Sağlık Rehberi

Sağlıklı Yaşamak İçin Düzenli Uyku Şart!

Kilo vermek ve sağlık yaşamak isteyenlere düzenli beslenme ve sporun yanı sıra, düzenli uyku gerekmektedir. Kilo vermek isteyenler ilk olarak düzenli spor yapmayı ve sağlıklı az kalorili beslenmeyi göz önüne alarak bir zayıflama planı oluşturmakta ancak uyku düzeni, genel olarak ciddiye alınmamaktadır. 

Nasıl ki sporsuz diyet yaptığınızda kas kaybedersiniz, uykunuzu düzenli uyumadığınızda da aldığınız besin artar ve kilo vermeniz yavaşlar. Sağlıklı yaşamak için düzenli beslenme, düzenli spor ve düzenli uyku şarttır.  Kilo vermeniz uyku düzeninizin olmaması durumunda salgılanan bazı hormonlar tarafından durdurulabilir. Beyne doyulduğu ve yemeyi kesmesi gerektiği sinyalini gönderen leptin hormonudur. Leptin, gece daha az salgılanan bir hormondur. Buna karşılık olarak beyne acıkıldığı sinyalini gönderen ve leptine zıt etki gösteren hormon ise ghrelin hormonudur.

 

ABUR CUBURA YÖNELİYORLAR

Gece uyumadığınızda ghrelin hormonu daha fazla salgılanırken, leptin hormonu daha az salgılanır. Ayrıca gece uykularını erteleyip geç saatler de uyuyanlar dolayısıyla geç uyanacakları için daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarlar. Gece uyumayan kişiler genellikle abur cubur yemeye yönelirler. Yatmaya yakın yenilen yüksek kalorili besinler vücutta yağ olarak depolanır ve yakılması oldukça güçtür.

 

AZ UYUMAK AÇLIĞI ARTIRIYOR

Az uyumanın insanları daha sağlıksız seçimler yapmaya teşvik ediyor. Geç saatlere kadar ayakta kalan insanların geceyi uyuyarak geçiren insanlara göre yemek için çok daha fazla zamanları oluyor. Japon işçilerle yapılan bir çalışmada; 6 saatten az uyuyan işçilerin dışarıda yemeye, düzensiz saat aralıklarıyla yemeye ve 6 saatten fazla uyuyan insanlara kıyasla daha fazla atıştırmaya meyilli oldukları görünüyor. Yeterli uyku alamayan insanlar gün içinde daha yorgun oluyor. Bu da fiziksel aktivite için isteksizliğe sebep oluyor. Laboratuar çalışmalarında az uyuyan kişilerin vücut ısılarının düştüğü belirlendi.

 

DAHA AZ YAĞ TÜKETİLİYOR

Uyku bozuklukları konusunda uzman olan Dr. Breus, yapılan araştırmaların obez insanların normal kilodaki insanlara göre daha az uyuduğunu gösterdiğini söylüyor. Eğer altı saatten az uyursanız, iştahınız ve şeker ihtiyacınız sabah kalktığınızda artıyor. Ayrıca, erken uyuyamayan ve yorgun olan insanlar, günde 220 kalori daha fazla alıyor. Sağlıklı yiyeceklerle, şekerli atıştırmalıklar arasında, genellikle tercihlerini şekerli yiyeceklerden yana kullanıyorlar. Genel itibariyle az uyuyan kişiler %6 oranında daha fazla kalori alıyor. Az uyuyan kişiler daha fazla uyumaya başladıkları zaman daha sağlıklı yemeye, daha az karbonhidrat ile daha az yağ tüketmeye başlıyorlar. 

 

UYKUSUZLUK PROBLEMİ İÇİN NE YENMELİDİR?

Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Kahve, çay, çikolata ve enerji içeceği gibi içecekler tüketmenin uykusuzluk sorununu ortaya çıkartıyor. Uyku sorununa yardımcı olacak besinler tüketilmelidir. Ilık süt, yoğurt, kefir, badem, muz, elma, kayısı, bal, papatya çayı, uykusuzluk problemini ortadan kaldıracak besinlerdir. Ayrıca gece uyumadan en az 2 3 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Akşam yemeklerinde mümkün olduğunca hafif yemekler tercih edilmelidir. Ağır yağlı yemekler yerine çorba, salata ve sebze yemekleri tercih edilmelidir.

 

METABOLİZMA HIZLANIYOR

Akşam yemekten sonra çay, kahve gibi içecekler içilmemelidir. Erken saatte uyuyup erken saatte uyanmaya özen göstermelisiniz. Erken uyanırsanız metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar ve kilo vermek de daha da kolaylaşır. Yaptığınız sporlar gece daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır. Yatmadan hemen önce ağır spor yapmamaya özen göstermelisiniz. Sabah sporu yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.