Yetkili ekip arkadaşlarımızdan daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YAPILAN İŞLEMLER

Vidasız dar kanal ameliyatı (mikroteknikle internal dekompresyon), klasik vidalı dar kanal ameliyatı ile kıyaslandığında çok önemli bazı avantajlara sahiptir. Vida kullanılmadan gerçekleştirilen ve mikroteknikle internal dekompresyon adı verilen dar kanal operasyonu, vidalı ameliyata göre daha kısa ameliyat süresine sahip; daha ince, kibar ve emniyetli bir yöntemdir. Vidasız dar kanal ameliyatında, dokular daha iyi korunduğu ve vücuda yabancı cisim konmadığı için hastalar normal günlük yaşantılarına daha kısa sürede dönmektedirler. Vidasız ameliyatta, hastanede yatma süresi de çok kısalmıştır ve ortalama bir gündür. Hastalar, ameliyat oldukları gün yürüyebilmekte ve ertesi gün taburcu olabilmektedir.

Omurilik tümörü, eğer iyi huyluysa, genellikle cerrahi operasyonla dışarı çıkarımı sağlanır. Bu işlem, başarı oranı oldukça yüksek bir cerrahi uygulamadır ve genelde tam iyileşme sağlanması mümkündür. Kötü huylu tümörlerde ise tedavi uygulamaları farklılaşabilir. Öncelikle, omurilik tümörü kötü huyluysa, onun tipinin belirlenmesi esastır. Bu şekilde, tüm tedavi uygulamasının planlamasına başlanabilir. Bunun için tümörden parça alınarak detaylı analizi yapılabilir. Hastanın genel durumunda ciddi anlamda negatif etkiler başlamışsa tedavi işlemleri doğrudan cerrahi uygulamalarla başlayabilir. Omurilik bölgesinde ameliyat gerçekleştirmek demek, mikrocerrahi uygulamalarının kullanılması demektir. Çünkü bu bölgede çok sayıda sinir bulunmaktadır ve en küçük problem bile büyük etkiler yaratabilmektedir. Dolayısıyla, omurilik tümörü ameliyatlarında nöromonitörizasyon yapılır. Bu sistem, olası kötü zararların takibini yaparak öncesinde doktoru yönlendirecek bilgileri sunabilir. Omurilik tümörlerinde cerrahi operasyonda başarı kritiktir, bu sebeple alanında profesyonel operatörlerle çalışılması oldukça önemlidir.

Günümüzde bel fıtığı ameliyatları, mikroskop veya endoskop kullanılarak yapılmaktadır. Bu gelişmiş yöntemler sayesinde cerrahlar, sinirleri ameliyat esnasında zedelemek veya sinirlere zarar vermek gibi ameliyat komplikasyonlarından büyük oranda kaçınmış olurlar. Ameliyatlarda sinir zedelenmeleri, bu yöntemler sayesinde azaldığı için son yıllarda cerrahiye bağlı sorunlar oldukça azalmıştır. Boyun fıtığı teşhisi konan ancak cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalar için ameliyat gerekli olabilir.

Boyun fıtığı ameliyatının amacı, diskin sinire baskı yapan bölümünün çıkarılmasıdır. Bu, diskektomi adı verilen bir işlemle yapılır. Herni olan diskin yerine göre cerrah, omurgaya ulaşmak için boynun ön ya da arka tarafında bir kesi yapar. Ameliyatın boynun önünden mi yoksa enseden mi yapılacağı ile ilgili teknik karar disk, herniasyonunun tam konumu, cerrahın tecrübesi ve tercihleri gibi pek çok faktörle belirlenir. Her iki yaklaşımda da diskin sinire baskı yapan bölümü genelde iyi sonuçlarla çıkarılır. Önden yaklaşımda herni olan disk parçasına ulaşmak için diskin büyük bölümü de çıkarılacağından, genellikle aynı seansta yapılan bir füzyon işlemi de gerekli olur.

Beyin tümöründe birkaç farklı tedavi uygulaması vardır. Tümörün yer aldığı bölge, tümörün boyutu, tipi ve hastanın diğer kişisel özelliklerine göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu tedavi yöntemleri, cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. İyi huylu tümörlerin cerrahi yollarla çıkarılması, günümüzde başarı oranı oldukça yüksek bir operasyondur. Eğer iyi huylu tümörün tamamı cerrahi operasyonla çıkarılırsa, ek bir tedavi uygulamasına gerek kalmadan problem çözülmüş olacaktır. Kötü huylu tümörlerde ise süreç bu kadar hızlı sonuçlanmayabilir. Cerrahi operasyon ardından, kötü huylu tümör tam olarak alınamayabilir ve bu durumda mutlaka radyoterapi veya kemoterapi uygulamalarına başvurulmaktadır.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

null

Op. Dr. Abdullah TEMİZKAN

Beyin ve Sinir Cerrahı

Abdullah Temizkan, 1981 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1989 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Nöroşirurji Uzmanlığını tamamlamıştır. Ülke çapında farklı bölgelerde 6 hastanede çalışmış olup, 2016 yılından beri Çorlu Vatan Hastanesi’nde görev yapmaktadır.

null

Op. Dr. Oğuz Özel

Beyin ve Sinir Cerrahı

Oğuz ÖZEL, 1999 yılında Trakya Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olmuştur.2011 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Uzmanlığını tamamlamıştır.Ülkenin farklı bölgelerinde görevde bulunmuş olup,2023 yılından beri Özel Çorlu Vatan Hastanesinde görev yapmaktadır.

HASTA HABERLERİ

Bize ulaşın

telefon-ikon

Telefon:
+90 (282) 673 73 73
Faks:
+90 (282) 653 49 22

wpicon

Whatsapp İletişim:
+90 (282) 673 73 73

adres-ikon

Adres:
Esentepe Mah. Deva Sk. No: 11/A
Çorlu / TEKİRDAĞ