Sağlık Rehberi

Prematüre Bebek Annelerinin Sözlüğü

Bebeği, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalmaya başlayan her anne babanın hayatına, bu üniteyle ilgili birçok yeni terim girer.
Bebeğinizi küvöz içinde kablolar, tüpler vs arasında görmenin dayanılmaz ağırlığını bir nebze atlattıktan hemen sonraki ilk işiniz neyin ne olduğunu, kimin ne yaptığını, hangi aletin ne işe yaradığını öğrenmektir.
Neonatolog: Yenidoğan Hekimi, Yenidoğan bakımı konusunda ihtisas yapmış çocuk hekimidir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde hemşireler tarafından bebeğinizle ilgili yapılan her işlemin direktifini verir.
Tavsiye: Bebeğinizin boy, kilo, oksijen düzeyi, kalp atışı ve solunumu gibi objektif ve nümerik değerleri haricinde her şeyi neonatologla konuşmanızda fayda var. Hemşire veya sorumlu hemşirelere bu değerler haricinde herhangi bir soru sormanız bebeğinizle ilgili daha detay bilgiye sahip olsalar da her türlü yanlış anlama/ümitlenmeye açık anneler için anlamlı olmayacaktır. Bebeğinizin durumunu öğrenmek için Neonatolog ile iletişime geçiniz.
Yenidoğan Yoğum Bakım Sorumlu Hemşire: Yenidoğan Yoğun Bakımdaki hemşirelerin ekip lideri gibi düşünebilirsiniz. Uzman hemşirelerdir ve doğrudan neonatologa bağlı çalışırlar.
Görevli Hemşire: Bebeğinizin bakımından ilgili nöbet boyunca sorumlu hemşiredir. Gittiğinizde yüzyüze veya telefonla günlük olarak kilosunu ve yukarıda belirtilen diğer değerleri sorabileceğiniz kişidir.
Kalp-Solunum Monitorü: Genellikle bebeğinizin minik göğsüne yapıştırılan problarla (minik bantlar) kalp atışı, ritmi ve solunum sayısını takip etmeye yarayan cihazdır. Referans değerler dışına çıkıldığında alarm vermektedir. Hemşireler alarm verdiğinde duruma bakıp alarmı kapatırlar. Kalp atış hızı için genellikle 180’in altı, solunum için ise 80’in altı normal sayılır. Zaman zaman heyecanlanınca, fazla efor sarfedince vs normal aralıkların dışına çıkıp alarm ötebilir, her seferinde panik yapmaya gerek yoktur, önemli olan takip edilen seyirdir.
Pulse Oksimetre: Bebeğinizin kanındaki oksijen düzeyini ölçen cihazdır. Bebeğinizin ayağında veya elindeki kızılötesi ışık veren minik lamba bu cihazın bir parçasıdır.
Damar yolu: Bu, bebeğinize gerekli bir takım sıvıları, gerektiğinde kanı, besin maddelerini, ilaçlarını vermek için açılan, normal, erişkinlerden de bildiğimiz damar yoludur. Damar yolu genellikle eller, ayaklar, kollar ve bacaklar ve kafadan dönüşümlü olarak açılır.
Oksijen başlığı: Prematurelerde sıklıkla görülen solunum sorununa karşı müdahalelerden biri bebeğe oksijen başlığı takmaktır. Bebeğinizin başına bir bere eşliğinde takılan bir maske görünümündedir.
Not: Bebeğiniz yavaş yavaş kendi solunumunu küvöz dışında kendisi yapmaya başlayınca emzirme denemelerinde destek amaçlı yine minik bir tüpten burnuna doğru oksijen verilebilir.
Ventilatör: Bebeğinizin solunumuna destek olan cihazdır, akciğerlerden hava giriş ve çıkışına yardımcı olur.
Fototerapi: Yenidoğan sarılığına (bebeğinizin kanında bilirubin düzeyinin yükselip cildinin ve gözlerinin beyazının sarıya dönmesi) karşı bebeğiniz mavi ışık veren bir lambanın altına alınır. Fototerapi, işlemin adıdır.
OGT (OroGastrik Tüp): Ağızdan beslenemeyen bebeklerin yine de düzgün beslenebilmesi için, ağızdan mideye doğru inen ve ağzında bir minik bantla sabitlenen minik ince uzun tüpçüktür.