HAKKIMIZDA

Trakya’nın ve Çorlu’nun ilk özel sağlık kurumu olan Özel Çorlu Vatan Hastanesi, 1981’den bu yana Kadın ve Çocuk Hastalıkları alanında toplum sağlığını en iyi düzeyde tutmayı hedeflemiştir. Kadın ve Çocuk Sağlığında yıllardır kendini kanıtlamış başarılı ve uzman hekim kadrosu, alanlarında devamlı kendini yenileyen ekibi ve tam donanımlı cihazlar ile alt yapısını güçlendirerek değerli hastalarımıza hizmeti yüksek kalitede sunmaya devam etmektedir.

Kıdemli doktorlarımızın tecrübeleri, temel ilke edindiğimiz mesleki etik değerlerimiz, daima hastalarımıza karşı hoşgörümüz ve neşemiz hastanemizin hizmet anlayışında sağlam bir bütünlük ruhunu oluşturmaktadır.

Hastanemiz 2019 yılında aldığı Bebek Dostu Hastane ve Bebek Dostu Yenidoğan Ünitesi unvanlarıyla birlikte; Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman doktorlarımız ve yüksek standartlardaki cihazlarımız ve ileri görüntüleme teknolojileriyle, gebeliğin her aşaması en iyi şekilde izlenmektedir. Gebelik boyunca anne adayımızın rahatlığını, kaygısız bir şekilde gebelik geçirmesini, bebeğiyle sağlıklı bir iletişim kurabilmesini ayrıca doğum öncesi-sonrası anne ve bebek bakımı, emzirme destek birimimiz desteği ile oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmeyi hedefliyoruz.

Anne adaylarımızın gelişebilecek erken doğum durumlarında bebeklerinin sağlıklı ve güven ortamında doğumunu sağlamak; doğum sonrasında oluşabilecek acil durumlarda bebeğin uzman çocuk sağlığı doktoru kontrolünde ilk müdahalesini yaparak nitelikli yeni doğan yoğun bakım hizmetlerine kolay ulaşımını sağlamak da önemli hedeflerimizdendir.

Kadın Doğum ve Çocuk polikliniklerimizde, anne adayı ve çocuk hastalarımızın kaliteli zaman geçirebilmeleri adına dizayn edilmiş bekleme alanları ve çocuk oyun alanları, hasta mahremiyetine özen gösterilerek kurgulanmış poliklinik odalarımız ile kaliteli hizmet sunumunu gerçekleştirmekteyiz.

Kadın ve Çocuk Sağlığı hizmetlerinin yatarak tedavi sunumunda; standart, yarı süit ve süit oda seçenekleri ile tüm hasta profillerimize hitap eden ferah ve konforlu odalarımız, bekleme alanlarımız, anne ve bebek bakımında tecrübeli hemşirelik ve destek hizmetlerimiz, ihtiyaç halinde ileri teknoloji ve uzman kadrosu ile hazır olan yeni doğan yoğun bakım servisimiz; anne ve çocuk sağlığında tüm hastalarımızın ulaşabileceği yakınlıktadır.

Ayrıca istatistiksel veriler ile bakıldığında, 2021 yılı içerisinde Çorlu ilçesinde 3808 doğum olduğu, ilçemizde gerçekleştirilen doğumların yaklaşık % 46’sına denk gelen 1774 doğumun da hastanemizde gerçekleştiği görülmektedir.

Çorlu Vatan Hastanesi; 41 yıldır, tüm branşlarda olduğu gibi Kadın ve Çocuk Sağlığı alanında da, bu zamanın ve geleceğin güvencesi olmaya devam etmektedir.

Yetkili ekip arkadaşlarımızdan daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM DOKTORLARIMIZ

null

OP. DR. ORHAN ATEŞER

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI
null

OP. DR. SEDAT TOMRUK

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI
null

OP. DR. NİLÜFER ATALAY

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI
null

OP. DR. SEMRA AKHAN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI
null

DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSON AKSU

JİNEKOLOJİK ENDOSKOPİK CERRAHİ UZMANI

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI DOKTORLARIMIZ

null

UZM. DR. BURAK SEYREK

ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI
null

UZM. DR. ÇAĞATAY KABAK

ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI
null

UZM. DR. EMEL HAFİZOĞLU

ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI
null

UZM. DR. MEHVEŞ ANIL

ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI
null

UZM. DR. NURSEL ÖZCAN

ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI (AKŞAM POLİKLİNİĞİ)

BİZDEN HABERLER

VİDEO BLOG

VİDEO BLOG

DOKTOR BLOG

Bartholin Kisti Nedir? 

Vajinal açıklığın her iki tarafında yer alan kese formunda ki keseler bartholin bezleri olarak tanımlanır. Bartholin bezlerinin görevi, vajina girişinde bir sıvı salgılayarak cinsel birleşme sırasında vulva ve vajinanın kaygan olmasını sağlayan salgıların üretildiği bezdir. Bu bezlerde görülen iltihaplanma ve tıkanma sonucunda ortaya çıkan apse bartholin kisti olarak bilinir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Kist küçükse herhangi bir belirti göstermeyebilir ancak kistin büyüklüğü şikâyetleri de artırır.
Böyle durumlarda belirtiler şunlardır;
>  Vajina dudaklarında şişme
>  Vajina çevresinde kızarma
>  Şiddetli ağrı
>  Cinsel birleşme sırasında acı, yanma ve ağrı
>  Yürümekte ve oturmakta zorlanma
>  Ateş
>  Halsizlik

gibi belirtiler görülür.

Bartholin Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın Doğum Hastalıkları uzmanı, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bir tedavi planı çizmektedir. Oturma banyoları, cerrahi müdahale, antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Bartholin Kisti Hakkında Sık Sorulan Sorular

En çok kimlerde görülür?
> Genellikle genç ve düzenli cinsel hayatı olan bulunan kadınlarda görülmektedir.
Bartholin kisti ameliyatı sonrası havuza ya da denize girilebilir mi?
> Ameliyat sonrasında 2 hafta kadar deniz ya da havuza girilmemelidir.
Ameliyat ardından cinsel ilişki yaşanabilir mi?
> En az 2 hafta kadar cinsel ilişki önerilmemektedir.
Bartholin Kisti Nasıl Önlenir?

Bartholin kistinin tam olarak neden geliştiği net değildir ve bu nedenle önlem almak pek mümkün olmayabilir. Ancak, bazı bartholin kisti vakaları cinsel yolla bulaşan bir bakteri sebebiyle olabildiğinden, korunmasız cinsel temastan kaçınılmalıdır. Genital hijyene dikkat edilmelidir. En azından bunlar kistin apseleşip enfekte olmasını önleyebilir.

Op. Dr Semra Akhan – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bebek, Anne Karnındaki Sıvıda Nasıl Nefes Alır?

Bebeğin ihtiyacı olan oksijen, annenin kanı sayesinde giderilir. Plasentada anne ve bebeğin kanları karşılaşır ancak birbirine karışmazlar. Bu noktada gerekli maddelerin alışverişi yapıldıktan sonra bebeğin kanı, göbek kordonu ile bebeğe, annenin kanı da rahimde bulunan kan damaları sayesinde anneye geri döner.

Annenin bebeğe oksijen aktarması, başka bir deyişle nefes vermesi, bu kan alışverişi sayesinde olur. Anne her nefes aldığında, aldığı oksijeni kan akışı sayesinde bebeğe ulaştırır.

Plasenta ve göbek kordonu birlikte, anne karnındaki bebeğin oksijen ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra bebeğin gelişimi için ihtiyacı olan besinlerinde aktarılmasında da rol oynar.

Bu sayede bebekler tuz, su, demir, kalsiyum, vitamin ve protein gibi temel besinleri almış olur. Oksijen ve besin taşımanın yanı sıra plasenta göbek kordonunun diğer bir görevi ise bebeğin ihtiyaç duymadığı karbondioksit ve diğer atık maddelerin anneye taşınmasıdır.

Dr. Öğretim Üyesi Erson Aksu – Jinekolojik Endoskopik Cerrahi Uzmanı

Bize ulaşın

telefon-ikon

Telefon:
+90 (282) 673 73 73
Faks:
+90 (282) 653 49 22

wpicon

Whatsapp İletişim:
+90 (282) 673 73 73

adres-ikon

Adres:
Esentepe Mah. Deva Sk. No: 11/A
Çorlu / TEKİRDAĞ