AYAKTAN HASTA BİLGİLENDİRME

Değerli Hasta ve Hasta Yakınlarımız, Aşağıdaki Bilgilendirme Rehberi ilk başvurunuzdan hastaneden ayrılana kadar sizlere gerekli olabilecek bilgileri vermek ve kolaylık sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. Hastanemizde bulunduğunuz süre boyunca istek, önerileri ve görüşlerinizi Hasta İletişim Birimi’ne iletebilirsiniz.  Teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Hastanemiz randevu sistemine göre hizmet vermektedir. Muayene ve kontrol randevularınızı 24 saat kesintisiz olarak çalışan 0 282 673 7373 numaralı çağrı merkezimizi arayarak veya www.corluvatan.com internet adresimizden e-randevu bölümünden alabilirsiniz.

Hastanemiz, Hafta içi her gün saat 09.00-18.00 arası Cumartesi günleri 09.00-14.00 arasında poliklinik hizmeti vermektedir. Acil servisimiz ise her türlü sağlık ihtiyacınıza zamanında cevap vermek amacıyla Acil nöbetçi doktor kadrosuyla 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Hastanemiz polikliniklerine başvuru işlemleri;  kayıt –vezne biriminden yapılmaktadır. Her polikliniğin veznesi, polikliniğin bulunduğu kattadır. İşlemler sırasında vezne görevlisine kimlik kartınızı ibraz ederek SGK mevzuatı gereği parmak kaydı alınarak randevulu /randevusuz giriş işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Hastanemiz polikliniklerinde; Acil Vakalar, Engelliler, Hamileler,65 yaş üstü yaşlılar, 7 yaşından küçük çocuklar, Harp ve Vazife Şehitlerinin Dul ve Yetimleri ile Malul ve Gazilere kayıt ve muayene işlemlerinde öncelik tanınmaktadır.

Tedavi sırasında isminin gizlenmesini isteyen hastalarımız için, hastanemizde bilgi gizliliği prosedürü uygulanmaktadır. Bu durumu hekiminize ya da kayıt vezne görevlimize ilettiğiniz taktirde prosedüre uygun gerekli işlemler yapılacaktır.

Vezne işlemlerinde size verilen muayene barkodunun üzerinde Randevu saatiniz ve bekleme süreniz yazılıdır. Lütfen Randevu saatlerine özen gösteriniz. Randevunuza 15 dakika öncesinde gelip, kayıt işlemlerinizi yaptırınız.

Randevu saatleri, acil durumlarda veya içerideki hastanın özel durumuna göre uzayabilmektedir. Bu durumda poliklinik sekreterleri sizleri bilgilendirecektir.

Muayene sırasında sekreterlerimiz hasta mahremiyeti açısından poliklinik içerisinde bulunmamaktadır. İsteğiniz ve onayınız doğrultusunda sekreterlerimiz size eşlik edeceklerdir.

Hekiminiz muayene sonrasında gerekli görülen laboratuvar ve radyoloji tetkiklerinizin sistem üzerinden girişini sağlayacaktır. Laboratuvar ve Radyoloji Ünitelerimiz  -1. katta bulunmaktadır. Görüntüleme ve tetkik işlemlerinizi yaptırmadan önce aynı katta bulunan kayıt biriminden tetkik girişlerinizi yaptırıp, barkotlarınızı alınız. Aldığınız barkotlarda işlem sıra numaranız bulunmaktadır. Sonuç alma sürelerinizi ise; kayıt biriminde bulunan panolardan veya görevli çalışanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Sonuçlarınız hazırlandığında cep telefonlarınıza bilgi mesajı gönderilecektir.Ayrıca Tetkik sonuçlarınızı, www.corluvatan.com adresinden E-sonuç bölümüne girerek T.C kimlik numaranız  ve hasta  dosya numaranızı   girerek  öğrenebilir ve dökümlerinizi alabilirsiniz.

Hasta mahremiyeti ve veri güvenliği açısından hastanın kendisine veya  -18 yaş altı ise anne / babasına kimlik ibrazı ile sonuç verilmektedir.

Tetkik sonuçlarınız hazır olduğunda tedavinizin düzenlenmesi ve reçete oluşturulması için hekiminiz ile tekrar görüşünüz. Hekiminiz tarafından oluşturulan reçete sonucunda cep telefonunuza kısa mesaj ile e-reçete takip numarası gönderilecektir. Takip numarası ile eczaneden ilaçlarınızı alabilirsiniz. Tedaviniz yatarak devam edecek ise poliklinik sekreteri tarafından yatış onam formu doldurularak, onayınız alındıktan sonra hasta yatış /çıkış birimine işlemlerinizi için yönlendirileceksiniz.

Hastanemizde muayene kontrol süresi, muayene ye geldiğiniz gün dahil olmak üzere 10 gündür.

Hastanemizde engelli ve yaşlı hastaların hizmet alma önceliği bulunmakta olup, fiziksel düzenlemeler mevcuttur. Yatan hasta katlarımızda engelli kişilerin kullanımına yönelik hasta odalarımız, hastane genelinde tuvaletleriniz bulunmaktadır. Asansörlerimizde görme engellilerin okuyabileceği numaralandırma mevcuttur. Ayrıca hasta karşılama ve yönlendirme çalışanları, engelli ve yaşlı hastalara eşlik ederek hizmet almalarını kolaylaştırmaktadır. Otoparkta engelli kişilere ayrılmış park alanları mevcuttur.

Hastanemizde hasta ve yakınlarının kullanabilmesi için kablosuz internet sistemimiz bulunmaktadır. Danışmada bulunan hosteslerimizden bilgi alabilirsiniz.

Kafeteryamız; Hafta içi 08.00-23.00, Hafta sonu ise 09.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Hasta ve hasta yakınlarımız için düzenlenen ibadethanemiz -1.katta bulunmaktadır.

Hastanemizde Hasta Hakları ve Kuralları uygulanması yapılmaktır. Hasta Hakları ve Kurallarını hasta içerisinde bulunan bilgilendirme panolarından öğrenebilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için istek, görüş ve önerileriniz bizim için önemlidir. Hasta iletişim birim sorumlumuz isteklerinizin en kısa sürede karşılanmasını sağlayacaktır

İstek, Öneri ve görüşlerinizi;

Hastanemiz Giriş katında bulunan Hasta İletişim / Sosyal Hizmetler birimi sorumlumuzla birebir görüşerek,

-info@corluvatan.com mail adresinden,
-Web adresimizdeki iletişim bölümünden,
-Cep telefonunuza gelen kısa anketten,
-Hastanemiz içerisinde bulunan anketlerimiz ile bildirebilir veya
-SABİM (Tel No:184 ),BİMER (Tel No: 150) telefon hatlarına iletebilirsiniz.

YATAN HASTA BİLGİLENDİRME

Amacımız; sizlere en yüksek standarttaki sağlık hizmetini uzman ellerde ve son teknolojik imkanlarla sunmak, tedavi süresince rahat etmenizi yatışınızdan taburculuk sürecinize kadar gerekli olabilecek bilgileri paylaşmak ve süreç hakkında kolaylık sağlamaktır

HASTA YATAĞI KULLANIMI

Hasta yatağınız sizin konforunuz ve sağlığını için dizayn edilmiştir. Yatak kenarlarında bulunan butonlar; fazla efor sarfetmeden rahat hareket etmenizi sağlar. Kullanım ile ilgili detayları hasta danışmanızdan veya kat hemşirnizden öğrenebilirsiniz.

REFAKATÇİ YATAĞI KULLANIMI

Yatış sürecinizde; yanınızda 1 refakatçi bulundurmaya özen gösteriniz . Odanızda bulunan refakatçi yatağının kurulumu ile ilgili kat personelimizden yardım alabilirsiniz.

HEMŞİRE ÇAĞRI SİSTEMİ

Hemşirelerimize ulaşmayı kolaylaştırmak için odanızda iki ayrı çağrı sistemi bulunur. Bir tanesi yatağınızın başucunda diğeri ise lavaboda bulunan hemşire çağrı zili dir. Kullanmanız durumunda hemşire bankosundaki panele uyarı sesi gider. Uyarı sesini duyan hemşireniz en kısa sürede yanınıza gelecektir. Hemşire çağrı zilini her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde tutun ve yardıma ihtiyacınız olduğunda kullanın.

TELEVİZYON KULLANIMI

Odanızda bulunan televizyonda; hastane tanıtım kanalı, ameliyathane hasta takip kanalı, ulusal ve uluslararası kanallar yer almaktadır.

Televizyonunuzun kullanımı ile ilgili kat sekreterinden yardım alabilirsiniz. Diğer hastaların sağlığı ve huzuru açısından televizyonunuzun sesini; rahatsızlık vermeyecek seviyede tutmaya özen göstermenizi rica ederiz.

WİFİ KULLANIMI

Hastanemiz İnternet ağına üye olarak Wİ-Fİ hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Oda girişinde duvara monte edilmiş olan klima kumandasından oda sıcaklığını ve klima çalışma hızını ayarlayabilirsiniz.

Hastanemizde hasta güvenliği için; tüm pencereler kapalı tutulmaktadır. Lütfen açılmasını talep etmeyiniz .

Merkezi havalandırma siste mi hava sirkülasyonunun sağlanmasında yeterli olacaktır.

HASTA BAKIMI VE HASTA GÜVENLİĞİ

HEMŞİRELİK HİZMETLERİ

Hemşirelik Hizmetleri Bölümü olarak, yatan/ayaktan hizmet verdiğimiz hastaların ve yakınlarının sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını kanıta dayalı risk değerlendirme ölçekleriyle kapsamlı olarak değerlendirerek belirliyoruz. Hemşirelik tanılama süreci kapsamında belirlediğimiz bu ihtiyaçlar doğrultusunda, bütüncül bir yaklaşımla hasta odaklı kişiselleştirilmiş ve şefkatli hemşirelik bakımı uygulamaktayız.

HEKİM VİZİTLERİ

Hastanemizde kaldığınız süre içerisinde hekiminiz sabah ve akşam olmak üzere iki defa vizit yapacaktır. İstediğiniz takdirde hemşirenize bilgi vererek hekiminizle görüşme talep edebilirsiniz.

HASTA GÜVENLİĞİ

 • Hasta Güvenliği Uygulamalarımız tüm hastalar, ziyaretçiler ve çalışanlarımız için sürekli olarak güvenliğin artırılmasına odaklanmıştır .Amacımız, hasta / hasta yakını ve çalışanlarımızı fiziki ve psikolojik olarak etkileyecek olumlu bir ortam yaratarak güvenliği sağlamaktır.
 • Güvenliğiniz Önceliğimizdir!
 • Siz de sağlık ekibimizin bir üyesisiniz. Güvenliğiniz için katılımınız son derece önemli. Bu nedenle;
 • Bakımınızı sağlayan çalışanlarımıza bakım ve tedaviniz hakkında sorular sorun,
 • Size anlatılanları dikkatle dinleyin ve notalın. Aile üyelerinizden birini veya bir arkadaşınızı beraberinizde getirin,
 • Endişeleriniz, ihtiyaçlarınız ve öncelikleriniz hakkında bakım veren çalışanlarımızla konuşun,
 • Sorularınız ve kaygılarınız hakkında her zaman sağlık çalışanlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.

KİMLİK DOĞRULAMA

Sağlık çalışanlarımız, doğru kişiye bakım verdiklerinden emin olmak ve sizin güvenliğiniz için kimlik doğrulama yaparlar. Hastanede kaldığınız süre içerisinde size verilen kimlik bilekliğinizi takın, bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Bu bileklik sizin güvenliğiniz için hayati önem taşıyor. Bu nedenle kimlik bilekliğinizi taburcu olana kadar çıkarmayın, yıpranması ve çıkması durumunda hemşirenizden yenisini isteyin.

İLAÇ GÜVENLİĞİ

Hastanemizde kaldığınız süre boyunca tedavinizin doğru ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için;

 • Kullandığınız bütün ilaçları, vitaminler ve bitkisel ilaçlar dahil, hekim/ hemşirenize bildirin ve bilgimiz dışında hiçbir ilaç kullanmayın,
 • Tedaviniz süresince yanınızda ilaç bulunması ve bu ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması tedavinizi risk altına alabilir. Bu ilaçlarla benzer etkide başka bir ilaç size yazılmış ise, fazla doz ilaç kullanıyor olabilirsiniz,
 • İlaçlarla ilgili yaşadığınız yan etkileri doktorunuza bildirin,
 • Hemşirenizden hangi ilacın ne amaçla verildiğini ve saat kaçta alınacağını öğrenin.

 

DÜŞMELERİN ÖNLENMESİ

Hastanede tedaviniz süresince düşme riskiniz günlük yaşamınızdakinden daha yüksek olabilir. Aldığınız ilaçlar, uygulanan girişimler, hastalığınız ve bakım çevresi riski artıran temel nedenlerdir.

Bakımınızdan sorumlu çalışanlarımız düşme riskinizin olduğunu düşünüyorsa, sizi bilgilendirecek ve düşmenizi önlemek için güvenlik önlemlerini alacaklardır.

Yatak başında ve banyonuzda/tuvalette çağrı zili bulunur. Hemşireniz size bunların kullanımlarını gösterecektir. Çağrı zillerini her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde tutun ve yardıma ihtiyacınız olduğunda kullanın.

ENFEKSİYONLARIN ÖNLENMESİ

Çalışanlarımız hastanede kaldığınız süre içinde enfeksiyon gelişme riskini azaltmak için gerekli önlemleri alırlar.

El yıkamak en önemlilerinden biridir.

Ellerinizi su ve sabunla yıkayabilir veya odanızdaki alkol bazlı antiseptik solüsyonları kullanabilirsiniz.

Size bakım veren kişinin ellerini size temas etmeden önce yıkayıp yıkamadığından emin değilseniz, sormanızda hiçbir sakınca yoktur,

Aile üyelerinize, arkadaşlarınıza ve size bakım veren kişilere ellerini yıkamalarını hatırlatın.

GENEL YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ REHBERİ

Değerli Hasta Yakınları; Hastalarınız bizim için de çok değerlidir. Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastaların, her birinin özel bakıma ve korumaya ihtiyaçları vardır. Hastaların sağlığını bozacak bir faktörün oluşmaması için bizlerle işbirliği içinde olmanızı ister ve almış olduğumuz önlemlere titizlikle uymanızı bekleriz.

Genel Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören hastaların ziyareti her gün 11:00-12:00 saatleri arasındadır. Ziyaret saatlerini, yoğun bakım sorumlu hekimi yoğun bakım şartlarına göre değiştirebilir.

Hastanemizde; Genel Yoğun bakım üniteleri -1 ve -2.katlarda bulunmaktadır. Hastanızın hangi Yoğun Bakım ünitesinde kaldığını, danışmadan öğrenebilirsiniz.

Yoğun Bakımda yatan hastaların özel durumlarından dolayı; yoğun bakım hekiminin izniyle hastane yönetimi tarafından belirlenmiş saatlerde, Hastanın sadece birinci derece yakınlarının (anne, baba, eş, kardeş) hastayı ziyaret etmesine izin verilmekte ve çocuk ziyaretçi alınmamaktadır.

Hasta yakınlarının bilgilendirilmesi; Yoğun bakım sorumlu hekimi tarafından -2.katta bulunan hasta bilgilendirme odasında her gün 11.00-12.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Hastanın hukuki yakını olmayan kişilere hasta mahremiyeti açısından bilgi verilmemektedir.

Bilgilendirmeden sonra, hastanın sadece bir yakını hasta yanına alınmaktadır. Hastanın diğer yakınlarına ise Bilgilendirme odasında bulunan kameradan gösterim yapılmaktadır.

Pazar günleri ve resmi-idari tatillerde ise hastanın sadece bir yakını hasta yanına alınmaktadır. Kamera gösterimi yapılmamaktadır.

Hastanın yanına girdiğinizde; LÜTFEN girişte bulunan koruyucu önlüğü giyip, maske, galoş ve bonenizi takınız. El antiseptiğini ellerinize uygulayınız.

Hastanızı yoğun bakımda hemşire gözetiminde 5 dakika ziyaret edebilirsiniz. Ancak acil durumlarda yoğun bakımdan daha erken çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Hastanın ihtiyaçlarıyla ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşiresi ve hastanın hemşiresinden, tıbbi durumuyla ilgili bilgileri ise; hastanın hekiminden alabilirsiniz.

Hasta yakınlarının sürekli hastanede beklemelerine gerek yoktur. İhtiyaç halinde veya Acil durumlarda telefon ile hasta yakınlarına ulaşılacaktır.

Hasta ziyareti öncesi ve bitiminde yoğun bakım girişinde beklemeyiniz,

Hastanızın sağlığı açısından; Ziyaret esnasında duygusal durumunuzu yansıtacak (ağlama, bağırma vs.) davranışlarda bulunmayınız, Yüksek sesle konuşmayınız, Hastanın bilinci açık ise cep telefonu ile görüştürmeyiniz, Telefonla hastanızın ve yoğun bakımın görüntülerini almayınız, hastanıza dokunmayınız ve hasta yataklarına oturmayınız.

Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkayınız, giymiş olduğunuz koruyucu ekipmanları çıkarıp, çıkıştaki çöp kovasına atınız ve el antiseptiği kullanarak ellerinizi temizleyiniz.

Genel Yoğun Bakım Ünitesine hiçbir şekilde yiyecek ve içecek vb. alınmamaktadır.

Hastanızın ve sizlerin sağlığını düşünerek aldığımız bu tedbirler konusunda bizimle işbirliği yaptığınız için teşekkür ederiz.

OTELCİLİK HİZMETLERİMİZ

ODA TEMİZLİĞİ

Hastanemizin tüm odaları yüksek hijyen şartlarına ve konfor düzeyine sahiptir. Hastane temizli k standartları ve enfeksiyonların önlenmesi kuralları doğrultusunda odanız siz gelmeden önce temizlenmektedir.

Hastanede kaldığınız süre boyunca odanız; her gün sabah ve akşam saatlerinde destek personelimiz tarafından temizlenecektir. Ekstra temizlik taleplerinizi hemşirenize iletebilirsiniz. Ayrıca; hasta ve refakatçinizin yatak çarşafları her gün düzenli olarak değiştirilecektir.

Kişisel temizliğiniz için; banyoda tek kullanımlık şampuan, duş jeli bulunmaktadır. Saç kurutma makinesini ve havlunuzu hemşirenizden temin edebilirsiniz.

Odanızın yer döşemesi mikroorganizmaları barındırmayan özelliklere sahip malzemeden yapılmıştır.

   YEMEK HİZMETLERİMİZ

Hastalarımızın diyetleri doktorlarımız ve diyetisyenlerimiz tarafından belirlenen menüler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Birden fazla refakatçiniz olduğu takdirde ek yemek talebinizi katta bulunan sorumlu hemşirelerimize bildirebilirsiniz.

Enfeksiyon riski sebebiyle dışarıdan yemel< getirilmemesini önemle rica ederiz.

Yatan Hastalarımız ve Refakatçiler İçin Yemek Servis Saatlerimiz;

Sabah Kahvaltı06.00 07.00
Öğlen Yemeği11.30 – 13.00
Akşam Yemeği17.00- 18.30

 

Ara Öğün Yemek Servis Saatlerimiz;

Sabah09.00- 10.00
İkindi14.00- 15.00
Gece21.00 22.00

 

KAFETERYA HİZMETLERİMİZ

Kafeteryamız Hafta İçi ve Cumartesi 08.23.00 Pazar Günü ise 09.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Kafeterya’dan sipariş vermek için Dahili 1031 nolu telefonu arayabilirsiniz.Pazar günü ve Hafta içi akşam 18.00’dan sonra katlara servis yapılmamaktadır.Kafeteryamızın hizmet vermediği saatler dışında ihtiyaçlarınız için ;Acil Servisimizin giriş kısmında bulunan otomatlarımızı kullanabilirsiniz.Hastanemizin arka bahçesinde kafe bahçemiz bulunmaktadır.Kafe Bahçemiz

09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İBADETHANE

Hastanemizde tüm din ve inanç mensuplarının kullanımına uygun şekilde hazırlanmış -1.

katta ibadethane bulunmaktadır.

GÜVENLİK VE OTOPARK HİZMETLERİ

Hastanemizin güvenlik hizmetleri,sizin rahatınız ve huzurunuzu sağlamak amacıyla 24 saat hizmet vermektedir.

Hastanemiz genelinde güvenlik kameraları bulunmakta olup,24 saat kontrol edilmektedir.

Kıymetli eşyalarınızın kaybolmasından hastanemiz sorumlu değildir.

TABURCULUK İŞLEMLERİ

Taburcu olma zamanınız doktorunuz tarafından belirlenecektir .Doktorunuzla yapacağınız görüşmede;bakımınızın devamı için yapmanız gerekenler, kontrol zamanınız, kullanacağız ilaçlar, fizik tedavi ve diğer rehabilitasyon ihtiyaçlarınızla beslenme  konularında  da  bilgi  alabilirsiniz. Taburcu  olurken  yanınızda  yardımcı  olacak 1 yakınınızın  bulunması size kolaylık sağlayacaktır.

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ REHBERİ
 • Yenidoğan Yoğun Bakımı’nda yatan hastaların özel durumlarından dolayı; sadece ANNE ve BABASININ hastayı ziyaret etmesine izin verilmekte ve çocuk ziyaretçi alınmamaktadır.
 • Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde ziyaret her gün; 13:00-14:00 ve 20:00-21:00 saatleri arasında yapılmaktadır.
 • Hastanızı yoğun bakımda hemşire gözetiminde 5-10 dakika ziyaret edebilirsiniz. Ancak acil durumlarda yoğun bakımdan erken çıkmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin ziyaret için uygun olmadığı zamanlarda ziyaret saatleri değişiklik gösterebilir.
 • Yenidoğan Yoğun Bakımda takip edilmekte olan tüm hastalar hakkında anne ve babalarına sorumlu hekimi tarafından, yoğun bakım bekleme alanında ya da doktor odasında her gün 13:00-14:00 saatleri arasında ve gerektikçe bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Hastanın ihtiyaçlarıyla ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşiresi veya hastanın hemşiresinden, tıbbi durumuyla ilgili bilgileri ise hastanın hekiminden alabilirsiniz.
 • Ateş, burun akıntısı, öksürük, ishal, kusma ve enfeksiyöz dermatiti olan kişilerin hastayı ziyaret etmesine izin verilmemektedir.
 • Hasta yakınlarının hastanede beklemelerine gerek yoktur. İhtiyaç halinde veya acil durumlarda telefon ile hasta yakınlarına ulaşılacaktır.
 • Hastanızın yanına personel eşliğinde alınacaksınız. İçeri girdiğinizde lütfen girişte bulunan koruyucu önlüğü giyip, maske ve bonenizi takınız. Ayakkabılarınızı çıkartıp steril alan terliklerinden birini giyiniz. Ellerinizi yıkayınız veya el antiseptiğini ellerinize uygulayınız.
 • İçeriye girerken cep telefonlarınızı sessize alınız. Bebeğinizin fotoğrafını yalnızca flash kapalı iken çekmenize izin verilir. Ancak yoğun bakım ünitesinden genel görüntü alınmasına izin verilmemektedir.

Enfeksiyon riski açısından kuvözlere dokunmayınız. Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmayınız.

REFAKATÇİNİZ İÇİN BİLGİLER
 • Hastanemizde bulunduğunuz süre içerisinde sessiz ve rahat bir ortam sağlamak adına hastane kurallarımıza uymanız beklenir.
 • Refakatçilerin kendilerine tanımlanmış olan refakat kartlarını, refakat ettikleri süre boyunca takmaları gerekmektedir.
 • Hastane içerisinde sigara içilmesi yasaktır.
 • Hasta yanında yalnızca bir refakatçi kalmasına izin verilmektedir.
 • Hastamızın güvenliği için refakatçilerin klinik hemşiresi ve hekim tarafından verilen direktiflere uyması gerekmektedir
 • Refakatçiler için odalarımızdaki kanepeler yatak şeklini alabilmektedir.
 • Refakatçi ve hastalarımızın konforu, güvenliği için odalarımızdaki ekipmanların kullanımı ve hastanemiz kuralları ile ilgili genel bilgiler ‘’konaklama rehberin’’ de yer almaktadır.
 • Hastanemizde, Merkezi Soğutma ve Isıtma Sistemi mevcuttur. Oda içerisinde bulunan termostat üzerinden derece ayarlaması yapabilirsiniz.
 • Banyoyu kullanmak istediğinizde, havlu ve saç kurutma makinesini bulunduğunuz kattaki hemşireden temin edebilirsiniz.
 • Öneri, teşekkür ve şikâyetlerinizi Hasta Hakları Birimi’miz, odalarımızda bulunan memnuniyet değerlendirme anketleri ve web sitemiz aracıylabizlere iletebilirsiniz.
ZİYARETÇİLERİNİZ İÇİN BİLGİLER

Ziyaret saatleri;

 • Klinikler için; 09:00 / 23:00
 • Yetişkin Yoğun Bakım Üniteleri için; 11:00 / 12:00 bilgi ve ziyaret saatidir. Yoğun Bakım İşleyişine göre saatte değişiklik yâda iptal yapılabilir. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi için; Günde 2 defa 13:00/14:00 ve 20:00 / 21:00 saatleri arasında kimlik kontrolü yapılarak sadece anne baba ziyareti yapılmaktadır.

Hastanın Sağlığıyla İlgili Kimlere Bilgi Verilir?

 • Hasta erişkin ve şuuru açık ise; kendisine veya önerdiği birinci derece yakınına bilgi verilir.
 • Hastanın şuuru kapalı ise; birinci derece yakınına bilgi verilir.
 • Hasta çocuk ise ebeveynine bilgi verilir.
 • Üçüncü şahıslara hasta ile ilgili bilgi verilmez.

Hangi Hastalar Ziyaret Edilmemelidir?

 • Yoğun bakımda yatan hastalar
 • Bulaşıcı hastalığı olan hastalar
 • Bağışıklık sistemi bozuk hastalar (kanser tedavisi alan, organ nakli yapılmış, steroid tedavisi alan hastalar)
 • Doktorunun ziyarette sakınca gördüğü hastalar (Bu hastalar için hasta doktorundan uygun zamanlarda bilgi alınır)

Kimler Hasta Ziyaretine Gitmemelidir?

 • 12 yaş altı çocuklar,
 • Ateş, öksürük vb. şikayeti olanlar ve bulaşıcı enfeksiyonu olan kişiler,
 • Herhangi bir kronik hastalığı olanlar,
 • Bağışıklık sistemi bozuk olanlar.

Hasta Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Hasta ziyareti ziyaret saatlerinde yapılmalıdır.
 • Ziyaret saati kısa tutulmalıdır. Hasta ziyareti mümkün olduğunda 10 dakika ile sınırlandırılmalıdır.
 • Her hasta başında ikiden fazla ziyaretçi olmamalıdır.
 • Ziyaret esnasında; hasta yataklarına oturulmamalıdır.
 • Hasta Odasında Hasta İzolasyon Bilgisi figürlerini gördüğünüz hastalarda ziyaret öncesi mutlaka hastanızın hemşiresine danışmalısınız. Bu hastalarda ziyaret kısıtlaması veya ziyaret öncesi alınması gereken bir takım önlemler gerekebilmektedir.
 • Hasta başında ve hastane ortamında herhangi bir yere dokunulmamalıdır. Serum seti, oksijen manometresi gibi hasta ile ilgili tedavi malzemelerine dokunulmamalı/oynanmamalıdır. Herhangi bir yere dokunan ziyaretçiler ellerini hemen el antiseptiği veya sabun ile yıkamalıdır.
 • Hasta başında yüksek sesle konuşulmamalıdır.
 • Ziyaret esnasında diğer hastalar rahatsız edilmemelidir.
 • Hasta mahremiyetine saygı gösterilmelidir.
 • Yangın çıkış kapıları ile merdiven boşluklarının hasta, refakatçi ve ziyaretçiler tarafından amacı dışında kullanılması yasaktır.
 • Hastanenin hiçbir birimine alkollü olarak girilemez ve hastane içerisinde alkol içilemez. Alkollü olduğu anlaşılan şahıslar Güvenlik Birimine bildirilir.
 • Ziyaret saati dışında, gereksiz ve ısrarlı ziyaret taleplerinde bulunulmamalıdır.
 • Hastanemiz yoğun bakım ünitelerinin ziyaret saatleri ve kuralları, yoğun bakım ünitesine göre farklılık arz etmektedir. Bu bilgiler, ilgili yoğun bakım ünitelerinin girişinde hasta yakınlarının bilgisine sunulmuştur.

ZİYARET KISITLAMASI BULUNAN HASTALAR

Hastanın kendi isteği ya da tıbbi durumundan kaynaklanan nedenlerle, ziyaret uygulamasının yapılmayacağı hastalarda, hasta odasına “Ziyaret Yasaktır” Yazısı asılmaktadır. Bu durum hasta ziyaretçilerinin anlayışı için uygun bir şekilde açıklanmalıdır.

Sevdiklerinizin yanınızda olması iyileşme sürecini hızlandırır ve hastalık sürecinde daha rahat bir dönem geçirmenizi sağlar, ziyaretçilerinizin sizinle zaman geçirmesi bizim için önemlidir.

Bununla birlikte;

 • Sağlığınız açısından ziyaretçilerinizin hasta yatağınıza oturmamalarını,
 • Operasyonunuz sona erdiğinde doktorunuzun bilgi vermek için odanıza geleceğini,
 • Sağlığınız açısından odanıza aynı anda iki kişiden fazla ziyaretçi kabul etmemenizi,
 • Odanıza dışarıdan uygun olmayan yiyecek ve içecek getirilmemesini,
 • Ziyaret süresini her ziyaret için 5 dakika ile sınırlandırmanızı,
 • Hastanede bulunduğunuz sürede sessiz bir ortam sağlamak adına yakınlarınızı hastanemiz kuralları doğrultusunda yönlendirmenizi,
 • Doktorunuz tarafından sağlığınız için ziyaret ve/veya refakatçi uygulanması yasaklanmışsa bu kurala uymanızı,
 • Hasta odalarında sigara içilmemesini,
 • Sağlığınız ve diğer hast alar ın sağlığı düşünülerek sadece bir refakatçiye izin verilmektedir.
 • Ziyaretçi saatleri her gün 09:00-23:00 arasındadır. Ziyaret konusundaki istisnai (yoğun bakım) durumlarda, lütfen doktor/hemşirelerinizle iletişime geçiniz. Bazı bölümlerde ziyaret saatleri farklılık gösterebilir.

Bu durumda danışmadan size bilgi verilecektir. (Dahili1020)

HİZMET SAATLERİMİZ

Çorlu Vatan Hastanesi, randevu sistemi ile hafta içi her gün saat 09.00 – 18.00 arası, cumartesi günleri saat 14.00 e kadar poliklinik hizmeti vermektedir.

Acil servisimiz ise her türlü sağlık ihtiyacınıza zamanında cevap vermek amacıyla, acil tıp uzmanları ve nöbetçi doktor kadrosu ile 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

YATIŞ İÇİN YANINIZDA NELER GETİRMELİSİNİZ?

Amacımız; odanızı tanımanızı, yerleşmenizi ve en kısa sürede rahat etmenizi sağlamaktır. Hastanemize geldiğiniz gün, hasta yatış danışmanımız tarafından karşılanacaksınız.

Hastanemize gelirken yanınızda;

Kimlik veya sürücü belgesi;
Doktorunuz talep etti ise, tıbbi kayıtlar, röntgenler veya daha önceki tetkik sonuçları, kullandığınız tüm tıbbi-bitkisel ilaçlar listesini yanınızda bulundurduğunuzdan emin olunuz.

ODANIZ

Hasta kabul bölümümüzde yatış işlemleriniz tamamlandıktan sonra odanız ile ilgili tanıtım danışmanımız / hemşireniz tarafından yapılarak odanıza yerleştirileceksiniz.

Odalarınızda enfeksiyon kontrolü ve güvenliğiniz açısından yiyecek bulundurmamanızı rica ediyoruz. Eğer özel bir diyetiniz yoksa kafeteryamızdan odanıza sipariş verebilirsiniz. (Dâhili Tel: 1031)

TELEFON

Odanızda size özel bir telefon bulunmaktadır. Dışarıdan size ulaşmak isteyenler, bu numarayı arayarak sizinle direkt görüşebilirler. Odanıza ait telefon numarası telefonunuz üzerinde yazılı olarak bulunmaktadır.

Santrale ulaşmak için “0”ı tuşlayınız.

İNTERNET

Hastanemizde kablosuz Wi-Fi İnternet Bağlantısı bulunmaktadır.

ÇAĞRI MERKEZİ / İNTERNET RANDEVU SİSTEMİ

24 saat kesintisiz olarak çalışan 0 282 673 7373 numaralı çağrı merkezimizi arayarak muayene veya kontrol randevusu alabilir ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

www.corluvatan.com internet adresimizden çevrimiçi randevu ve bolümler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

TELEVİZYON

Televizyonunuzun kullanımı ile ilgili kat danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Diğer hastaların sağlığı ve huzuru açısından televizyonunuzun sesini; rahatsızlık vermeyecek seviyede tutmaya özen göstermenizi rica ederiz.

Hastanenin bölümleri ve çeşitli hastalıkların tedavileri konusunda bilgi alabileceğiniz kapalı devre yayınımız Kanal 1’de bulunmaktadır.

SESSİZLİK

Hastane içinde sessiz bir ortam yaratmak için göstereceğiniz azami dikkat hastalarımızın iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Cep telefonlarının neden olacağı gürültü kirliliği ve hastanedeki tıbbi cihazlara yapabileceği olumsuz etkiler düşünülerek, hastane içerisinde cep telefonlarınızı sessiz veya kapalı konumda tutmanızı rica ederiz.

HAVALANDIRMA

Hastanemizde oda içi ısıtma ve soğutma işlemi, merkezi bilgisayar sistemiyle gerçekleştirmektedir. Havalandırma sistemimiz sayesinde, oda pencereleri açılmadan da içerideki hava temizlenebilmektedir. Diğer yandan her oda sizin istediğiniz oda ısısına göre ayarlanabilme özelliğine sahiptir, istediğiniz doğrultusunda ayar düğmesi kullanılarak oda ısısını değiştirebilirsiniz. Isı değişimi, sistem gereği 20 dakika içinde gerçekleşebilmektedir. Odadaki ayar düğmelerini kullanmak için Kat Hasta Danışmanlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.

TEKNİK SERVİS

Odanızda bulunan her türlü donanım (TV, koltuk, dolap, yatak, vb.) ile ilgili ortaya çıkabilecek arızalar için teknik servisimiz mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Teknik servis hizmetleri için hemşirenize başvurabilirsiniz.

HASTA İLİŞKİLERİ SORUMLUSU

Hasta ilişkileri sorumlusu, sizlerin hastane imkânlarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için hizmet vermektedir. Görüş ve önerileriniz bizler için önemlidir. Hasta ilişkileri sorumlumuz görüş ve önerilerinizin en kısa sürede karşılanmasını sağlayacaktır. Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. (Dâhili Tel: 2029 – 2019)

HEKİM VİZİTLERİ

Hastanemizde kaldığınız süre içerisinde hekiminiz sabah ve akşam olmak üzere günde iki oda ziyareti yapacaktır.

HEMŞİRELİK HİZMETLERİ

Hemşirelik hizmetleri ile ilgili herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğu takdirde kat servis hemşireniz ile iletişim kurunuz.
2.Kat Sorumlu Hemşire: 2042
3.Kat Sorumlu Hemşire: 2043

HEMŞİRE ÇAĞRI SİSTEMİ

İhtiyacınız olan her durumda hemşirelerimiz yanınızda olacaktır. Yatak başucunuzda ve banyolarınızda bulunan “hemşire çağrı sistemi” hemşirelerimizin en kısa sürede size ulaşmasını sağlamaktır. Taburcu olma sürecinde hemşireniz sizi evde yapılması gereken sağlık bakımı konusunda bilgilendirecektir. Bu nedenle lütfen sizi takip eden hemşirenizin bilgisi dışında odanızdan ayrılmayınız.

KAT/TEMİZLİK HİZMETLERİ

Kat hizmetlilerimiz, düzenli olarak her gün odanızın ve çevresinin temizliğini sağlayacaktır.

YEMEK

Kahvaltı ve yemek servislerimiz diyetisyen kontrolünde, yemek servisi elemanları tarafından gerçekleştirilmektedir.
Yemek Saatleri:
Sabah Kahvaltısı: 06.30 – 07.30
Öğlen Yemeği: 12.00 – 13.00
Akşam Yemeği: 17.00 – 18.00

Hastanemizde dışarıdan gıda maddesi getirilmemesini rica ederiz, lütfen sağlığınızı korumak için ziyaretlerde dışarıdan yiyecek içecek kabul etmemeye dikkat ediniz.

KAFETERYA

Kafeteryamız ve oda servisimiz ile hizmetinizdeyiz.(Dâhili Tel: 1031)

SİGARA

Hastanemizde sigara içilmesi kanunlarca yasaklanmıştır.

İBADETHANE

Tüm dini, duygusal ve kültürel değerlerinizi karşılamaya özen gösteriyoruz. İbadethanemiz -1.katta yer almaktadır.

ÖDEMELER

Hasta danışmanlarımız hastanemizde alacağınız hizmetlerin bedeli hakkında bilgi sahibidir, lütfen hizmet almadan önce ödeyeceğiniz tutar ve kapsamını anladığınızdan emin olunuz. Uzun süreli yatışlardaki tedavi giderleriniz için taburcu faturanızdan düşülmek üzere avans talep edilebilir. (Dâhili Tel: 2050-1053)

REFAKAT

Hastanemizde, sağlığınız ve diğer hastaların sağlığı düşünülerek sadece 1 refakatçiye izin verilmektedir. 23.00 itibariyle odanızdaki ziyaretçiniz refakatçi olarak kabul edilmektedir. Size Eşlik edecek yakınınız için, refakatçi menümüz bulunmaktadır.

ZİYARET SAATLERİ

Ziyaret kabulü pandemi dolayısıyla yasaktır. Ziyaret konusundaki istisnai (yoğun bakım) durumlarda, lütfen doktor/hemşirelerinizle iletişime geçiniz. Bazı bölümlerde ziyaret saatleri farklılık gösterebilir. Bu tür bir durumda danışmanınız size bilgi verecektir. ( Dâhili Tel: 1020)

SAĞLIĞINIZ VE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Bizim için güvenliğiniz, sağlığınız kadar önemlidir. Kendi tedavi planınızı bilmeniz ve tedavinize katılmanız, daha hızlı güvenli olarak hastanemizden ayrılmanızı sağlayacaktır.

İLAÇLARINIZ

Kullandığınız ve yatışta yanınızda getirdiğiniz her türlü ilaç konusunda doktorunuz ve hemşirenizi bilgilendiriniz ve kendilerine ilaçlarınızı teslim diniz Güvenliğiniz açısından kullandığınız ilaçlarınızın doktor ve eczacı tarafından onaylanması gerekmektedir.

Bu ilaçlar; Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar (Aspirin veya öksürük şurupları gibi), vitaminler ve bitkisel ürünleri kapsamaktadır.

Bildiğiniz bir alerjik reaksiyonunuz (gıda ve/veya ilaç) var ise, doktorunuza veya hemşirenize mutlaka bildiriniz. Hangi ilaçları neden aldığınızı bilmeniz çok önemlidir bu sebeple lütfen hastanemizde misafir olduğunuz süre boyunca kullandığınız ilaçları takip ediniz.

TEDAVİ VE BAKIM PLANINA KATILIMINIZ

Kendi tedavi planınıza katılımınız, neyin neden yapıldığını bilmeniz açısından çok önemlidir. Bu sebeple;

 • Hemşire ve doktorunuz ile tedavi & bakım planınızı konuşunuz,
 • Tedavinizi anladığınızda emin olunuz, anlamadığınızı sorma konusunda çekinmeyiniz.
 • Eğer ameliyat olacaksanız doktorunuzdan operasyon ile ilgili bilgi alınız.
 • Eğer ağrınız varsa hemşire ve doktorunuz ile görüşünüz.
EL YIKAMA VE ENFEKSİYONLARDAN KORUNMA

Ellerin uygun bir şekilde yıkanması enfeksiyonların önlenmesinde en önemli uygulamadır. Bu nedenle hastanemizde tüm hasta bakım alanlarında ve hasta odalarında herkesin el yıkayabilmesi için el yıkama ünitesi bulunmaktadır.

Ellerinizi;

 • Tuvaleti kullanmadan önce ve sonra,
 • Kirli eşyalara dokunduktan sonra,
 • Yemeklerden önce ve sonra,
 • Pansuman bölgesinde dokunmadan önce ve sonra,
 • Her hasta odasına giriş ve çıkışınızda, 15 saniye süre ile su ve sabunla yıkayınız.
 • Sağlık ekibi size herhangi bir işlem yapmadan önce ellerini yıkamakla yükümlüdür. Gerekirse hatırlatmaktan çekinmeyiniz.
 • Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde tedavi amacıyla sonda, iğne, tüp, pansuman varsa temiz ve kuru kalmasını sağlayınız. Bu bölgede kızarıklık, ağrı, akıntı, pansumanda ıslanma ve bozulma olduğunda mutlaka hemşirenize / doktorunuza bilgi veriniz.
 • Enfeksiyonun çeşidine göre hastaneden yatan diğer hastaları ve personeli korumak için maske, eldiven, önlük kullanımı hatta ziyaretçi kısıtlaması gerekebilir. Bu gibi durumlarda doktor ve hemşireniz alınacak önlemler hakkında sizi bilgilendirecektir.
KAYIP VE/VEYA BULUNAN EŞYA

Hastanemiz güvenlik elemanları ana giriş/çıkış ve acil giriş/çıkış kapılarında bulunmaktadır. Kayıp ve/veya bulunan eşya durumunda lütfen güvenlik ile iletişime geçiniz.

GÜVENLİK

Hastanemizin güvenlik hizmetleri, sizin rahatınız ve huzurunuzu sağlamak amacıyla 24 saat hizmet vermektedir. Hastanemiz genelinde belirlenen nöbet noktalarında bulunan güvenlik görevlilerimiz, yabancıların hasta katlarına çıkmasını engellemek, hasta ziyaret saatlerine uyulmasını sağlamak, hastane içinde gereksiz taşkınlık yapılmasını engellemek, hastaların ve çalışan personelin huzur içinde hastanede bulunmalarını sağlamak üzere görevlendirilmişlerdir. (Dâhili Tel: 2027)

OTOPARK HİZMETLERİ

Hastanemizde misafir olduğunuz sürece siz, aileniz veya refakatçiniz, hastanemiz otoparkından ücretsiz olarak yaralanabilecektir. Hasta indirme/bindirme amaçlı olarak ana giriş ve acil servis kapıları önünde kısa süreli park yapabilirsiniz.

AMBULANS

Ambulansımıza (0282) 653 51 51 nolu telefonumuzdan 24 saat ulaşabilirsiniz. Taburcu olurken ambulans hizmetinden yaralanmak isterseniz, hemşirenize ve taburcu işlemlerinizi yürüten personele başvurabilirsiniz.

ACİL DURUM PLANI

Hastanemizin her iki kanadında acil çıkış merdivenleri mevcuttur. Koridorda yön tabelaları ile acil çıkışlar gösterilmektedir.

HİZMET DEĞERLENDİRME ANKETİ

Öneri, düşünce ve ihtiyaçlarınızı kat koridorlarında bulunan Hizmet Değerlendirme Anketlerini doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Formları, bankolarda bulunan anket kurularımıza atabilir veya Hasta İlişleri Sorumlusuna iletebilirsiniz. (Dâhili Tel: 2029)

İnternet aracılığıyla değerlendirme yapmak için web sitemizde yer alan görüş ve öneriler bölümündeki form aracılığıyla değerlendirmelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Görüşleriniz hastanemizin hizmet kalitesine önemli katkılar sağlayacaktır, doldurduğunuz anketlerin titizlikle değerlendirileceğini belirtir, işbirliğiniz için teşekkür ederiz.