İletişim bilgilerinizi paylaşmayı unutmayınız. Yetkili ekip arkadaşlarımız daha detaylı bilgi için sizlerle iletişime geçecektir.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

null

OP. DR. ÇİĞDEM AKDAĞ KOÇER

GÖZ HASTALIKLARI UZMANI

2007 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık eğitimimi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları ABD da tamamlamıştır.

Eğitim Bilgileri

  • Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi – 2000
  • Kocaeli Üniversitesi Göz Hastalıkları ABD – 2014

İş Deneyimleri

  • Kırklareli Lüleburgaz Devlet Hastanesi 2014-2018
  • Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi 2018-2021

MEDİKAL TEDAVİLER

Ayrıntılı Gözlük ve Kontakt Lens Muayenesi

Kliniğimizde bulunan bilgisayarlı göz ölçümü cihazları sayesinde hastada var olan myopi, hipermetropi ve astigmatizma tespit edilerek hastaya uygun gözlük eya kontak lens reçete edilebilir.

Retina Hastalıkları Tedavileri

Şeker hastalarında kan şekerinin düzenlenememesi sonrası retinal damarlarda bozulma ve kanamalar oluşabilir. Bu kanamalara zamanında müdahale edilemezse tüm gözü kaplayarak kalıcı görme azlığına yol açabilir. Kliniğimizde damlalı fundus muayenesi yapılarak bu kanamalar erken dönemde tespit edilebilir. Kliniğimizde bulunan optik tomografi sayesinde görme merkezinde oluşabilecek ödemlenme belirlenip göz içine iğne yöntemi ile tedavi edilir. Ayrıca retina anjiografisi cihazı ile de kanama ihtimali olan damarlar belirlenerek retinal lazer dediğimiz yöntemle kanamadan tedavi edilir.

Özellikle ileri yaşlarda görme azlığının en önemli nedenlerinden biri olan sarı nokta hastalığı kliniğimizde buluna optik tomografi ve retina anjiografisi cihazları ile erkenden tespit edilerek gerekirse yine göz içi iğne ile tedavi edilerek ilerlemesi durdurulabilmektedir.

retinal-diseases
gozlukten-kurtulma

Gözlükten Kurtulma Operasyonları (Excimer Lazer ve Akıllı Mercek Operasyonları)

Yeni gelişen teknolojiler sayesinde her yaşta gözlüklerinden şikayetçi olan hastalara fayda verilebilmektedir.

40 yaş altında gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalarda; halk arasında bilinen adı ile lazerle göz çizme yöntemi ile gözlük numaraları tamamen sıfırlanabilmektedir. Excimer lazer operasyonları farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Operasyon öncesi ayrıntılı değerlendirme sayesinde kornea kalınlığına göre hasta için uygun yöntem belirlenerek komplikasyonlardan korunabilmektedir. Kliniğimizde femto-lasık ve no touch gibi son teknoloji yöntemler kullanılmaktadır. Lazer cerrahisi sonrasında en korkulan komplikasyon korneada incelme(ektazi) meydana gelmesidir. Bu durumdan korunmak için hastanın korneasının uygun olup olmadığı çok önemlidir. Bu amaçla kliniğimizde son teknoloji olan Pentacam topografi ölçümü ile çok hassas değerlendirmeler yapılarak hasta uygunluğu belirlenir. Aynı zamanda yöntem olarak flep hazırlanması sırasında bıçaklı değil(mikrokeratom) lazerli(femto-lasık) yöntem uygulanarak hem operasyon içinde hem de

sonrasında karşılaşılabilecek birçok komplikasyondan  korunulması amaçlanmıştır.

40 yaş üzerinde ise yaşlanmanın doğal bir süreci olarak yakın görme de artık bozulmuştur. Excimer lazer yöntemi ile hem yakın hem uzak düzeltmenin yapılabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzerindeki hastalarda lazer yöntemi yerine akıllı mercek operasyonları önermekteyiz. Bu yöntem katarakt gelişmiş ya da gelişmemiş tüm hastalara uygulanabilir. Göz içindeki mercek operasyonla alınarak yerine uzak ve yakını görme kabiliyeti olan bir yapay mercek yerleştirilir. Kalıcı bir yöntemdir. Hasta hem uzağı hem yakını gözlüksüz görebilir. Tekrar numara gelişme ihtimali yoktur. Akıllı mercek sonrası nadiren ışık kamaşması gibi geçici olan şikayetler gelişebilir. Bunun için operasyon öncesi hasta değerlendirilmesi çok önemlidir. Kliniğimizde bulunan Pentacam topografi cihazı operasyon sonrası bu tarz şikayetler gelişebilecek hastaları önceden belirleyerek önlem almamızı sağlamaktadır.

Katarakt Operasyonları

Yaşla birlikte gözümüzdeki merceğin saydamlığını yitirmesi nedeni ile katarakt formasyonu oluşur. Katarakt  oluştuktan sonra cerrahi dışında bir yöntemle düzeltilmesi mümkün değildir. Kliniğimizde FAKO yöntemi kullanılarak katarakt oluşmuş göz merceği alınarak dikişsiz ameliyatla yerine yapay mercek yerleştirilir.

Katarakt Operasyonları
goz-tansiyonu

Glokom (Göz Tansiyonu) Tanı ve Tedavisi

Glokom tüm dünyada sarı nokta hastalığından sonra en sık ikinci görme azlığı sebebidir. Glokom herhangi bir bulgu vermeden sinsi bir şekilde ilerleyerek görme sinirini kurutarak kalıcı görme azlığına yol açar. Glokoma bağlı görme siniri hasarının geri döndürülmesi mümkün değildir bu nedenle özellikle 40 yaşından sonra, ailede glokom öyküsü olan veya diyabeti olan hastalar hiçbir bulgusu olmasa da rutin muayene yaptırmalıdır. Kliniğimizde optik tomografi cihazı sayesinde görme sinirinde oluşabilecek çok erken evredeki hasarlar tespit edilerek  göz tansiyonu ilerlemeden kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca tomografi cihazımızdaki özel bir yazılım sayesinde hastanın kontrol muayenelerinde bir önceki ölçümü ile karşılaştırma yapılarak glokom progresyonu takip edilebilir.

Göz Kapağı ve Göz Yaşı Kanalı Operasyonları

Özellikle yaşla birlikte göz kapaklarındaki bozulmalar nedeni ile kirpiklerin içe dönmesi veya göz kapaklarının gözden uzaklaşarak dışarı dönmesi söz konusu olabilir. Her iki durumda da kapakların gözü koruma mekanizması bozulduğu için gözde yanma batma kızarıklık hatta dokularda bozulma gibi durumlar olabilir. Bu durumlarda özel cerrahi tekniklerle kapaklar eski pozisyonuna getirilebilir.

Göz yaşı kanalı göz yaşı kesesinden başlayıp buruna kadar ilerler. Bu kanalın herhangi bir yerinde oluşan tıkanma ameliyatla açılarak geçici bir silikon tüp takılarak kalıcı olarak düzeltilebilir.

Göz Kapağı ve Göz Yaşı Kanalı Operasyonları

KOZMETİK TEDAVİLER

Üst Göz Kapağı Blefaroplastisi

Üst Göz Kapağı Blefaroplastisi

Üst göz blefaroplastisi çoğunlukla yaşlanmayla bazı durumlarda yapısal ya da patolojik nedenlerle sarkmış torbalanmış üst göz kapaklarına yapılan bir uygulamadır.

Hasta değerlendirildikten sonra operasyon planı yapılır. Operasyon sırasında üst göz kapağı kıvrımına uyacak şekilde kesi hattı planlanır fazlalık cilt, kas ve gerekirse yağ dokusu çıkarılır ardından emilebilen dikişler ile dikiş atılır. Operasyon sonrası izler görünmeyecek şekilde kapak kıvrımına gizlenir.

Hasta değerlendirilirken ihtiyaca göre operasyon sırasında kaş düşüklüğü ve kirpik düşüklüğü de özel cerrahi tekniklerle düzeltilebilir.

Konjonktival Yolla Alt Göz Kapağı Blefaroplastisi

Göz çevresi cildi vücuttaki en ince cilt dokusudur. Bu nedenledir ki özellikle yaşla birlikte alt kapağı tutan yapılarında zayıflaması ile birlikte göz altındaki yağ torbaları dışarı doğru hernie olabilir ve görünür hale gelirler.

Konjonktival yolla yapılan alt göz kapağı ameliyatlarında cilt üzerinden herhangi bir kesi yapılmadan alt kapak içerisinden yapılan bir yöntemle bu yağ pakeleri alınabilmektedir. Böylece göz kapağı üzerinde herhangi bir iz olmadan alt kapak görünümü güzelleştirilebilir.

Alt göz kapağı operasyonu için hasta uygunluğu çok önemlidir. Özellikle negatif vektörü olan (yanak düzlemi göz düzleminden geride olan) hastalarda bu operasyon önerilmez çünkü gözün içeri doğru çökmesine neden olacaktır.

Kliniğimizde uygun hasta değerlendirilerek operasyona uygunluk yoksa göz altı lipoliz (yağ eritme mezoterapisi) yöntemi ile fayda verilmektedir.

alt-goz-kapagi
fox-eyes

Badem Göz Ameliyatı (fox eyes, cat eyes)

Son yıllarda tüm dünyada giderek popüler olan bir uygulama olan badem göz cerrahisi göz kapaklarının dış kenardan çekilerek gözün daha genç daha sağlıklı ve çekik görünümünü sağlamaktır. Yorgun ve yaşlı görünen yüz ifadesini daha fresh hale getirmektedir. Kliniğimizde iki yöntemle uygulanmaktadır.

İlk olarak cerrahi yöntemle dış göz kapağı kenarı özel dikişlerle kapak kenarı kemiğine asılır. Hasta değerlendirilerek ve istediği göz şekline göre uygun cerrahi planlama yapılabilir.  Uzun süre kalıcı olabilmekle birlikte yaşla birlikte dokuların sarkması nedeni ile tekrar gerektirebilir.

İkinci yöntem olarak özel ip askı teknikleri ile kaşla birlikte göz kapağı kenarları şakaklara doğru çekilerek iple toparlanır. Operasyon istemeyen hastalar için ideal bir yöntemdir. Ortalama 1-2 sene kadar kalıcılığı vardır. Daha sonra tekrar gerektirebilir.

Badem göz operasyonu için hasta uygunluğu çok önemlidir. Dış göz kapağının iç göz kapağından daha aşağıda olduğu ve alt kapağın gözü tam

kapatamadığı hastalar bu ameliyat için ideal hastalardır.

 

Kaş Kaldırma

Kaş lateralinin gözün üst kemiğinin altına düştüğü hastalarda üst göz kapağı ameliyatı yapılırken içeriden kesi ile ya da sadece kaş üstünden küçük bir kesi ile kaş daha yukarı konumlandırılabilir. Özellikle kaşın dış kısmının daha yukarı da olması hastalara daha genç ve diri bir görünüm vermektedir.

Operasyon istemeyen hastalarda ip askılama yöntemleri ile yine kaş ucu yukarı doğru kaldırılabilmektedir.

kas-kaldirma
mezoterapi

Göz Çevresi Medikal Estetik Uygulamaları (botoks,dolgu,mezoterapi)

Kliniğimizde alın bölgesi kaz ayakları gibi kırışıklıkların olduğu alanlara toksin uygulaması; göz altı oluğu belirginleşmiş hastalara göz altı ışık dolgusu; alt göz kapağı gerginliği sağlayabilmek için yanak dolgusu işlemleri uygulanmaktadır.

Özellikle göz altı morluklarını gidermek ve kırışıklıları azaltmak için göz altı mezoterapisi; göz altı yağ dokuları için cerrahi için uygun olmayan veya istemeyen hastalara göz altı lipoliz işlemleri uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Göz Çevresi Gençleştirme

Plasma enerjisi nedir?

Maddenin 4. haline plazma denir. Madde katı haldeyken enerji verilirse önce sıvı sonra da gaz haline geçmektedir. Gaz halindeyken enerji vermeye devam edersek o zaman Plazma elde etmiş oluruz. Bu plasma enerjisi sağlıkta alanlar çevre dokulara zarar vermeksizin istenmeyen doku veya hücre topluluklarının ortamdan uzaklaştırılması amacı ile kullanılabilir. Cihazın uygulama ucunda oluşan enerji ile yüzeyde bulunan istenmeyen dokular süblime olmaktadır. Süblimasyon epidermisteki yani üst derideki keratinosit dediğimiz hücrelerin buharlaşmasına denir. Lazer ve koterlerden en önemli farkı çevreye ve subkütan dokulara istenmeyen herhangi bir enerji veya ısı akışı olmamasıdır. Böylece yan etki profili de oldukça düşük olmaktadır. Bu işlemleri uygulamak için enerji olarak 3 farklı seviye kullanılır: düşük enerji ile göz kapağı işlemleri blefaroplasti, deri lekeleri, küçük siğiller, aktif akne, kırışıklıklar ve periumblikal çatlaklar, ksantelazma; orta enerji ile biraz daha büyük siğiller ve lezyonlar, daha derin kırışıklıklar yapılabilir; yüksek enerji ile büyük lezyonlar ve keloid gibi zor tedavi edilebilen lezyonlarda kullanılır.

Plasma enerjisi kimlerde kullanılır?

Göz çevresinde cilt fazlalığı olan ancak ameliyat olmak istemeyen veya cerrahi işleme gerek duymayacak düzeyde olan hastalarda çok iyi bir alternatiftir. Böyle hastalarda ameliyatsız blefaroplasti olarak isimlendirilir.

Göz altlarında ince kırışıklıkları olan veya alt kapak blefaroplastisi sonrası cilt fazlalığı kalan hastalarda cildi düzgünleştirmek için kullanılabilir. Özellikle alt kapaklardan yanaklara doğru sarkan fastoon dediğimiz yağ birkimleri olan hastalarda lipolitik mezoterapi ile uygulanması durumunda sonuçları çok güzel olmaktadır.

Göz çevresinde küçük yağ bezeleri, cilt katlantıları veya siğilleri olan hastalarda lezyonları yok etmek için çok kullanışlıdır.

Daha önce göz kapağı ameliyatı olmuş olan hastalarda asimetri, fazla doku kalması kötü iz  gibi rötuş gerektiren durumlarda tekrar ameliyat olmadan sorunların çözümü sağlanabilir.

Nasıl uygulanır?

İşlem yapılacak bölgeye lokal anestezik krem uygulandıktan sonra dezenfeksiyon yapılır. İşlem yaklaşık 30-40 dakika kadar sürer.

İşlem sonrasında lazer uygulanan alanlarda bir kabuklanma oluşur. Kabuklar yaklaşık 1 hafta içinde dökülür. Kabukların altından pembe yeni cilt dokusu çıkar. Bu alanın yaklaşık 5 hafta boyunca uv ışınlarından korunması çok önemlidir. Yaklaşık 2-3 hafta boyunca ödem oluşması mümkündür.

Çoğunlukla tek seans yeterlidir ancak ağır kapakları olan, cilt fazlalığı ile birlikte yağ fıtıklaşması da olan hastalarda tekrar seanslar gerekebilmektedir.

Yan etkileri var mıdır?

En önemli yan etkisi UV ışınlarından korunmaması durumunda oluşabilecek hiperpigmente lekelerdir. UV ışınlarından iyi korunması durumunda böyle bir sorun yaşanmamaktadır.

Ne kadar süre kalıcıdır?

Ortalama 2-3 sene kadar kalıcıdır.

 

ameliyatsiz-goz-kapagi-estetigi-ve-goz-cevresi-genclestirme

İletişim bilgilerinizi paylaşmayı unutmayınız. Yetkili ekip arkadaşlarımız daha detaylı bilgi için sizlerle iletişime geçecektir.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Bize ulaşın

telefon-ikon

Telefon:
+90 (282) 673 73 73
Faks:
+90 (282) 653 49 22

wpicon

Whatsapp İletişim:
+90 (282) 673 73 73

adres-ikon

Adres:
Esentepe Mah. Deva Sk. No: 11/A
Çorlu / TEKİRDAĞ