Bizden Haberler, Oğuz ÖZEL

VİDASIZ BİR HAYAT MÜMKÜN!!!

Lomber dar kanal hastalıkları erken ya da geç evrede insanlara oldukça fazla zorluklar çıkarmaktadır. Bu hastalık, genellikle açık cerrahide ilgili darlık alanının bulunduğu omurilik seviyesinin kendisine ve komşu her seviyesine 2 adet vida ve ara bağlantı elemanları kullanılarak oluşturulan destek protez sistemi ile tedavi edilmektedir. Bu yöntem her ne kadar ilk başta başarılı bir sonuç verse bile, ilerleyen dönemde hareket kaynaklı sistemde bozulmalar ve buna bağlı olarak daha zor süreçler görülebilmektedir.

Hastanemizde Op. Dr. Oğuz Özel tarafından gerçekleştirilen ‘’Vidasız Dar Kanal’’ operasyonlarında ise, ilgili darlık alanının bulunduğu bölgede gerçekleştirilen 2 cm lik kesi ile mikrocerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan cerrahide hastanın omuriliğini destekleyen kas sisteminde büyük bir kesi ve omurilik seviyelerinde vida uygulaması söz konusu olmaz. Böylelikle ciddi bir ağrı ve hareket kaybı ile gelen hastalarımız, ameliyatın hemen ardından aynı gün yürümeye başlar ve maksimum bir gece hastanemizde takip edilerek taburculukları sağlanır.

Varna şehrinden hastanemize bel ve her iki bacak ağrısı şikayeti ile gelen Daniel Nikolaev Zhekov, daha önce başvurduğu doktorların kendisine vida takılmasını önerdiğini ve bundan oldukça fazla korktuğunu belirterek bizi tercih ettiğini söyledi. Omuriliğinin L4-L5 seviyesindeki darlık için tarafımıza gönderdiği mr görüntüsünün değerlendirilmesi ile organizasyonu yapılan hastamızı, gerçekleştirilen vidasız dar kanal ameliyatının ikinci gününde, sağlıklı ve ağrısız bir şekilde taburcu etmekten mutluyuz.