Sağlık Rehberi

Ramazanda Reflü Ve Ülser Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

RAMAZANDA REFLÜ VE ÜLSER HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Ramazan ayında oruç tutmayı sağlıklı kişilerin yapması gerekirken, reflü, ülser ve diyabet hastalarının oruç tutmasını tıbben sakıncalı bulunuyor. Özel Çorlu Vatan Hastanesi Dahiliye Uzmanımız Uzm.Dr. Yüksel DERE, özellikle de reflü hastalarının oruç tutabilmelerini kolaylaştıracak bir ilaç önerisi istediklerini söyledi. Aynı şekilde diyabet ve ülser hastalarının da oruç tutmakta ısrarlı davrandıklarını belirten uzmanlar  “Oysa reflü, ülser ve diyabet hastalarının (insülin-ilaç kullanan) hiçbir şekilde oruç tutmamaları gerekiyor. Çünkü oruçluyken şikayet oluşmasa da, her an ciddi tablolar oluşabiliyor” dedi.

Reflü, ülser ve diyabet hastalarının günlük yaşam konforunun sağlanmasında altı öğün beslenmenin ve düzenli ilaç kullanımının önemli olduğuna değinen Uzm.Dr.Yüksel DERE, “Bu hastalıkları olan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmaları birçok zorluğu da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Hastalar altı öğün beslenme zorunluluğu ve ilaçlarını düzenli almalarının gerekliliğine rağmen, doktor izin vermese de oruç tutuyor. Bu nedenle özellikle de Ramazan ayının son 15 gününde acil servislere yapılan mide kanaması ve akut dispepsi şikayetlerinin arttığına değinen  Uzm.Dr.Yüksel DERE,şunları söyledi: “Sadece reflü, ülser tedavisi görüp, endoskopi ile de iyileşme saptadığımız kişilerin oruç tutmasına izin veriyoruz. Bu hastalarımıza da, iftar ve sahur arasındaki süreyi iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtiyoruz. Önerilerimize harfiyen uymalarını istiyoruz.”

Oruç tutmasına endoskopi sonuçlarına bakılarak izin verilen reflü ve ülser hastalarının sağlıklı oruç tutabilmeleri için şunları dikkat etmesi öneriliyor.

İftarda birdenbire yemeğe başlamayın, önce bir çorba, salata veya komposto ile başlamaya özen gösterin.

  • Hafif bir öğünle başladıktan yarım saat sonra ana öğüne geçin.
  • Sahurda bir şeyler yiyip bir saat sonra yatmaya çalışın.
  • Doktorunuzun Ramazan ayına özel olarak hazırladığı ilaç dozları ve saatlerine çok dikkat edin.
  • Reflüsü olanların yağlı yiyeceklerden, çay ve kahve tüketmekten uzak durması gerekiyor.

DİYABETLİLERDE ORGAN HASARI OLUŞABİLİR

Ramazan ayında sadece reflü ve ülser hastaları değil, diyabetlilerin de oruç tutması sakıncalı. İnsülin kullananlarda kan şekerinin ayarlanması, insülinin yemek öncesi yapılması ciddi bir düzen ve hassasiyet gerektiriyor.

Aç kalınmasıyla birlikte vücutta yağ yakımıyla birlikte ‘keton’ denilen zararlı maddeler açığa çıkarak, hastanın komaya girmesine neden oluyor.

Hastaların Ramazan ayında oruç tutarken şikayet yaşamadıklarını söylese de, diabete bağlı hasar oluşumunun devam ettiğini belirten Uzm.Dr.Yüksel  DERE, şöyle konuştu:

“Uzun süreli açlıklar nedeniyle, damarlarda kalınlaşma oluyor. Damar ve sinir uçları zarar görüyor. Oluşan hasarı düzeltmek gibi bir şansımız yok. Erken yaşlarda kalp hastalığı, sinir uçlarında his kayıpları, böbrek ve göz dibinde sorunlar oluyor. Çok büyük bir kanama olmadıkça hastada şikayet olmuyor. Aniden körlük gelişebiliyor. Organlarda hasar oluşmaması amacıyla diyabetlilere, insülin de kullansalar, ilaç tedavisi de görseler oruç tutulmasını uygun görmüyoruz.”