Sağlık Rehberi

Peki gerçek kabızlık nedir?

ÇOCUĞUM KABIZ 

Çocuğum kabız diyen aileler ayrıntılı sorgulandıklarında farklı farklı şikayetler anlatmaktadırlar yani kabızlığı farklı ifade etmektedirler. Kimi ebeveyn özellikle küçük bebeklerin anne babaları çocuklarının 3-4 gündür kaka yapmadıklarını söyleyerek, kimisi çocuğunun kıvamı yumuşak ama ıkınarak kaka yaptığını belirterek, kimisi de kakasının sert keçi pisliği gibi tane tane olduğunu ve yaparken ağladığını söyleyerek kabızlık şikayetiyle başvurmaktadırlar.

Peki gerçek kabızlık nedir?

Dışkılama sayısından ziyade dışkı kıvamı ve yaparken zorlanmayla ilişkilidir. Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması,10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama sonrasında kakasını yapamaması veya kakanın keçi pisliği gibi sert ve parça parça olması kabızlık olarak adlandırılabilir.

NEDENLERİ

Kabızlık çoğu zaman fonksiyoneldir yani altta yatan bir hastalık yoktur. Fizik muayene ve eşlik eden bulgulara göre kabızlığa yol açabilecek hastalıklar doktor tarafından araştırılır. Biz burada daha çok fonksiyonel kabızlık nedenlerinden bahsedeceğiz.

Beslenme ile ilgili bazı faktörler kabızlıkta etkili olabilmektedir Özellikle bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemlerinde veya yeni bir mama başlandığında kabızlık görülebilmektedir. Büyük çocuklarda az su içme, liften fakir gıdalarla beslenme, süt ve süt ürünleri kabızlığa yol açabilmektedir.

Tuvalet eğitimine erken başlama veya eğitim sırasındaki yanlış zorlayıcı tutumlar çocuğun ilerde kabız olmasına neden olabilmektedir. Bu çocuklar genellikle tuvalete gitmeyi ertelemekte oyun oynarken veya çizgi film izlerken kakalarını tutmaktadırlar ki bunlarda dışkı kaçırma eşlik edebilmektedir.

Poliklinik şartlarında karşılaştığımız sık kabızlık nedenlerinden biri de anal fissür dediğimiz makat bölgesindeki çatlaklardır. Bu çatlaklar çocuğun dışkı yaparken acı duymasına ve çocuğun kakasını tutmasına neden olmaktadır. Bağırsaklarda bekleyen dışkı sıvı içeriğini kaybetmekte ve kıvamı sertleşmektedir bu sert dışkıda makattan geçerken çatlağı arttırmakta hatta çizgi şeklinde kanamalara yol açabilmektedir.

Özellikle okul çağında, okul tuvaletlerinin yeterli düzeyde olmaması (temizlik, tuvalet sayısı, bazı yerlerde erkek – kız ayrımının olmaması gibi) tuvaletin çocuklar tarafından kullanılmamasına ve bu da kabızlık dahil birçok soruna neden olabilmektedir.

NE YAPMALI

Çocuğunuz kabızsa öncelikle altta yatan organik bir hastalık olup olmaması açısından bir hekime başvurunuz. Fonksiyonel yani eşlik eden hastalığın olmadığı kabızlık durumlarında aileler şunları yapabilir:

  1. Makat bölgesinde çatlak varlığında doktorunuz bu çatlak için tedavi edici krem verecektir. Bu tur durumlarda evde ılık oturma banyosu yapmanız çatlağın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sert dışkılamanın çatlağı artırması çatlağın da sert dışkılamaya neden olması kısır döngüsünü kırmak için dışkı içeriğini yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir.
  2. Çocuğunuza bol su içirin,
  3. Dışkı kıvamını yumuşatmak için bol posalı gıdalar tüketmesini sağlayın. Doğal posa bakımından zengin besinler sırasıyla kuru baklagiller(%11-26), sert kabuklu meyveler (%5-14), tahıl ürünleri (%4-7.5), sebzeler ve meyvelerdir.
  4. Düzenli dışkılama alışkanlığı kazanmasını sağlayın gün içinde belli aralıklarla tuvalete gitmesini ve dışkı tutmamasını sağlayın.

Doktor Sinan ASLAN