Yetkili ekip arkadaşlarımızdan daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

null

OP. DR. SEMRA AKHAN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI

Mesleki İlgi Alanları

 • Kolposkopi
 • Jinekolojik Cerrahi
 • Histeroskopi
 • Genital Siğiller
 • Tekrarlayan Düşükler
 • Polikistik Over Sendromu Tanı ve Tedavi
 • Genital Bölge Estetiği
 • Rahim Kalınlaşması
 • Menopoz
 • Yumurtalık Kisti
 • Dış Gebelik
 • Kısırlık/ İnfertilite/ Hamile Kalamama Tedavisi
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Yüksek Riskli Gebelikler
 • Reprodiktif Endokrinoloji
 • İdrar Kaçırma (İdrar İnkontinansı)

VAJİNAL  LAZER KULLANIM ALANLARI

1

İdrar Kaçırma

2

Doğum Sonrası Bol Olan Vajeni
Daraltma

3

Sık Tekrarlayan Mantar Enfeksiyonları
Tedavisi

4

Menapoza Bağlı Kuruluk, Cinsel İlişki
Sırasında Ağrı

5

Kanser Tedavisi Gören Menapoza Girmiş Hastalarda

6

Dış Genital Bölge Beyazlatma

7

Dış Genital Bölgeye Dolgunluk Kazandırma

8

Vajinal Kuruluk, Cinsel İlişkide Ağrı, İsteksizlik Tedavisi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hayır, kesinlikle değildir. Hastalar tarafından son derece rahat bir şekilde tolere edilir.

İşlemden hemen sonra veya bir gün sonra işinizin başına dönebilirsiniz. İstirahat gereksinimi yoktur. Aynı gün içinde banyo yapmanızda da bir sakınca yoktur.

İşlemden sonraki birkaç gün hafif pembemsi, daha sonra 7-10 gün süreyle açık renkli akıntınız olabilir. Ayrıca, vajina içinde hafif şekilde yanma görülebilmektedir. Doktorunuzun vereceği ilaçları düzgün şekilde kullanmanız şikâyetlerinizi azaltacaktır.

Genelde, işlemden 7 gün sonra ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur.

Evet. Lazerle vajina yenileme (vajinal rejuvenasyon) ile aynı seansta dış dudaklarda renk açma (genital beyazlatma), dış dudaklarda sıkılaştırma, iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi (labioplasti) gibi operasyonlar da yapılabilir.

Genelde 1-3 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilmektedir. Uygulamanın etkinliği için 2-3 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.

Vajina yenileme için genelde fraksiyone karbondioksit (CO2) ve erbium yag (er: yag) lazerler kullanılmaktadır.

Öksürük ve gülme sırasında idrar kaçıran kadınlarda, idrar kanalı ve mesane boynu etrafında yer alan kolajenlerin güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır. Lazerle bu kolajen bağ dokusu güçlendirilerek idrar kaçırma sorunu giderilebilmektedir.

İşlemin olumlu etkileri uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra kadın ve erkek eşte hissedilebilir düzeyde olmaktadır.

BİLMENİZ GEREKENLER

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle vajina daraltma uygulamaları, cerrahi bir işlem (ameliyat) olmadığı için riskleri son derece az olan, hasta açısından oldukça kolay tolere edilen, anestezi gerektirmeyen, ağrısız, acısız ve ileri teknolojili işlemlerdir. Bu nedenlerle, özellikle son yıllarda rağbet görmüş, popülerlik kazanmıştır. Özellikle kadın ve erkek eşte cinsel uyarılmayı artırmak, cinsel hazzı artırmak, orgazmı kolaylaştırmak ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmek amaçlarıyla yapılmaktadır.

Lazer Uygulaması Vajinada Nasıl Bir Etki Oluşturur?

Lazer uygulamasındaki amaç, vajinanın azalan ve güçsüzleşen bağ dokusunun yenilenmesidir. Lazer ışığı sayesinde, vajinadaki bağ dokusu uyarılarak büyümekte, yeni kolajen lifleri oluşmakta, o bölgede kan dolaşımı artmakta ve böylece dokuda yeniden bir canlanma oluşmaktadır.

lazer-uygulaması
kimlere-yapilabilir

Lazer ile Vajinal Daraltma Kimlere Yapılabilir?

 • Cinsel ilişkide mekanik etkinin azalmasına bağlı olarak haz hissedemeyen, orgazm sorunu yaşayan kadınlarda,
 • Menopoz döneminde bağ dokusu elastikiyeti azalan ve buna bağlı idrar kaçırma, vajinal kuruluk, genital bölgede acı sorunu yaşayanlarda,
 • Sık vajinal enfeksiyon (vajinit) geçirenlerde,
 • İlişki sırasında ağrı, acı sorunu yaşayanlarda (disparoni),
 • Vajinal kuruluk ve yanma sorunu yaşayanlarda vajinal lazer uygulaması yapılabilir.

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Lazerle vajina daraltma işleminde genellikle erbium yag (er: yag) lazerler kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi, ofis ortamında yapılabilen, ortalama 20 dakika süren ağrısız ve konforlu bir işlemdir. Tüm vajinal kanal enine ve boyuna olacak şekilde, 3-5 tur arasında taranmaktadır. Ortalama 80-120 mjoule/pixel enerji ile doku 50-60 dereceye kadar ısınır.

Tamamen ağrısız olan bu işlemde herhangi bir anesteziye de gerek olmamaktadır. İşlemden hemen sonra sosyal hayata dönülebilir, istirahate gerek yoktur. Bu nedenle “lunch time” yani “öğle arası” bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

nasil-yapilir
vajina-daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kimler İçin Uygundur?

Daha önce cinsel ilişkiye girmiş, cinsel olarak aktif olan tüm kadınlarda lazerle vajina daraltma uygulanabilmektedir. Vajina daraltma, ilişki esnasında genişleme ve bollaşma hissi yaşayan çiftler için çözüm olabilmektedir. Bu kadınların, “eşimle ilişkide hiçbir şey hissetmiyorum” şeklinde yakınmaları vardır. Aynı esnada, erkek eşin de cinsel ilişki esnasında penisini boşlukta hissetme, haz alamama şikâyeti olabilmektedir. Bu durum, karşılıklı olarak cinsel haz ve istek problemlerine yol açabilmektedir.

Lazerle vajina daraltmadan yaklaşık 3 hafta sonra, hem erkek hem de kadın eşte cinsel birliktelik esnasında hissedilebilir ölçüde bir sıkılaşma ve his artışı gelişmektedir. Tedavi sadece kadın için değil, çift için pozitif etkilere sahiptir.

Videolarımız

Kadınlarda genital bölgeye uygulanan her türlü kozmetik işlemler ve ameliyatlar hakkında öğretici içeriklerin bulunduğu videolara göz atabilirsiniz.

Bize ulaşın

telefon-ikon

Telefon:
+90 (282) 673 73 73
Faks:
+90 (282) 653 49 22

wpicon

Whatsapp İletişim:
+90 (282) 673 73 73

adres-ikon

Adres:
Esentepe Mah. Deva Sk. No: 11/A
Çorlu / TEKİRDAĞ