Sağlık Rehberi

Sivilce İzlerinde Lazer ve Mezoterapi Tedavisi

Sivilce izleri Lazer Tedavisi;

Sivilce izleri ve sivilce lekeleri ile ergenlik sivilcelerinden sonra özellikle yüzde, sırt, boyun, göğüs ve vücudun herhangi bir yerinde kalan tüm izler ve lekeler ifade edilmektedir. Sivilce iz ve lekelerinin tümünün tedavisinde günümüzde en etkili yöntem fraksiyonel lazerdir. Fraksiyonel lazer ile ciltteki tüm izlere ve lekelere etki edilebilmektedir.

Sivilce izlerinin bir kısmı tamamen geçerken bir kısmında ise anlamlı derecede iyileşme görülür.

Fraksiyonel lazer ile sivilce izleri tedavisinden sonra cildin görünümündeki değişim başkaları tarafından da bariz olarak fark edilebilir niteliktedir. Fraksiyonel lazer sivilce iz ve lekelerinin tedavisinde gerektiği kadar seans uygulanabilir. Fakat ortalama 4-6 seanstan belirgin etki ve düzelme gözlenir. İlk seanstan itibaren ciltte değişim başlar.

Genellikle sivilce mezoterapisi ve PRP, lazer tedavi yöntemlerini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Sivilce izlerinde tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri de mezoterapi uygulamasıdır. Sivilce izi mezoterapisi cildin yapısını oluşturan kolajen liflerin yenilenmesini sağlayarak cilt onarımını başlatır. Mezoterapi ile sivilce izi ve lekesi tedavisi özel bitkisel solüsyonlar kullanılarak yapılır. Mezoterapinin içeriğinde; hyaluronik asit, vitaminler, antioksidanlar, silisyum ve mineraller yer almaktadır. Fraksiyonel lazer sonrası, 14 – 28 günde bir yapılan mezoterapi 3 tedavi seansı sivilce izlerinde ve lekelerinde düzelme sağlamaktadır.

PRP tedavisi, kişinin kendi kanı alınarak büyüme faktörleri bakımından zengin seruma dönüştürülmesi ile gerçekleştirilir. PRP ile hem sivilce izlerinde hem de lekelerde yoğun bir doku onarımı başlar. Bu onarımı sağlayan sorunlu cilt bölgesine göç eden kök hücrelerdir.

PRP yönteminde kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir olumsuz etki izlenmemektedir. Bu nedenle genç yaş grubu hastalarda en güvenli sivilce izi ve lekesi tedavi yöntemlerinden birisidir.

PRP tedavisi 15 – 30 günde bir olmak üzere 3 – 4 tedavi seansı uygulandığından sivilce çukurlarında azalma, sivilce lekelerinde açılma etkisini göstermektedir.