Sağlık Rehberi

Estetik Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Estetik cerrahi, kişilerin dış görünüşünde kaza ya da hastalık sonucu oluşan veya doğuştan gelen şekil bozukluklarını eski haline döndürmeye yönelik çalışılan bir alandır. Cerrahi işlemler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan yapılabilir. Vücudun farklı bölümlerine estetik ameliyat uygulanabilir. En çok yapılan estetik ameliyat çeşitleri kısaca aşağıda sıralanmıştır:

 • Rinoplasti (Estetik burun ameliyatı),
 • Liposuction (Yağ alma ameliyatı),
 • Meme büyütme, küçültme,
 • Blefaroplasti (Göz kapağı düşüklüğü),
 • Karın germe,
 • Yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu,
 • Kepçe kulak ameliyatı,
 • Botox, dolgu uygulamaları,

Bu estetik ameliyat çeşitleri, hastalar tarafından tercih edilebileceği gibi doktorlar tarafından da önerilebilir.

Estetik Ameliyat Nasıl Yapılır?

Fiziksel olarak daha estetik bir görünüm elde etmek için estetik ameliyat tercih edilebilir. Estetik ameliyatlar, rutin olarak uygulanan ve iyileşme süresi görece kısa olan operasyonlardır. Ancak, ameliyatın türüne göre uygulama şekillerinde farklılıklar görülür. Burun estetiği, en çok tercih edilen ameliyatlardandır. Bu işlem esnasında, burun şekillendirme, yeniden biçimlendirme, küçültme, burun ucu kaldırma, eğriliği düzeltme gibi pek çok uygulama yapılabilir. Hasta aynı gün içinde taburcu olabilmekle beraber genelde bir gün hastanede misafir edilir.

Yağ aldırma olarak geçen liposuction ise zayıflamak için değil, bölgesel incelme ile vücudu yeniden şekillendirme için sıklıkla tercih edilir. Yağ alınan bölgeye yaklaşık 5 mm’lik kesiler açılır ve çeşitli yöntemlerle bu yağlar eritilir. Yağlar vakum ile çekilerek alınır ve ameliyat izi kalmaması için kesiler genellikle vücut kıvrım yerlerine gizlenir. Sıklıkla tercih edilen bir estetik ameliyat olan yağ aldırma, ihtiyacı olan herkesin tercih edebileceği bir operasyondur. Uygulama açısından genellikle tüm estetik ameliyat çeşitleri kolay süreçlerden oluşur.

Meme Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ve küçültme, estetik ameliyatlar arasında en sık tercih edilenlerden biridir. Ameliyatın etkisini daha iyi gösterebilmesi için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Özellikle ameliyattan sonra, 3-4 hafta boyunca özel bir sütyen giyilmesi önerilir. Özellikle 2 ay boyunca ağır kaldırılmamalı ve sportif faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Zamanla ve cildin yapısına bağlı olarak memelerde sarkma meydana gelebilir. Bu durumu önlemek için düzenli beslenmeye, kilo kontrolüne ve spor yapmaya dikkat edilmelidir. Meme büyütme ameliyatından sonra oluşabilecek memede sertleşme sorunu, düzenli masajlarla kontrol altında tutulabilir. Göğüs estetiği operasyonu yapıldıktan sonra hafif bir ağrı yaşamak normaldir. Ağrının şiddetini azaltmak için ise şunlara dikkat edilmelidir:

 • Kolları aşırı kaldırmamak ve çok hareketsiz kalmamak,
 • Herhangi birinden destek almadan tek başına yatıp kalkmak,
 • Gün içinde yatmaktan daha çok oturmak, ayakta dolaşmak ve düzenli olarak dinlenmek.

Estetik Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?

Hastaların estetik veya sağlık amaçlı yaptırdığı estetik ameliyat fiyatları oldukça değişkendir. Estetiğin hangi bölgeye yapılacağı konusu farklılık gösterir. Burun estetiği ile meme büyütme operasyonları farklı fiyatlara sahiptir. Ameliyatın ne kadar süreceği ve zorluk derecesi de önemli bir faktördür. Burun ameliyatı oldukça sık yapılan ve kısa süren bir operasyondur. Bu yüzden diğer estetik operasyonlara göre daha uygun fiyatlardadır. Eğer estetik ameliyat sonrası hastanede yatış süresi uzayacaksa, fiyatı yüksek olabilir.

Estetik ameliyat türleri, devlet tarafından karşılanmaz. Bu nedenle, tüm ameliyat giderleri hasta tarafından ödenir. Bu ameliyatların fiyatları, şehrin büyüklüğü, yoğunluğu, yaşam standartları gibi kriterlerden de etkilenir. Operasyonda kullanılan malzemelerin kalitesi, hastanenin sağladığı imkanlar, hastanın durumu gibi daha pek çok faktör de fiyatlar üzerinde etkilidir. Yaptırmak istediğiniz estetik ameliyat için Çorlu Vatan Hastanesi’nin deneyimli doktorları ile görüşebilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.