Sağlık Rehberi

Saplantı – Zorlantı (Obsesif kompulsif) Bozukluğu

Saplantı : İçten dışı gelen, bireyi tedirgin eden, benliğe yabancı, bilinçli çaba ile kovulamayan, yineleyen düşüncelerdir.

Zorlantı : Çoğu kez saplantılı düşünceleri kovmak için yapılan, istem dışı yineleyen hareketlerdir.

Örneğin;  Abdest alırken, namaz kılarken, inatla gelen tanrıya küfür düşünceleri saplantıdır.
Bu  yüzden kişinin abdestini tekrar tekrar yeni baştan alması zorlantıdır.
Herhangi bir şeye dokunduğunda elinin kirlendiğini saplantılı biçimde düşünen kişinin el yıkama tutkusu gibi.

Kişi saplantılarının aklına gelmemesi ya da zorlantılı hareketleri yapmamak için kendisini zorlar. Fakat zorladıkça istenmeyen düşünceler aklına gelir ve istenmeyen hareketler tekrar tekrar yapılır.

Konuşma düzgün ve aşırı derecede kibardır. Sözcükleri seçerek konuşur. En küçük bir eksik bırakmama çabası yüzünden ayrıntıcılık belirgindir. İlişkilerinde sıkıcı olacak denli kibarlık, saygınlık ve kuralcılık vardır. Saplantı ve zorlantılar hastayı son derece tedirgin eder.

Hasta saplantı ve zorlantıların kendisine çok büyük sıkıntı verdiğini anlatır. Fakat zorlantılarını yerine getiremeyince de daha büyük sıkıntı duyar. Bunun yanısıra yaşam öyküsü alınırken acı veren travmatik olayları duygudan yalıtılmış biçimde ve sanki bir başkasının başından geçen olaylarmış gibi kuru bir dille anlatır.

Bu hastalar genellikle zeki, bellekleri güçlü kişilerdir. Algı ve yöneli bozukluğu olmaz. Fakat iğneleyen saplantılar nedeniyle dikkat dağılabilir, verim düşebilir. Düşünce düzgün; fakat içeriği sık sık gelen iğneleyen inatçı düşünce saplantıları (obsesyon) vardır.

Hasta bunların saçma olduğunun, fakat bir türlü engelleyemediğini söyler. Bir başka deyimle bu düşünceler benliğe yabancıdır. Sürekli tereddüt ve kararsızlık dikkati çeker. Çeşitli eşyaya dokunmaktan kaçınmaya çalışır. Dokunduğu zamanda el yıkamaları başlar. Kimi hastalarda evren nedir, uzayın ötesinde ne vardır şeklinde uçsuz bucaksız metafizik obsesyonlar görülür.

Kuduz, aids gibi hastalık obsesyonları zihnini sarar ve bunlar fobi (korku)  haline gelebilir. Tedavisi ilaç artı bireysel psikoterapi ile sağlanır.