Sağlık Rehberi

Yılda Bir Smear Testi, İki Yılda Bir Mamografi Şart

Özel Çorlu Vatan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Şenay AYGÜL APAK kadınların doğum yaptıktan sonra düzenli jinekolojik muayenelerini aksattıklarını belirterek, jinekolojik kontrollerin öneminin altını çizdi.

Kadınlar hamilelik döneminde düzenli olarak muayenelere gitse de, menopoz öncesi ve sonrası dönemde ciddi bir şikayetiyle karşılaşmadıkları sürece kontrollerini aksatabilmektedir. Ancak rahim ağzı kanserinin önlenmesinde, endometrium kanserinin tanısında veya meme kanseri teşhisinde bu kontrollerin önemi çok büyüktür. Menopoz öncesi yıllarda akıntı ya da adet düzensizliği gibi sorunlar, rahim içi araç uygulaması veya diğer korunma yöntemleri için jinekolog ziyaret ediliyor.

Üreme çağındaki bir kadının yılda bir kez smear yaptırması gerekmektedir. Bu sayede rahim ağzındaki hücrelerde kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan değişiklikler saptanabiliyor. Smear alınması basit ve ağrısız bir işlemdir. Üç yıl arka arkaya smear testi sonucu normal gelirse bu testi üç yılda bir yaptırmak yeterli olur. Menopoz döneminde de smear testine devam etmemiz gerekir. Ölümle sonuçlanabilen rahim ağzı kanserinin tedavisi güç olmasına rağmen düzenli smear alındığı takdirde, kansere dönüşmeden kolaylıkla tedavi edilebilen nadir bir kanser türüdür.

Özellikle menopoz sonrası dönemdeki bütün kanamaların mutlaka araştırılması gerekmektedir. Kanamaların %95’i 40 yaşın üzerinde görülen endometrium kanserinin habercisi olabilir. Şeker hastalığı, hiç çocuk doğurmamış olmak, erken yaşta adet görmeye başlamak, menopoza geç yaşta girmek, kilo fazlalığı, yüksek tansiyon endometrium kanserine yatkınlığa yol açar. Kesin tanısı için biyopsi ve patolojik inceleme ve vajinal ultrasonografi uygulanır. Menopoz dönemindeki bir kadının yılda bir kez vajinal yoldan yapılan ultrasonografi ile endometrium (rahim iç tabakası) kalınlığının ölçülmesi gerekmektedir.

Meme kanseri her yaşta görülebilir. Tarama amaçlı mamografilere 40 yaşında başlanması gerekmektedir. “40-49 yaş arası iki yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çektirilmesi ile ailesinde meme kanseri olan kadınların 40 yaşından önce mamografi gerekip gerekmediğini hekimleriyle görüşüp karar vermesinin uygun olacağını dile getirdi.