Sağlık Rehberi

Unutkanlık Sadece Yaşlılık Göstergesi midir?

Bir an için bir şeyleri unutmak normal kabul edilen bir şeydir. Bununla birlikte, herhangi bir değişikliğin nasıl yapılacağını, telefonun nasıl kullanılacağını veya eve giden yolu unutmak, çok daha ciddi hafıza problemlerinin bulguları olabilir. Özel Çorlu  Vatan Hastanesi  Nöroloji Uzmanı Uzm.Dr.Suna  Özlem MUTLU , bellek problemleri ve nedenleri hakkında bilgi verdi.

Yaşımız ilerledikçe yeni şeyleri öğrenmek, daha önce bilinen isimleri ve kelimeleri hatırlamak veya gözlükleri bulmak daha uzun zaman alabilir. Bunlar genellikle ılımlı bir unutkanlığın bulgularıdır; ciddi bellek kusurlarının değil… Bir kişi, unutkanlığı hakkında endişeleniyorsa, doktora başvurmalıdır. Ayrıca belleği canlı tutacak, unutmayı engelleyecek pek çok şey de yapılabilir. Hobiyle uğraşma, zamanını arkadaşlarıyla geçirme, iyi ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma, kişinin daha uyanık olmasına yardımcı olur.

Ciddi bellek problemleri nelerdir? Ciddi bellek problemleri, kişinin araba kullanma, alışveriş yapma ve para harcama gibi günlük aktivitelerini yapmasını etkileyebilir.

 • Daha önce çok iyi bildiği bir yerde kaybolma,
 • Tekrar tekrar aynı soruyu sorma,
 • Yön işaretlerine uyamama,
 • Zaman, yer ve kişiler hakkında net olamama,
 • Kendi bakımını yapamama (kötü beslenme, banyo yapamama gibi)

Eğer bu problemler varsa, doktora başvurmak gerekir. Ciddi bellek problemine, unutkanlığa yol açan olayı bulmak önemlidir. Çünkü tedavi, problemin nedenine bağlıdır.

Ciddi bellek problemlerinin nedenleri nelerdir?

Tıbbi nedenler
Bazı tıbbi nedenler, ciddi bellek sorunlarına yol açabilirler. Bu problemler, tedaviye başlamadan önce giderilmeye çalışılmalıdır. Bellek sorunlarına yol açan tıbbi nedenler şunlardır:

 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Depresyon,
 • Dehidratasyon denilen vücutta yetersiz sıvı olması,
 • Sağlıklı gıdaları yeterli kadar alamama veya vücutta vitamin ve mineral eksikliği,
 • Küçük kafa travmaları,
 • Troid problemleri

Bu durumlar önemlidir ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidirler.

Psikolojik problemler
Yaşlı insanlarda bazı psikolojik problemler ciddi hafıza sorunlarına yol açabilir. Üzgün olma, yalnız, kaygılı ve sıkıntılı olma kafa karışıklığına ve unutkanlığa yol açabilir. Aktif olmak, arkadaşlarına ve ailesine daha çok zaman ayırmak ve yeni beceriler öğrenmek yardımcı olabilir. Tedavi için bir doktoru görmek gerekebilir. Problemler çözüldükçe bellek problemleri daha iyi olur.

Alzheimer Hastalığı
Alzheimer hastalığı da, ciddi bellek problemlerine yol açar. Bulgular yavaş bir şekilde başlar ve zaman içerisinde kötüleşir. Başlangıçta basit bir unutkanlık gibi görülebilir. Fakat zamanla net bir şekilde düşünce problemleri gösterirler. Her gün yaptıkları araba kullanma, alışveriş yapma, yemek yapma gibi işler zorlaşmaya başlar. Hastalık ilerledikçe Alzheimerlı hastalar beslenme ve banyo yapma gibi ihtiyaçları için başkalarına bağımlı hale gelirler.

Unutkanlığı olan kişiler, durumlarını çevresindeki insanlar ile birlikte değerlendirip, tıbbi yardım alabilirler.