Sağlık Rehberi

Sıcaklar beyin kanamasını tetikliyor

Yazın aşırı sıcaklar ve yüksek nem oranı özellikle orta yaş grubundakiler için yüksek riskleri beraberinde getiriyor. Beyin kanamasına yol açan ani tansiyon yükselmesi bu risklerin en önemlisi…

Aşırı sıcaklarla birlikte görülen yüksek nem oranı  nefes darlığı, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi birçok şikayet yaratıyor. Sıcaklarla ilgili olarak insanları en fazla korkutan ise beyin kanamasıdır. Sıcak, tansiyon yükselmesine neden oluyor. Dolayısıyla beyin kanaması riskini arttırdığı kabul ediliyor. Nemle birleşen sıcak hava özellikle yüksek tansiyon hastaları için daha büyük bir tehlike yaratıyor. Özel Çorlu Vatan Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Hakan YURTSEVER, tansiyonun yükselmesine bağlı kanamaların daha çok 55 yaş üzerindeki insanlarda gözlendiğine işaret ederek şöyle diyor: “Biz hipertansif beyin kanamalarını derin beyin kanamaları olarak tanımlıyoruz. Daha genç yaş grubunda ise beyin damarlarında baloncuk (anevrizma), damar anomalisi varsa beyin kanaması olabiliyor”

Yazın aşırı sıcaklarda beyin kanamasına yol açabilen tansiyon yükselmesi genellikle ağrıyla belirti veriyor. Enseyle, başın birleştiği yerde şiddetli ağrı ortaya çıkıyor ve başın arkasına yayılıyor. Tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması oluştuğunda insanların yaşamlarında hissettikleri en şiddetli baş ağrısını yaşadıklarını belirten Op. Dr. Cem Hakan YURTSEVER, “Ağrıyla beraber hasta bilinç kaybına uğrayabilir. Hemen hastaneye götürülmesi gerekir” diyor.

Beyin baloncuğuna (anevrizma) bağlı beyin kanamaları her 100,000 kişden 10’unda görülüyor. Zamanında müdahale edildiğinde operasyon sırasında ölüm riski, sadece yüzde 1 oranındadır. İşte bu açıdan beyin kanaması geçiren bir hastanın solunum fonksiyonunun devamı sağlanarak, en yakın sağlık merkezine götürülmesi gerekiyor. Beyin kanaması geçiren kişilerin kısa sürede donanımlı bir hastanenin acil servisine ulaştırılması yaşamlarının kurtarılmasında birinci derecede önem taşıyor. Kanaması olan hastalarda ense sertliği en önemli bulgu. Beyin kanamasının anevrizmaya (damar baloncuğu) bağlı olup olmadığı uygulanamcak tetkikler sonucu ortaya konur. Eğer kanama sebebi anevrizma ise acilen ameliyat edilerek, bu baloncuğun kapatılması ve yeni bir kanama riskinin ortadan kaldırılması gerekir. Op. Dr. Cem Hakan YURTSEVER  hipertansif kanamalar konusunda şunları söylüyor: “Tansiyon yüksekliğine bağlı kanama olduğunda hastaların genellikle bilincinin kapalıdır. Muayene sonucunda, hastanın beyin kanaması geçirdiği düşünülüyorsa, mutlaka bilgisayarlı tomografi incelemesi yapılarak tanı kesinleştirilmelidir. Tomografide beynin içindeki kan toplanması açık bir biçimde görülür. Kan toplantısının çapı ve hasta muayene bulgularına göre cerrahi girişim ile boşaltılması gerekebilir. Ameliyatla hastayı normal yaşama döndürme şansımız çok yüksektir.

Op. Dr. Cem Hakan YURTSEVER, risk grubundakilerin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

  • Eğer yaşınız 50’nin üzerindeyse ve tansiyon sorununuz varsa ilaçlarınızı düzenli kullanın.
  • Havanın sıcak nemin yüksek olduğu günlerde açık havada dolaşmayın.
  • Vücudunuza aşırı yük bindirecek şekilde spor yapmayın.
  • Başınızda o güne kadar yaşamadığınız derecede şiddetli bir ağrı hissederseniz hemen bir hastanenin acil servisine başvurun