaşık %46;Kalça Osteoartriti gelişme riski ise  %25 tir.

Görülme sıklığı aşağıdaki durumlarda artmaktadır:

 • Yaşlılarda
 • Ailesinde Osteoartrit hikayesi bulunanlarda
 • Kilölu kişilerde
 • Eklem yaralanması veya eklemin tekrarlayan aşırı kullanımına bağlı durumlarda
 • Eklem deformitesi olan kişilerde(bacak uzunluk eşitsizliklerinde, çocukluk döneminde geçirilmiş yaralanmalarında)

Osteoartrit Tanısı nasıl konur ?

Hastanın öyküsünde, hareketle oluşan eklem ağrısı, takılma ve kısa süreli tutukluluk hissi: muayene bulguları ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Direk Röntgen grafiler veya bazendaha ileri görüntüleme için Manyetik Rezonans MRG ve Bilgisayarlı Tomografi BT kullanılır.

Osteoartrit  Nasıl Tedavi edilir ?

Osteoartrite bağlı eklem hasarı geliştikten sonra, bunu geriye çevirecek bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı ağıyı ödemi azaltmak ve tutulan eklemin hareketlerini iyileştirmektir. Hastalara nonsteroid antienflamatuvar, miyorelaksan ilaçlar verilir,kilo kontrolü öğretilir,egzersiz tarif edilir. Fazla kilodan kurtulmak :diz,kalça ve bele binen yükü azatacağından,bazen tek başına da rahatlama sağlar.Vereceğiniz her 10 kg ile dizlerinize binecek 40 kiloyu azaltmış olacağınızı unutmayınız.Ayrıca hastaya kas güçlendirme egzersileri ve Fizik tedavi seansları önerilmektedir.Masaj,akupunktur,Spa gibi bazı alternatif tedaviler,kısa bir süre için ağrıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

İlaç Tedavileri:

İlaç tedavisinin topikal, oral ve enjeksyon formları vardır. Ayrıca son senelerde uygulaması gittikçe artan büyük ölçüde eklem kıkırdağın muafaza edilmesini sağlayan eklem içi enjeksyonlar üretilmeye başlanmıştır. Eklem içine uygulanan Hiyaluronik asit enjeksyonları eklemde lubrikasyon sağlayarak Osteoartritin ilerlemesini geciktiren tedavi yöntemidir. Ayrıca hastadan kan alınarak onu özel bir işleme tabi tutarak P.R.P. ve ORTHOKİNE gibi biyolojik yöntemler de sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Cerrahi tedavi prosedürleri:

Konservatif tedavi yöntemlerin etkisiz kaldığı durumlarda ve eklem ağrılarının şiddetlendiğinde cerrahi tedavi seçenekleri uygulamaları devreye girmektedir. Eklemlerde ciddi hasar ya da konservatif tedavinin ağrıyı gideremediği durumlarda veya ciddi işlev kaybı varsa tercih edilir. Cerrahi olarak, diz veya kalça eklem replasmanı (protez) ameliyatları gerekli olabilir. Son senelerde gittikçe artan protez kalitesi ve Robotik Protez Cerrahisi de kullanıma girmesiyle sonuçların daha başarılı olduğu görülmektedir.

Destekleyici Tedaviler:

Birçok beslenme takviyeleri Osteoartrit tedavisi için kullanılmaktadır. Bunların arasında en yaygın kullanılan Glucosamine Chondroitin sülfat’tır. Güvenle kullanmak ve ilaç etkileşimlerini önlemek için, bu takviyelerden herhangi birini kullanmadanönce,lütfen doktorunuza danışın.

Osteoartritli Hastalara Öneriler:

Osteoartritin tedavisi çok yönlüdür, bazı ipucuları şunlardır:

 • Otururken veya uyurken boyunve sırtı düzgün konumlandırmak ve desteklemek.
 • Günlük yaşımdaki hareketler eklemlerin fazla zorlanmasına yol açmamalıdır.
 • Eklemi zorlayıcı ve bükme hareketlerinden kaçınmak.
 • Aşırı kilolu ve obez isenizkilo vermek ve alkali diyete tabi olmak.
 • Her gün  egzersiz ve jimnastik yapmak.
 • Çok ağrılı durumlarda destek cihazlarını kullanmak.
 • Peryodik olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavi programlarına katılmak.
 • Cerrahi  tedavi gördüyseniz  Ortopedi Travmatoloji uzmanı ile temasta olmanız gereklidir.

Op.Dr. Aydın GÜRBÜZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı